Kluci z Přerova jsou taky jen lidi, říká Broža. Myslí na baráž se Zlínem

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pomalu, ale jistě se vsetínský útočník Ondřej Broža probojoval mezi pět nejlepších střelců Ligy juniorů. V minulém duelu v Ústí vsítil důležitou vyrovnávací trefu a pomohl tak svému celku k cenným bodům. Osmnáctiletý forvard totiž neskrývá ambice Vsetína a pokukuje po první příčce.

Fanshop národního týmu

Ondro, v neděli jste odehráli zápas v Ústí nad Labem. Byl podle vašich představ?
Se spoluhráči jsme se dívali na tabulku druhé skupiny a bavili se o tom, co čekat. Viděli jsme, že bodově jsou týmy na druhém až pátém místě vyrovnané, takže jsme věděli, že to nebude lehký soupeř. Nicméně jsme si řekli, že se s tím musíme poprat a dovézt z Ústí body, a to se nám povedlo. Nakonec to byl bojovný zápas, žádné technické akce, ale hrálo se hodně do těla. Potom už to bylo jen o tom, komu to tam padne.

Projevila se na hře nějak vaše cesta přes celou republiku?
Ze začátku mělo utkání pomalejší náběh. Určitě byla ta dlouhá cesta znát, ale myslím si, že jsme se s kluky dobře rozcvičili a připravili na zápas. Třetí třetina pak byla v zatím nejlepší ze všech zápasů, co se týče tempa. Mohlo se to rovnat například utkání s Přerovem, které jsme odehráli týden předtím.

„Když se nám herně daří, tak šance neproměňujeme. Naopak když taháme za kratší konec provazu, tak nám tam nějaký šťastný gól spadne.“

I přesto jste většinu zápasu prohrávali. Bylo pro vás vyrovnání ve třetí třetině úleva?
Určitě ano. Celý zápas jsme se trápili. Šance jsme si vypracovali, ale neproměnili jsme je. Když to tam padlo, tak se něco konečně zlomilo. Střídačka ožila, všichni hned získali nový impulz a hrálo se nám lépe.

Nebyl to však první zápas, v němž jste měli problém s proměňováním šancí…
On je to takový zákon schválnosti. Když se nám herně daří, tak šance neproměňujeme. Naopak když taháme za kratší konec provazu, tak nám tam nějaký šťastný gól spadne. Někdy se holt daří, někdy ne.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

A vám se vydařil úplný závěr zápasu. Jak vypadal?
Hrálo se nahoru dolů, oba týmy chtěly spád zápasu strhnout na svou stranu. Srovnali jsme, ale vzápětí nám rychle dali další gól. Nicméně místo toho, abychom seděli sklesle na střídačce, jsme se dokázali vyhecovat a padl nám tam další vyrovnávací gól. Myslím si, že poslední třetina byla na úrovni.

Zdá se, že podobné klíčové okamžiky zápasu jako tým dobře zvládáte. Jak to vidíte vy?
Myslím si, že máme v týmu dobré individuality, které dokáží strhnout celý tým. Zařvou v kabině, vytknou chyby, ale naopak umí i pochválit a namotivovat. I díky nim máme v týmu super kolektiv a všichni se v potřebný okamžik povzbudíme. To nám v závěrech zápasů nejvíce pomáhá.

„Docela jsme podcenili start sezony. Týká se to i přáteláků před sezonou, z nichž jsme vyhráli jen jeden.“

Věkový průměr vašeho týmu je přitom jen sedmnáct let, což je na vsetínskou juniorku poněkud nezvyklé…
Myslím si, že tady ten v uvozovkách deficit, i když z mého pohledu to nevýhoda není, nahrazujeme týmovostí. Mladí kluci sice nejsou tolik zkušení, ale tohle všechno umí zaměnit za bojovnost. Rozhodně v našem mladém týmu nevidím žádný problém.

Jak jste celkově spokojeni se svými výkony?
Jsou tam zápasy, které jsme měli uhrát. Naopak jsou tam ale i takové, kde jsme body brali se štěstím. Například v Kralupech, tam nám vítězný gól padl v posledních sekundách. Myslím si, že pokud budeme proměňovat šance, tak bychom mohli zabojovat o první místo a o postup.

Které zápasy jste měli vyhrát?
Docela jsme podcenili start sezony. Týká se to i přáteláků před sezonou, z nichž jsme vyhráli jen jeden. Jako zaváhání beru například hned první zápas proti Warriors, který jsme prohráli 2:3. Věděli jsme, že takové soupeře musíme porážet a pokud bychom podobné výkony předváděli celou sezonu, tak to nikam nepovede. To samé se dá říct i o duelu s Technikou, kde jsme hned v první třetině dostali sprchu a celý zápas jsme museli dotahovat.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Je pro Vsetín reálné probojovat se přes Přerov na první místo?
Kluci z Přerova jsou taky jen lidi a můžou zaváhat. My na to jen musíme počkat a chytnout šanci. Důležité bude ubojovat a urvat další zápas, který s nimi budeme hrát.

Jaký byl minulý zápas s Přerovem?
První třetinu jsme odehráli parádně. Potom se pokazilo, když jsme na jejím konci dostali gól. Nás to shodilo, je naopak nabudilo. Do druhé třetiny vstoupili parádně a my jsme zaváhali. Padly nám do branky laciné góly, když jsme podcenily různé situace. Myslím si, výsledek 1:6 hře moc neodpovídal. My jsme měli šance, jen jsme je nedokázali proměnit a jim tam pak padlo všechno.

Ovlivnilo zápas to, že jste dostali gól na konci každé třetiny?
Určitě ano. Myslím si, že tímhle se hodně trápíme. Nestalo se to jen proti Přerovu, ale i v jiných zápasech. Stává se nám to často a musíme se toho vyvarovat. Nesmíme poslední minuty v třetinách podceňovat a musíme to zlepšit.

„Už jsem i přemýšlel o tom, že by bylo vtipné, kdybychom hráli baráž o postup se Zlínem.“

Aktuálně vedete kanadské bodování Vsetína, pohybujete se vysoko i v konkurenci celé ligy. Sledujte své statistiky?
Kluci mě na to upozorňovali, takže ano, bavíme se o tom spolu, ale osobně na statistiky moc nekoukám. Hledám spíš úspěchy týmu.

Cítíte se v dobré formě?
Ano, hlavně psychicky člověku hodně pomůže, když se mu v zápasech daří. Víc si věří na puku a myslím si, že je to znát na každém hráči, když se mu daří.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Ve vsetínské juniorce jste nový. Proč padla volba právě na tento tým?
Na Vsetín jsem se dostal skrz to, že jsem vypadl z kádru ve Zlíně, ale chtěl jsem tam dostudovat. Teď totiž ve Zlíně dodělávám maturitu. Je to trochu složitější s dojížděním a tak podobně, ale jelikož hokejem žiju a miluju ho, tak co bych pro to neudělal (směje se). Jinak si ale nemůžu si stěžovat, v klubu jsem se vším spokojený, tým máme výborný, ať už se jedná o hráče nebo trenéry.

Nebral jste posun o soutěž níž jako zklamání nebo krok zpět?
Ze začátku jsem to tak možná bral, ale pak jsem si uvědomil, že je to nová příležitost. Nová výzva se někde jinde ukázat, probojovat se do základu v jiném týmu. Myslím si, že mé hráčské kariéře to prospěje. Kdybych kádr ve Zlíně urval, tak bych tam nedostával tolik prostoru, což je naopak tady na Vsetíně výhodou.

Už jste zmiňoval, že byste jako tým mohli zabojovat o postup. Může být i tohle pro vás aktuálně větší motivace?
Samozřejmě. Už jsem i přemýšlel o tom, že by bylo vtipné, kdybychom hráli baráž o postup se Zlínem (směje se). Je to taky určitá motivace, a o to víc na sobě chci pracovat, motivovat taky celý tým a vyhrávat zápasy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz