Hokej v číslech: Nejlepší posila sezony –⁠ HC Škoda Plzeň

Foto: Milan Podpera, hcplzen.cz

V novém statistickém seriálu Nejlepší posila sezony si očima čísel představíme nejlepší akvizice, které se povedly každému ze čtrnácti extraligových celků před začátkem letošního ročníku či v jeho průběhu. Tentokrát poprvé zavítáme do západní části republiky, totiž do Plzně.

Ačkoliv Plzeň už dlouhodobě patří mezi nejlepší české kluby, s už možná trochu ubíjející pravidelností končí těsně před branami finále, ostatně od posledního titulu to je už sedm let. A právě to se škodovka snažila letos změnit, kádr už sám o sobě stál na pevných základech ostřílených mazáků a s každým rokem výrazně herně rostoucích mladíků, nicméně ty posílilo i množství perspektivních high risk/high reward hráčů.

Na titul si tedy indiáni budou muset ještě minimálně rok počkat, ovšem pro příští rok si pojistili služby všech vydařených akvizicí. Jednou z nich, a tou statisticky vůbec nejpovedenější, je pak zkušený útočník Tomáš Mertl!

Při angažování dnes čtyřiatřicetiletého centra šla Plzeň na jisto, Mertl se totiž v modro-bílé proháněl po extraligových kluzištích už před dvěma lety, totiž v sezoně 2017/18. Tehdy nasbíral úžasných 57 bodů v padesáti utkáních a stal se druhým nejproduktivnějším hráčem soutěže, jen o čtyři body za svým spoluhráčem (a také dlouholetým parťákem z Českých Budějovic) Milanem Gulašem.

To vyneslo hbitému útočníkovi smlouvu v KHL, ovšem v čínském Kunlunu zůstal jen jeden rok, než se vrátil zpět na západ Čech, kde měli o jeho služby opravdu velký zájem. A Tomáš Mertl i letos přesně ukázal proč.

Po svém návratu se totiž opět zařadil do první lajny po bok Milana Gulaše a každý zápas v průměru polykal 21:39 minut herního času, což z něj činí nejvytěžovanějšího forvarda Plzně. Dohromady si pak ve 48 duelech připsal s áčkem na dresu rovných čtyřicet bodů (16+24) a i tentokrát se stal po Gulašovi druhým nejproduktivnějším indiánem.

Je tedy pravda, že hned šestnáct bodů (8+8) si připsal během přesilových her (o těch více později), nicméně i když započítáme pouze hru 5 na 5, druhá pozice v týmu mu díky 21 záznamům v zápise o utkání (7+14) zůstane.

Navíc v tom moc zmatek neudělá ani to, když zohledníme, kolik času Mertl na ledě strávil – za 60 minut hry 5 na 5 obohatil své konto o 1,9 bodu a kromě Gulaše jej v tomto ohledu jen o maličko přeskočil další parťák z první lajny Matyáš Kantner.

Ačkoliv byl při své minulé plzeňské štaci Tomáš Mertl kanonýrem číslo jedna, ostatně se třiceti góly ovládl tabulku střelců celé extraligy, tentokrát se v tomto ohledu přesunul na první pohled trochu do ústraní. Za průměrnou šedesátiminutovku za plných sil na obou stranách vyslal jen 10,4 střeleckého pokusu a byl dokonce třetím nejméně pálícím útočníkem škodovky, ovšem hned 7,1 takového pokusu vyslal ze slotu a rázem vyskočil na třetí příčku, tentokrát v klasickém řazení od nejlepšího.

V celkovém součtu tedy z mezikruží mířil 67,50 % všech svých střel, efektivněji si ze všech Plzeňských vybíral střelecké pozice jen Jaroslav Kracík; celkově byl pak zodpovědný za 28,62 % všech takových projektilů jeho pětky, pátý nejlepší podíl ze všech Západočechů, a to musíme připomenout, že tento podíl porovnáváme zejména vůči Milanu Gulašovi, který sám zastane, možná vyjma brankáře, úkoly všech spoluhráčů.

A zcela přesně se pak tato rozvážnost odráží i na úspěšnosti střel na branku, těch Mertl do sítě propasíroval vysoce nadprůměrných 11,2 %. Dále si plzeňská šestaosmdesátka počínala výborně při zakládání útoků, respektive opět velice efektivně.

Mapa všech střeleckých pokusů Tomáše Mertla za stavu 5 na 5.

Mapa všech střeleckých pokusů Tomáše Mertla za stavu 5 na 5.

Za 60 minut přenesla hru přes útočnou modrou jen 11,4krát, opět až třetí nejmenší počet mezi forvardy týmu (a opět vliv Milana Gulaše, jenž tuto metriku vede), nicméně hned ve dvaadvaceti případech pak takový přechod skončil střelbou Plzně ze slotu, což pak Mertlovi vynáší mezi útočníky bronzovou pozici. Navíc 87,33 % svých pokusů o transfer hry ze středního pásma pak provedl úspěšně, vyšší hodnotu vykazují jen tři jeho spoluútočníci.

Na začátku jsme zmiňovali Mertlovy přesilové hry, tak se na ně pojďme ve zkratce také podívat. I v nich ve všech možných případech padla volba na tandem Gulaš–⁠Mertl, druhý jmenovaný v nich strávil dokonce 21 procent svého celkového herního přídělu.

A i za početní výhody vykazoval naprosto shodné vzorce ve stylu hry –⁠ celkově ne příliš vysoká střelecká aktivita (20,3 střeleckého pokusu za 60 minut, osmé místo z dvanácti hráčů s alespoň 50 minutami v přesilovce), zato nesmírně efektivní (neuvěřitelných 97,33 % z pokusů šlo ze slotu, hodnota překonaná jen stoprocentním Jakubem Pourem).

A nesmíme zapomenout ani na dovednost exkluzivní pro centry –⁠ vhazování. Za všech situací jich Tomáš Mertl vyhrál 51,5 %, díky čemuž se zařadil na druhé místo mezi plzeňskými středními útočníky, hned za Vojtěcha Němce.

Čestná zmínka

Snad nejopomíjenějším hráčem škodovky byl v uplynulém ročníku Luboš Rob, další odchovanec Českých Budějovic si připsal parádních třicet bodů (16+14), ačkoliv na ledě strávil sotva lehce přes třináct minut na zápas. Když tedy toto zohledníme, rázem se z Roba stane s 1,7 bodem za 60 minut hry 5 na 5 čtvrtý nejproduktivnější hráč Plzně a v podstatě stejně kvalitní jako Tomáš Mertl.

I v ostatních kategoriích, které jsme v tomto článku zmiňovali, byl Rob alespoň stejně (a mnohdy i více) úspěšný jako Mertl. Na jednu stranu je tedy pravda, že zatímco Mertl víceméně sekundoval Milanu Gulašovi, Luboš Rob táhl celou lajnu a měl v ní výrazně významnější roli. Jeho celková čísla jsou ale i tak opravdu pozoruhodná a rozhodně by stálo za zvážení dát pětadvacetiletému útočníkovi příští rok mnohem více prostoru.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz