Hokej v číslech: Rozporuplný příběh Petra Koblasy

Foto: hokejkv.cz

Statistiky Karlových Varů jsou v letošní sezoně rozporuplné. V tabulce se nacházejí na třetí pozici, jejich pokročilá čísla však nevykazují pozitivní hodnoty. Dokázaly porazit silné týmy jako Plzeň nebo Hradec, na druhou stranu musely skousnout velké debakly od Mladé Boleslavi a Třince.

Partneři Českého hokeje

A podobně to vypadá i u konkrétních hráčů.

Podívejme se třeba na Petra Koblasu. Sedmadvacetiletý útočník si ve 14 zápasech připsal 8 bodů (5+3) a má namířeno na překonání loňských kariérních maxim.

Na druhou stranu, 6 ze svých 8 bodů zaznamenal v přesilovce. To nemusí být nutně špatně, ale v dlouhodobějším měřítku je důležité, aby se hráč prosazoval hlavně při hře 5 na 5, ve které stráví valnou většinu svého ice-timu.

Když se přitom zaměříme na některé jeho statistiky ze hry 5 na 5, nevypadají vůbec špatně. Naopak, v některých ohledech patří k nejlepším v extralize.

Už chápete, proč jsme v titulku použili slovo rozporuplný?

Na videu výše můžete vidět 7 z 21 střeleckých pokusů ze slotu, které Koblasa v letošní sezoně zaznamenal při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Z přepočtení na 60 minut vychází jako 10. nejlepší útočník v extralize!

Ze záběrů je poznat, že Koblasa si umí najít volný prostor a ve správný čas si do něj najet na střelu. Jinými slovy: když už střílí, tak z nejnebezpečnějšího prostoru slotu, odkud padá nejvíc gólů.

A to není jen náš pocit, dokazují to i statistiky. Mezi pravidelně hrajícími 154 útočníky má 17. nejvyšší podíl střeleckých pokusů ze slotu ze všech střeleckých pokusů (sCF/CF): téměř 67 procent. Z 16 útočníků, kteří ho mají vyšší, však jen dva vyslali na branku víc střel ze slotu než Koblasa (Kodýtek a Chmielewski).

Lze tak říct, že Koblasa patřil v dosavadních 14 zápasech k velice dobrým a přesným střelcům. Chybí mu ještě své šance proměňovat.

Protože jsme ale řekli, že příběh rodáka ze Soběslavi je zatím trochu rozporuplný, musíme zmínit i jeho méně povedené statistiky. Něco může naznačit už -8 v tabulce pravdy, to, že Vary s ním na ledě dostávají více gólů než dávají, však dokazuje i nízký 40,7% poměr střeleckých pokusů ze slotu.

Tady je potřeba navázat na začátek a říct, že negativní (méně než 50 %) statistiky zaznamenává většina hokejistů Energie. Koblasa má navíc tak trochu smůlu: jeho tzv. index štěstí (součet úspěšností zákroků a střelby) činí 92,2 procent, což je hluboko pod ideálním číslem 100 %.

U této statistiky se ale dá předpokládat zlepšení. A pokud bude Petr Koblasa pokračovat v dobrých střeleckých výkonech, měl by začít dávat více gólů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz