Hokej v číslech: Proč je Galvinš pro Třinec tak důležitý?

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Guntis Galvinš nepůsobí v Třinci dlouho, po svém příchodu na zkoušku loni v září se však ihned stal stabilním členem defenzivních řad a na cestě Ocelářů za titulem patřil k pilířům obrany. V létě smlouvu prodloužil, což je pro Slezany výborná zpráva. Proč?

partneři českého hokeje

V KHL prokázal, že umí i podpořit útok, a bez bodů nezůstal ani při návratu do nejvyšší české soutěže. Guntis Galvinš jich ve 47 zápasech základní části zaznamenal 12, další tři přidal ve vyřazovacích bojích. Jeho nejsilnější doména to však nebyla.

V sestavě trenéra Václava Varadi totiž plnil jinou roli. Roli především defenzivní.

To dokazují statistiky – a že si v nich vedl dobře –, ale nabíledni to bylo i během bojů o Masarykův pohár. Ať už to bylo proti Janu Kovářovi a Milanu Gulašovi nebo proti Michalu Birnerovi a Marku Kvapilovi, nejčastěji nasazovanými obránci Třince proti hlavním hvězdám soupeře byli vždy Galvinš a David Musil.

Není tak divu, že Třinec o zadáka, kterému se rýsovaly i možné varianty přestupu do zahraničí, stál.

Foto: Alena Zapletalová

Na začátek se podíváme na statistiky, které už jsme trochu nakousli. Tentokrát ale počty branek, asistencí a bodů, které Galvinš v minulé sezoně zaznamenal, převedeme na 60 minut hry 5 na 5, abychom odstranili časové zkreslení. Dodejme, že jsme stanovili také filtr alespoň 300 odehraných minut.

Tímto sítem prošlo v uplynulém ročníku 98 obránců včetně Galvinše. A ten si ve zmíněných statistikách vede velmi dobře. S 0,65 asistencemi za 60 minut je mezi zadáky na 23. místě, s hodnotou 0,57 primárního bodu mu náleží 26. příčka.

Lotyšský obránce si solidně vedl i v některých střeleckých statistikách – 22. pozice mu patří s 10,13 střeleckými pokusy, 26. pak skončil v počtu střel na branku za 60 minut (5,23).

Z Galvinšových statistik můžeme vyčíst i další věci. Například to, že to je spíše sváteční střelec, než aby soutěžil o obranářskou střeleckou korunu s Petrem Zámorským. Nepřekvapí proto, že s 1,14 přihrávkami na střelecké pokusy z první je 16. nejlepší a s 0,65 přihrávkami na střelecké pokusy z první ze slotu ho najdeme dokonce na šesté pozici.

Co však bude pro naše potřeby – a pravděpodobně i pro trenéry Třince – důležitější, jsou statistiky pokročilé.

V nich najdeme Galvinše opět v první čtvrtině. Podíl Ocelářů ve střelách na branku, když je na ledě? 54,14 % a 23. místo. Střelecké pokusy a střely na branku ze slotu? 57,45 % 58,63 % a shodně 10. pozice.

Nepřekvapí tak, že Slezané s ním na ledě měli 68,75% gólový poměr. Což bylo v rámci Tipsport extraligy mezi obránci úplně nejlepší!

Jedním z důvodů pro tak elitní podíl mezi vstřelenými a inkasovanými brankami však jsou i vysoké úspěšnosti, respektive jejich součet. 8,15% úspěšnost střelby patří do průměru, 95,63% úspěšnost zákroků je třetí. Dohromady nám to dává 103,78 %, což indikuje, že Galvinšovi hrálo trochu do karet štěstěna.

Přesto na tom byl rodák z Talsi výborně. To dokazují i rozdíly ve statistikách Třince mezi situací, kdy byl na ledě a kdy nebyl. 2,44% zlepšení v Corsi (27.), 2,71% zlepšení v poměru střelách na branku (33.), 6,72% zlepšení v podílu střeleckých pokusů ze slotu (4.), 7,35% zlepšení v poměru střel na branku ze slotu (5.) a 14,61% zlepšení v poměru gólů (6.) to jasně ilustrují.

Je přitom záhodno dodat, že Galvinšovo využití, jak už bylo zmíněno, bylo spíše defenzivního rázu.

Přesto patřil Guntis Galvinš v rámci extraligy k nejlepším obráncům – jak v některých bodových a střeleckých statistikách, tak zejména v těch pokročilých. Oceláři v něm zkrátka mají spolehlivého a kvalitního zadáka.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz