Hokej v číslech: Preview předkola – Litvínov vs. Plzeň

Foto: Roman Turovský, hcplzen.cz

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích celé sezony a jednotlivých zápasů základní části přinášíme i rozbor všech sérií letošního play off.

Litvínov a Plzeň dělilo před sezonou v našem modelu Game Score v predikci pět bodů. Litvínov ovšem předsezonní očekávání výrazně překonal, a to především vydařeným vstupem do sezony, kdy dokonce jednu chvíli byl i na prvním místě tabulky. Základní nakonec Litvínov zakončil na parádním pátém místě, pouze tři body za přímým postupem do čtvrtfinále.

Plzeň naopak za naší předsezonní predikcí zaostala, a to hned o deset bodů. Do play off nakonec postupuje z poslední možné pozice, tedy 12. A stejně jako loni to Plzeň pasuje v předkole do role outsidera. Minulý rok dokázala Liberec donutit ale až k prodloužení pátého zápasu. Jak tomu bude letos?

Predikce

Jak již bylo naznačeno, favoritem série je Litvínov, což i vzhledem k postavení a předváděné hře obou týmů není překvapením. Šance na postup dává Litvínovu náš model 63 %, pro Plzeň tak zbývá 37 %. Což není samozřejmě žádná pozice, ze které by bylo třeba rezignovat.

Pokud by Litvínov zvládl pozici favorita, byl by to pro něj teprve druhý postup mezi nejlepší osmičku od mistrovského titulu v roce 2015! Plzeň se pak alespoň do čtvrtfinále podívala naposledy v roce 2019, následně kromě zrušené sezony padla třikrát v řadě v předkole, dvakrát dokonce z pozice lépe postaveného týmu. Připomene si tyto série z druhé strany, nebo Litvínov výbornou základní část potvrdí i postupem do čtvrtfinále?

Porovnání týmů

Největší rozdíl mezi oběma týmy je v ofenzívě. V té má jednoznačně navrch Litvínov, který předváděl celou sezonu pro oko diváka velmi atraktivní hokej nahoru dolů. V základní části vstřelil Litvínov při hře 5 na 5 pátý nejvyšší počet gólů při přepočtu na čas – 2,51, to podpořil i výbornou kvalitou svých střel, když si vytvořil šance na 2,43 očekávaného gólu a ze slotu střílel jako čtvrtý nejčastější tým.

Plzeň nebyla ve srovnání se svým soupeřem daleko co do četnosti střeleckých pokusů, když vyslala za 60 minut pouze o necelé dvě střely méně, kvalita střelby ovšem v případě Plzně značně za nejlepšími týmy pokulhávala. Na rozdíl od dalších týmů, ale dokázala i přes menší kvalitu zakončovat víceméně ve srovnání s očekáváním.

Pro Litvínov hraje i přesilová hra, kterou by měl mít lepší než Plzeň. Indiáni ale v posledních deseti zápasech základní části ukázali určité zlepšení. Právě přesilové hry by mohly v této sérii rozhodovat, když v oslabení ani jeden z týmů příliš nevyčnívá.

Litvínovská defenzíva celkově za nejlepšími týmy v základní části značně zaostala. Téměř ve všech kategoriích patřil Litvínov mezi dva nejhorší týmy. Což jen potvrzuje slova výše o hokeji nahoru dolů.

Ani Plzeň nepatřila v defenzívě do lepší poloviny, výsledky ale měla o něco lepší než Litvínov. Ovšem na papíře to není nic, s čím by si vysokooktanová ofenzíva Vervy neměla poradit. Celkovou herní převahu pak měl lepší právě Litvínov, který patřil v podílech střeleckých a gólových kategorií zhruba do průměru.

Sestavy

Hlavní rozdíl mezi oběma celky můžeme, nepřekvapivě i vzhledem k porovnání výše, hledat v ofenzívě. Litvínov má téměř dvojnásobnou hodnotu dle hodnocení Game Score oproti Plzni. Především pak má svoji ofenzívu rozloženou do tří útočných formací, Plzeň se naopak na šíři ofenzivní vozby spolehnout nemůže.

Na straně Litvínova je totiž třeba dát pozor nejen na bratry Kašovi s Nicolasem Hlavou, ale také na nejlepšího střelce týmu Petra Koblasu, nebo spolupráci Jindřicha Abdula s Liamem Kirkem. Na druhé straně ofenzívu Plzně na svých bedrech nese ze zadních řad Petr Zámorský, když už jenom pouze Adrián Holešinský překonal letos hranici 30 bodů.

Právě díky hodnotě Petra Zámorského, který v modelu patří mezi desítku nejlepších beků, je Plzeň v celkovém hodnocení defenzívy o něco lepší než Litvínov. Ten Zámorského kontruje Janisem Jaksem, směrem do defenzívy pak předvádí srovnatelné výkony Kevin Czuczuman na jedné a Tomáš Dujsík na druhé straně. Oběma obranám ale chybí především hloubka.

V brankovišti pak jde tento duel za Litvínovem. Ten má kromě Mateje Tomka v záloze ještě Šimona Zajíčka, který se zkušenějším slovenským kolegou tvoří vyrovnaný tandem. Samuel Hlavaj na druhé straně nemá ze statistického pohledu příliš první extraligovou sezonu, což se odráží i na jeho hodnocení. Milan Klouček je pak solidní dvojkou, jeho schopnosti startéra v sérii play off jsou ovšem s otazníkem.

Hlavní hvězdy

Ondřej Kaše vs. Petr Zámorský

Jak již bylo řečeno, Petr Zámorský ovládl týmovou produktivitu, když si připsal 40 bodů. V extralize zaostal mezi obránci pouze za Jiřím Ticháčkem z Kladna a celkově načínal třetí desítku.

Jeho ofenzivní schopnosti jsou neoddiskutovatelné, když Zámorský patří mezi nejčastější střelce celé extraligy. Při hře 5 na 5 vyšle Zámorský v přepočtu na čas téměř 20 střel, jen minimum z nich je ale z oblasti slotu, když branky soupeřů odstřeluje především z dálky. Díky své četnosti patří Zámorský mezi nejnebezpečnější obránce, v přepočtu na čas ale deset procent beků vstřelilo v základní části více gólů než právě bek Plzně.

Ten se ofenzívu nebojí podpořit téměř za žádné situace, zároveň tím ale nechává otevřená okénka v obraně, když Plzeň s ním na ledě měla podíl střeleckých pokusů sice 53 %, podíl šancí ovšem už pouze 46 % a na ledě byl při hře 5 na 5 Zámorský u 33 vstřelených a 35 obdržených gólů.

Na druhé straně bude největší pozornost upřena na Ondřeje Kašeho. Ten byl v základní části nejproduktivnějším hráčem týmu a v celé extralize zaostal pouze za Tomášem Filippim a Martinem Růžičkou.

Celkově podával jedny z nejlepších celoplošných výkonů, když na rozdíl od Zámorského měl vysoce pozitivní vliv na ofenzívu i defenzívu. Směrem dopředu byl v základní části vliv Kašeho lepší než u 96 % útočníků, do obrany pak byl lepší než 94 % forvardů. Při Kašeho pobytu na ledě byl podíl očekávaných gólů Litvínova vyšší o 14 procentních bodů než bez něho, gólový podíl se zvyšoval o 13 procentních bodů!

K tomu Kaše přidal skvělý přechod střední třetiny, kdy mezi útočníky patřil k nejlepším nejen v četnosti a úspěšnosti vstupů, ale také v tvorbě šancí následujících po vstupech do pásma, když byl právě z rychlých útoků Kaše jedním z nejnebezpečnějších hráčů. Navíc vytvořil skvělou formaci se svým bratrem Davidem a Nicolasem Hlavou.

Podpora hvězd

Právě David Kaše a Nicolas Hlava by společně s Ondřejem Kašem měli tvořit nejlepší formaci této série. V základní části měla tato trojice podíl očekávaných gólů 60 % a gólový podíl 62 %, což je řadilo mezi nejlepší útoky extraligy.

David Kaše si připsal 43 bodů, když především směrem do ofenzívy patřil mezi nejlepší útočníky, a řadil se také k těm nejkreativnějším, když jeho přihrávky mezi ty nejnebezpečnější. I Hlava dosáhl na hranici 40 bodů, a v této formaci platil především za střelce. Na kontě měl 22 gólů, a mezi útočníky byl při hře 5 na 5 jedním z nejčastěji zakončujících hráčů.

Nejlepším střelcem Litvínova se v základní části ale Hlava nestal, s 24 góly jím byl Petr Koblasa, což opět podtrhuje fakt, že v Litvínově může zahrozit více formací. Koblasa dokázal skórovat z přesilovek, ale i při hře 5 na 5. V té vsítil v přepočtu na čas jeden gól za 60 minut, když si vytvořil i velmi podobný počet těch očekávaných a jeho střely patřily k těm nejkvalitnějším.

Naopak mezi nejlepší asistenty patřil pro změnu Jindřich Abdul. Ten nasbíral v základní části 27 gólových přihrávek a celkově 39 bodů. Při hře 5 na 5 byly jeho přihrávky kvalitnější než u 99 % útočníků a v přepočtu na čas si připsal více primárních asistencí než 96 % forvardů. Opomenout nesmíme ani jeho práci v přechodu středního pásma, kdy mezi útočníky patřil k těm co nejčastěji puk vyváží z vlastní třetiny, ale i těm, kteří nejčastěji vstupují v držení kotouče do té útočné.

Nejproduktivnějším forvardem na druhé straně byl pak Adrián Holešinský. Ten prokazoval podobné kvality v transportu puku jako Abdul, při hře 5 na 5 ovšem v útočném pásmu tak nebezpečný jako někteří hráči soupeře nebyl.

Do velice solidní formy se v Plzni rozehrál švédský štírek Tim Söderlund. Ten dělal soupeřům problémy především svým bruslením, když základní část zakončil s 12 získaných tresty nad svoje vyloučení. V ofenzívě pak ukazoval především svoji kreativitu, když v činnostech související s přípravou střel spoluhráčům patřil do nejlepší pětiny útočníků.

Zatímco pak na straně Litvínova je hned pět útočníků, kteří svojí hodnotou dosahují na úroveň první formace, na druhé straně je v tomto směru Holešinský osamocený. Těsně na pomezí se nachází Aleksi Rekonen, velmi slušnou sezonu má za sebou Miroslav Indrák. Naopak Jakub Lev nenavázal na svoji životní kampaň z Hradce Králové. A výkonnostní propad potkal také Tomáše Mertla.

V obraně za sebou nemá i ze zdravotních důvodů povedenou sezonu Tomáš Dujsík, a často chyběl také Aleksi Laakso. Solidně se ovšem jevil Daniel Malák, a slušné momenty měl například David Kvasnička. Veskrze je na to ale Petr Zámorský téměř sám.

Na druhé straně stojí podpora ofenzívy hlavně na Janisi Jaksovi. Ten bodoval poměrně pravidelně a směrem do útoku si své úkoly splnil na jedničku. I u něho ale je podpora útoku vykoupena slabší defenzívou, když na obranu Litvínova měl negativní vliv, to ovšem ofenzíva ve výsledku převážila a sezonu zakončil s pozitivním poměrem vstřelených a obdržených gólů.

V defenzívě se naopak trenéři chemiků mohou spolehnout na Kevina Czuczmana. Jeho vliv směrem do obrany byl v základní části lepší než 81 % a hodnocení Game Score nakumuloval lepší než 74 % beků. Jeho výborná práce vedla k tomu, že s ním na ledě měli soupeři menší šance na 0,5 očekávaného gólu a vstřelili o čtyři desetiny gólu za 60 minut méně, než pokud byl na střídačce. K tomu navíc Czuczman přidal i velmi slušnou rozehrávku, což k limitování šancí soupeřů také pomohlo.

Co rozhodne?

Rozhodovat by měla především aktuální forma litvínovské ofenzívy. Ta ukazovala obrovský potenciál víceméně celou sezonu, nevyhnula se ale občasným výpadkům. V kombinaci s ne úplně spolehlivou obranou Litvínova, vzpomeňme například na poslední debakl od Sparty, by se takový výpadek nemusel úplně vyplatit.

Plzeň sice jde do play off s trestuhodnou formou. Zahrozit směrem dopředu ale dokáže a najít skulinky v obraně svého soka pro předkolo rozhodně jde.

Závěr

Po výborné základní části, která překvapila někoho více, někoho méně, stojí před Litvínovem mnohem náročnější úkol. A to potvrdit svoji pozici i v play off. Plzeň naopak nemá v podstatě co ztratit. Před uzávěrkou přestupů vyprodávala, spokojila se s postupem do další fáze soutěže, kam nakonec proklouzla z posledního možného místa, a teď už tak může jen překvapit.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz