Hokej v číslech: Preview sezony – HC Motor České Budějovice

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Díky našemu modelu Game Score vám přinášíme preview a sezonní predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2022/23. V našich predikcích začínáme těmi nejhoršími a končíme nejlepšími týmy.

Po návratu do extraligy má za sebou Motor dvě sezony. V ročníku 2020/21 byl vůbec nejhorším týmem soutěže, když nasbíral pouze 33 bodů. Před minulou sezonou ovšem značně posílil a výsledkem byla bronzová medaile!

V základní části České Budějovice obsadily čtvrté místo se ziskem 93 bodů, stejně jako páté Pardubice, ale díky lepším vzájemným zápasům si zajistily přímý postup do čtvrtfinále. V něm vyzval Motor právě pardubické Dynamo, které vyřadil po vyrovnaných zápasech v poměru 4:1. V semifinále ale nestačil na Spartu, díky lepšímu umístění ze základní části než Mladá Boleslav, ale bral Motor medaile za třetí místo.

Co na něj čeká v nadcházejícím ročníku? Náš model cítí, že loňské semifinále bylo přeci jen lehce nad skutečné možnosti týmu. Nicméně horní polovinu tabulky by Budějovice okupovat měly.

Predikce

V minulé sezoně náš model zařadil České Budějovice i přes značné posílení až na desáté místo. Letos je to výrazně lepší, když si v našich předsezonních predikcích polepšily po výsledkově vydařené sezoně na šestou příčku.

Průměrný bodový zisk Motoru náš model odhaduje na 81 bodů, to tedy znamená zhoršení loňského výsledku, a předpoklad modelu, kde je jeho skutečná úroveň. Každopádně jdou ale České Budějovice do této sezony s mnohem lepšími vyhlídkami.

V minulé sezoně měly totiž šance na semifinále 13 %, podobné šance má letos přitom na finále. Na zopakování poslední sezony, tedy postup mezi nejlepší čtyřku, mají českobudějovičtí šance zhruba z jedné třetiny. Ze dvou třetin pak budou muset o play off bojovat v předkole, hned ze 31 % ale zopakuje Motor umístění mezi první čtyřkou s přímým postupem do čtvrtfinále.

Sestava

Projektovaná hodnota všech hráčů je zobrazena za celou sezonu. V projekci celé sezony model pracuje s predikovaným počtem odehraných zápasů každého hráče. Model tedy počítá i s hráči, kteří nejsou v grafice zobrazeni.

České Budějovice jsou jedním ze dvou týmů, který má dva útočníky, kteří patří mezi deset nejlepších v lize. Jde samozřejmě o Lukáše Pecha a Milana Gulaše.

Právě Lukáš Pech v minulé sezoně po příchodu ze Sparty poté, co dostal na ledě hodně prostoru, bodově výrazně ožil. V extraligovém srovnání byl dokonce druhým nejproduktivnějším hráčem hned po Filipu Chlapíkovi, když si připsal 57 bodů v 56 zápasech.

Celkově ovšem v hodnocení modelu tak vysoko nefiguroval, když si připsal v základní části hodnotu 3,4 výher, kdy sice směrem dopředu patřil k nejlepším, v defenzivě se ale pohyboval dokonce lehce pod extraligovým průměrem.

To ilustruje výborně hra 5 proti 5. V té Pech měl na kontě 2,15 bodů za 60 minut, kdy se tím řadil na 13. místo. Z toho vstřelil 0,89 gólů za stejný čas, když výrazně překonal očekávání, konkrétně o 0,47 gólů, a šlo o šestý nejvyšší rozdíl v celé extralize. Pech zároveň patřil k nejméně střílejícím hráčům, když v průměru vyslal necelých sedm pokusů za hodinu hry, kdy hned 97 % útočníků mělo více střel, a 90 % z nich si tvořilo větší šance. Pech ale dokázal proměnit při hře 5 na 5 každou pátou střelu na branku, když jen tři hráči měli lepší úspěšnost. Tradičně ovšem rozdával často přihrávky spoluhráčům, kterým vytvořil v průměru 12 střeleckých příležitostí a byl lepší než 94 % forvardů.

V konečném součtu ovšem měl Pech při hře 5 na 5 poměr očekávaných gólů 47,5 %, gólový poměr ovšem hned 61 %, když s ním na ledě České Budějovice výrazně předčily očekávání v ofenzivě i defenzivě. Pokud ale porovnáme Pechovy výsledky s tím, kdy nebyl na ledě, tak defenziva se při jeho pobytu zhoršila. Pozitivní vliv měl ovšem na vstřelené góly, když se jejich produkce zvyšovala o téměř osm desetin, na 2,97 gólů za 60 minut.

Největší hvězdou, kterou Motor před startem minulé sezony ulovil, byl jednoznačně Milan Gulaš. Ten ovšem v Budějovicích polevil ze svých vysokých standardů. V hodnocení Game Score měl hodnotu tří výher, sezony předtím to bylo hned 6,6, respektive 7,5 výher! I tak Gulaš podával směrem dopředu vysoce nadprůměrné výkony. Celkově si připsal 42 bodů ve 45 zápasech a byl druhým nejproduktivnějším hráčem Motoru, v celé extralize se pak zařadil do druhé desítky.

Při hře 5 na 5 Gulaš se ziskem 2,03 bodů za 60 minut uzavíral taktéž druhou desítku. Na rozdíl od Pecha ale byl jedním z nejčastějších střelců, když měl na kontě v průměru necelých 18 střeleckých pokusů. Z nich měl šance na 0,73 očekávaných gólů, které proměňoval v 0,8 gólů. Podobně jako Pech, měl i Gulaš problémy směrem dozadu, což vyústilo v poměr očekávaných gólů 46 %. Gólový poměr měl Gulaš 58 %, když Motor za jeho pobytu na ledě překonával očekávaní, a to oběma směry.

Zatímco v ofenzivě si při účasti Gulaše vytvářely České Budějovice šance větší o čtyři desetiny očekávaného gólu za 60 minut, soupeři měli šance vyšší dokonce o sedm desetin. Gulaš to zachraňoval tím, že s ním na ledě Motor vstřelil o 0,65 gólů více než bez něj.

Výrazně očekávání překonal v sezoně i Martin Hanzl. Podobně jako Pech s Gulašem, i on měl poměr očekávaných gólů při hře 5 na 5 výrazně nižší než gólový poměr. Konkrétně 51 % a 61 %, k čemuž Hanzlovi pomohl vysoký index štěstí (PDO – součet střelecké úspěšnosti a úspěšnosti zákroků týmu s daným hráčem na ledě), který měl 104, když průměrná hodnota je 100. S Hanzlem na ledě byla kvalitní především koncovka Motoru, když si České Budějovice tvořily šance na 2,3 očekávaných gólů, vstřelily jich ovšem 3,4. Bez Hanzla navíc byla tato hodnota o 1,3 gólu nižší.

Sám Hanzl měl v průměru 2,06 bodů, v tomto směru předčil i Gulaše. K tomu exceloval především v kreativitě, kdy vytvořil spoluhráčům šance na 0,6 očekávaných gólů a byl v tomto směru lepší než 92 % útočníků.

Po sezoně, kterou rozdělil mezi Spartu a právě Motor, se nastálo vrací do Českých Budějovic Zdeněk Doležal. Ten do Sparty odešel poté, co v sezoně 2020/21 nasbíral 35 bodů v 51 zápasech. Ve Spartě si následně připsal v posledním ročníku 19 bodů ve 38 zápasech, dalších šest bodů přidal v 11 startech za České Budějovice.

I když angažmá ve Spartě Doležalovi pravděpodobně nevyšlo podle představ, čísla ukazují, že si nevedl vůbec zle. V průměru si připsal 1,95 bodů za 60 minut hry 5 na 5, což je pohodlně úroveň prvního útoku, a vytvářel si jedny z nejlepších střeleckých příležitostí. S 1,07 očekávanými góly za 60 minut byl lepší než 98 % útočníků. Právě to byla jeho největší zbraň společně s přechodem střední třetiny a častých vstupech do útočného pásma, kdy zároveň ze svých vstupů do třetiny tvořil Doležal velice nebezpečné příležitosti. Svůj pobyt ve Spartě zakončil s poměrem očekávaných gólů 58 %, když měl mírně pozitivní vliv oběma směry, a s gólovým poměrem 56 %.

V obraně jsou hlavními pilíři Jan Štencel a Petr Šenkeřík, minimálně dle hodnocení modelu, kde oba patří komfortně na úroveň beků pro první obranný pár. Jan Štencel byl v minulé sezoně při hře 5 na 5 třetím nejproduktivnějším obráncem, když měl 1,48 bodů za 60 minut. Velkou porci z jeho bodů tvořily asistence, když v těch primárních zaostal pouze za Janem Košťálkem.

Právě tvorba šancí pro spoluhráče byla v minulé sezoně Štencelovou hlavní předností, kdy v průměru přihrál na téměř osm střel za 60 minut, což ho řadilo mezi obránci na druhé místo. Do prostoru slotu přihrával Štencel častěji než 85 % obránců a spoluhráči měli z jeho přihrávek šance na 0,23 očekávaných gólů, kdy překonal 80 % beků. Při pobytu na ledě měl Štencel poměr očekávaných gólů 52 % s gólovým poměrem 60 %. Navíc jeho vliv směrem do ofenzivy, ale i defenzivy, byl velice nadprůměrný.

Petr Šenkeřík měl při hře 5 na 5 v průměru 0,99 bodů, což ho řadilo do druhé desítky. I on dokázal vytvářet velice solidní šance svými přihrávkami, a to na podobné úrovni jako Štencel. Na rozdíl od něj ale měl Šenkeřík poměr očekávaných gólů pouze 45 %, když se s ním na ledě zhoršovala zároveň ofenziva i defenziva Motoru. Přesto měl díky vysokému PDO Šenkeřík poměr gólů 57 %, když při jeho pobytu České Budějovice vstřelily o devět desetin gólů za 60 minut více než byla očekávání.

Solidní první extraligovou sezonu, především v defenzivě, za sebou má obránce Stuart Percy. Celkově měl v modelu hodnocení 0,8 výher, když mu chybělo větší ofenzivní zapojení k tomu, aby dosáhl na vyšší hodnoty. Percy sice bodoval na úrovni prvního páru, ovšem měl poměr očekávaných gólů pouze 45 %, když si s ním na ledě Budějovice tvořily šance pouze na 1,9 očekávaných gólů, zatímco soupeři na 2,3. Gólový poměr měl Percy ale, především díky výborným brankářům za svými zády, 53,5 %, kdy soupeři vstřelili pouze 1,7 gólů za 60 minut.

Právě brankáři byli velkým dílem úspěchu Motoru v minulé sezoně. Při hře 5 na 5 měli druhou nejlepší úspěšnost zákroků s 93,2 %. Kromě toho měly České Budějovice jako tým vůbec nejvyšší hodnotu PDO.

Dominik Hrachovina byl v sezoně jasnou jedničkou Motoru, když se objevil ve 44 zápasech. V těch inkasoval v součtu všech herních situací o necelé dva góly méně, než byla očekávání, a byl v extraligovém srovnání víceméně průměrným brankářem s úspěšností zákroků 90,8 %.

Za to Jan Strmeň, který naskočil do 15 duelů, se mohl pyšnit úspěšností 92,7 %. V porovnání s očekáváním inkasoval také o téměř devět gólů méně, a zároveň jich chytil o 6,5 více než byl extraligový průměr. Pokud bychom postavili všechny brankáře na stejnou úroveň, tedy 100 očekávaných gólů, byl Strmeň ve svém menším vzorku zápasů vůbec tím nejlepším brankářem, když by inkasoval v přepočtu o 26 gólů méně!

Pokud České Budějovice do příští sezony nezlepší svou hru, a to především 5 na 5, bude velká práce opět na výše zmíněné dvojici brankářů. V loňském ročníku totiž měl Motor 11. nejhorší rozdíl očekávaných gólů, když si tvořil šance na 2,1 očekávaných gólů, soupeři pak na 2,3. Šlo o třetí nejhorší ofenzivu a devátou nejhorší obranu.

Motor udělal v létě poměrně dost změn. Musel se vypořádat s odchody Daniela Voženílka, Jindřicha Abdula nebo Jana Piskáčka. Místo nich z výraznějších jmen přivedl kromě Doležala z Plzně Martinse Dzierkalse s Filipem Přikrylem.

Od Dzierkalse si v Plzni pravděpodobně slibovali více. Lotyšský forvard sice nasbíral 30 bodů, při hře 5 na 5 jich však měl pouze 13. V průměru si připsal 1,17 bodů za 60 minut, což ho řadilo až na rozhraní třetího a čtvrtého útoku. Ani jeho herní vliv nebyl kdoví jaký, když sezonu zakončil s poměrem očekávaných gólů 44 % a gólovým poměrem 42 %, když negativně ovlivňoval útok i obranu.

Nenápadnou ofenzivní produkci ovšem Budějovice mohou čerpat i z vlastních zdrojů. Jakub Valský totiž v minulé sezoně nasbíral 21 bodů, hned 17 z nich pak při hře 5 na 5. V přepočtu na čas to znamenalo 1,58 bodů a úroveň druhého útoku. Valský zároveň vyslal v průměru téměř 14 střeleckých pokusů, a tvořil si lepší šance než 83 % útočníků. Bohužel pro něj ale jeho spoluhráči nebyli schopni proměňovat svoje šance, a Valský byl jedním z mála hráčů, kteří v kádru Motoru nepřekonali očekávání. Přitom měl poměr očekávaných gólů 52 %, gólový poměr ovšem pouze 47,5 %.

Z pohledu statistik měl Motor v minulé sezoně rozporuplné výsledky. Ofenzivní hvězdy se kromě vlastních schopností mohly spolehnout i na výkony brankářů za svými zády. Otázkou tedy před startem letošního ročníku zůstává, jestli Motor zlepší svoji celoplošnou hru, nebo opět dokáže statistická očekávání výrazně překonat. Pokud ano, může se opět v poklidu pohybovat v tabulce velmi vysoko. Pokud ale ne, může v Českých Budějovicích nastat nečekaný problém.

Názor fanoušků

Fanoušci jsou vůči Českým Budějovicím ještě více skeptičtí než náš model. V průměru Motoru totiž předpovídají zisk pouze 74 bodů. To by České Budějovice zařadilo na desáté místo. Nejvíce pak Budějovice obdržely 95 bodů, když se ani jednou nedostaly přes hranici 100 bodů. Zároveň byly v téměř deseti procentech případů pod 60 body.

Jedno je jisté, zopakování semifinálové účasti je v očích fanoušků velmi vzdálené. Ovšem postup do předkola by pro Motor neměl být problémem. Už v minulé sezoně ale České Budějovice dokázaly mnohé překvapit a může se jim to podařit i letos.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz