Jan Kovář exkluzivně o Švýcarsku i NHL. Co mistrovství světa?

Foto: Facebook, EVZ Zug

10. dubna 2021, 9:01

Pavel Mandát

Jan Kovář si podmanil letošní ročník švýcarské nejvyšší soutěže, když se stal jejím nejproduktivnějším hráčem. V rozhovoru mluví o svém současném angažmá, budoucnosti nebo touze reprezentovat.

Kolik už vám přišlo gratulací?
(usměje se) Nějak moc extra ne. Hlavně od kamarádů a od rodiny.

Každopádně vyhrát kanadské bodování švýcarské nejvyšší soutěže se nepovede zdaleka každému, kam tento úspěch ve své kariéře řadíte?
To je těžká otázka… Samozřejmě, že je to úspěch, ale nepřišel jsem tady kvůli tomu, abych vyhrával kanadské bodování. Mým cílem je získat pohár pro vítěze ligy, tahle meta je pořád před námi a my si za ní jdeme. Výhra v kanadském bodování je takový příjemný bonus.

„Samozřejmě, že je to úspěch, ale nepřišel jsem tady kvůli tomu, abych vyhrával kanadské bodování. Mým cílem je získat pohár pro vítěze ligy."

Nakročeno máte skvěle, s Zugem jste vyhráli základní část.
Udělali jsme bodový rekord ve švýcarské lize, daří se nám, což je samozřejmě super. Pak jdou nahoru i individuální statistiky. Dávali jsme hodně gólů, na ledě jsme si věřili. Tohle k tomu patří, výsledky týmu a individuální statistiky, to jsou dvě spojené nádoby.

A vy jste těch gólů hodně připravil…
Je to tak, já byl vždycky takový, že jsem raději nahrával. Občas si vyčítám, že situace přehrávám až moc. Každopádně rád hledám spoluhráče v gólových pozicích, oni to o mně už ví, takže se snaží si právě takové prostory hledat.

Máte pocit, že v play off si na vás budou soupeři dávat ještě větší pozor?
Těžko říct, moc nevím, co od toho čekat, protože loni se tady play off nehrálo. Předkolo se letos hraje jen na dva vítězné zápasy, je trošku zvláštní, že my budeme hrát s vítězem série osmého celku s devátým, což je Davos nebo Bern. A to i kdyby desátý porazil sedmého, v tomhle je to oproti Česku rozdílné. Ale musíme se soustředit sami na sebe, když budeme hrát naši hru, a ještě ji dokážeme trošku vystupňovat, tak budeme hodně nebezpeční.

„Občas si vyčítám, že situace přehrávám až moc."

Vy byste si přál spíš Davos, nebo Bern?
Je mi to jedno. Oba týmy jsou silné a mají hodně zkušeností. Oba týmy se před sezonou chtěly pohybovat na vyšších pozicích. Bern měl smůlu v tom, že ze začátku soutěže byl hodně v karanténách, takže to pak musel dohánět a měl hodně nahuštěný program. Ale jak říkám… Obě mužstva jsou kvalitní.

Foto: Facebook EVZ

Ve Švýcarsku vám to vyloženě sedlo, přesunu z KHL asi proto nelitujete, že?
Nelituju rozhodnutí, že jsem dal Švýcarsku přednost před KHL. Lituju toho, že mi to před Švýcarskem nevyšlo v Americe, takže tahle otázka má tak trochu dvě odpovědi.

„Nelituju rozhodnutí, že jsem dal Švýcarsku přednost před KHL. Lituju toho, že mi to před Švýcarskem nevyšlo v Americe."

NHL by ještě nemusela být uzavřenou kapitolou, ne? Jak to máte v současnosti se smlouvou?
V Zugu mám podepsáno ještě na dva roky, ale smlouva obsahuje výstupní klauzuli, kdyby se něco stalo, takže uvidíme.

Jak byste porovnal švýcarskou ligu s KHL?
Myslím, že se to porovnat úplně nedá. I hokej v KHL se hodně vyvíjí a mění. Už je to tam zase o něčem jiném než před nějakými třemi lety. Ale obecně bych řekl, že švýcarská liga je přímočařejší a hodně bruslívá.

„V Zugu mám podepsáno ještě na dva roky, ale smlouva obsahuje výstupní klauzuli."

A taky se tolik nenacestujete.
Jak říkáte, to je jedna z výhod i s ohledem na rodinný život. Každý večer spíte doma ve své posteli, když jedeme k týmu, který je od nás nejdál, což je Ženeva, tak jsou to zhruba tři a půl až čtyři hodiny cesty maximálně, takže tohle je nesporná výhoda Švýcarska.

Srovnávají vás ve Švýcarsku s Dominikem Kubalíkem, který byl taky nejproduktivnějším hráčem soutěže?
Myslím si, že ne. Oba jsme hodně odlišní, Dominik je vyloženě střelec, já zase nahrávám, takže to podle mě ani srovnávat nejde. Bylo to patrné i v nároďáku, když jsem v něm s Dominikem hrál, on byl ten typ hráče, u kterého jste věděl, že když dostane puk, tak vystřelí.

Jaký dojem na vás udělal Zug?
Strašně se nám tady líbí. Když jsme se s rodinou rozmýšleli, tak Zug byl v podstatě taková sázka na jistotu, když to tak řeknu. Všechna města ve Švýcarsku jsou nádherná, nicméně tady je to opravdu fajn.

Máte v Zugu oblíbené místo?
Je tu hodně pěkných míst, například jezero, jsou tu místa, kde si zábavu užijí i děti… Na Zugu se nám hodně líbí, že je jen pár minut od velkých měst jako Curych nebo Lucern, takže když chcete vyrazit jinam, máte tu možnost. Dál se mi líbí to, jak tady děti běhají venku nebo třeba jezdí na koloběžkách. Připomíná mi to naše mládí, kdy jsme se domů chodili jen najíst. (usmívá se)

Co mistrovství světa?
Rád bych jel reprezentovat, ale musí se sejít hodně faktorů. Trenéři mě musí chtít, musím být zdravý a mít formu…. Pokud taková možnost přijde, určitě bych ji rád využil.

„Rád bych jel reprezentovat."

Touha reprezentovat je možná o to větší, že loni se mistrovství světa neuskutečnilo, co?
Jojo, byl jsem zvyklý reprezentovat, jezdit na EHT a podobně. I moje tělo si na to za ty roky zvyklo, takže mi to chybí a rád bych jel.

Sledujete Plzeň?
Určitě ji sleduju, s klukama jsem v kontaktu. Škoda, že jim nevyšlo play off, ale je třeba říct, že Olomouc jim nedala ani čuchnout, ve všech třech zápasech byla lepší a zaslouženě postoupila. Rozhodně to nebylo jen o tom, že by něco ubetonovali.

Cítíte se být v jednatřiceti na svém vrcholu?
Těžko se na tohle odpovídá, myslím, že jsem měl dobré sezony i když jsem byl mladší. Hokej se vyvíjí, jsou věci, které jsem si dřív na ledě mohl dovolit a teď už by to moc nešlo. Takže rozhodně jsem zkušenější.

Foto: Facebook, EVZ Zug

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz