Král drží Brod nad vodou. A Rusové? Aspoň jednou je udoláme, doufá

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nemá a ani nebude mít nejlepší statistiky, ale pro dorostence Havlíčkova Brodu je naprosto stěžejní postavou. Gólman Daniel Král dostal za cíl dovést Bruslaře k záchraně. Jeho tým si v extralize zatím vede obstojně – ze šesti zápasů tři vyhrál. Jak při tom pomohly mladému brankáři první reprezentační zkušenosti?

Chance liga na Hokejka TV

Na Kometu, Pardubice ani Hradec Králové nestačili. Pokaždé dali jen gól, sami jich naopak inkasovali celkem osmnáct. Jenže když došlo na stěžejní duely s Táborem, Jihlavou a Žďárem nad Sázavou, mladíci Havlíčkova Brodu slavili vítězství a v tabulce skupiny Střed se dostali do klidných vod. Výraznou zásluhu na tom měl Daniel Král, jasná týmová jednička.

To jste přesně potřebovali – porážet týmy, se kterými se chcete měřit, viďte?
Jsme malý klub a trenéři říkali, že budeme hrát se Žďárem a Táborem o udržení v extralize. S těmi velkými kluby se moc srovnávat nemůžeme, protože všichni mají akademie a je to velký rozdíl.

Jak vypadala ta tři vítězství?
Tábor i Jihlavu jsme porazili o jeden gól, to byly vyrovnané zápasy, ve kterých jsme bojovali až do konce. Žďár jsme viditelně přehrávali, s tím bychom snad měli bodovat každý zápas. Ale tím je rozhodně nechci podcenit.

V těchto zápasech pracuje větší motivace, že?
Jo, s Jihlavou i Žďárem jsou to derby. Vždycky jdeme do zápasu na sto procent. A snažíme se bodovat i v prodloužení a nájezdech, což je od téhle sezony hodně důležité.

Záchrana je letos vaším jediným cílem?
Určitě je to hlavní cíl. Bylo by pěkné, kdybychom se podívali do play off, ale víme, že to bude hrozně těžké. Asi budeme hrát tu nižší skupinu, ze které postoupí jeden tým. Bylo by to ale krásné odměnění za sezonu, kdybychom se do play off dostali.

Na co chcete v zápasech sázet? Kde by mohla být vaše síla?
Skoro všechny týmy nás přestřílely, za ty zápasy máme málo šancí a docela se nám je daří promeňovat. V tom si myslím, že je naše síla.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Střel na vás chodí opravdu hodně. Jak se při tom cítíte?
Určitě je lepší, když na mě jde hodně střel a jsem v permanenci, než když jich je míň. To už se teď ale moc nestává. Pak je ale zase blbý, když v některých zápasech dostanu třeba osm gólů, a přitom to moc nejde za mými chybami.

Daří se vám z toho oklepat a jít do dalšího zápasu s čistou hlavou?
Já si potom každý zápas rozeberu sám v hlavě, co jsem udělal za chyby a co byly zase dobré věci. Do dalšího jdu zase s čistou hlavou.

Troufnu si říct, že spoluhráči se na vás hodně spoléhají.
Jo, určitě. Je to tady v Brodě na mě. Musím předvádět dobré výkony, hodně na mě spoléhají. Snažím se jít do každého zápasu stoprocentně, aby výsledky byly co nejlepší a abychom se po zápase mohli radovat.

Pomohly vám i první starty za reprezentační šestnáctku?
Dostat se do reprezentace je sen každého hráče. Když se tam dostaneš, je to obrovská čest. A pak jdu zpátky do svého týmu s větším sebevědomím, že už jsem byl na té mezinárodní scéně a že tam je to rychlejší, a tady zase o něco pomalejší.

Občas se hráči ale vracejí do klubů s až moc velkým sebevědomím...
To je pravda, některé hráče znám, že jim to vstoupí do hlavy a pak machrujou (usmívá se). Ale jak říkám, pro mě je to čest a že bych nějak machroval, to vůbec ne.

Za poslední rok se o vás ale hodně ví a mluví, zaujal jste na mládežnické olympiádě... Zvládáte to? Nepřipouštíte si tlak?
Určitě vím, že jsem hodně sledovaný. Je to i trochu stres. Když na mě spoléhá hodně lidí a nějaký zápas se mi třeba nepovede, tak přijdou i negativní ohlasy. A to mě potom mrzí.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V reprezentaci jste chytal první zápas s Ruskem, kde jste dostal šest gólů. Spravil jste si potom sebevědomí výhrou nad Salcburkem?
My jsme to měli dohodnuté, že každý bude chytat dva zápasy. A první reprezentační start hned proti Rusku... (usmívá se) Chvilku jsem se otrkával s tou rychlostí, ale pak od druhé třetiny už jsem si na tempo zvykl a bylo to dobré. A další zápas se Salcburkem? Myslím, že na to, že je to jenom akademie, to byl velice silný soupeř.

Byli Rusové o tolik jinde?
Myslím, že byli ve všem lepší. Rychlostně, střelecky, do soubojů chodili víc... Bylo vidět, že naši kluci už toho měli hodně. Měli jsme předtím skoro čtyři dny dvoufázové tréninky a ty poslední zápasy bylo znát, že klukům dochází. Výsledky hovoří za všechno.

Jaký jste měl pocit ze svých výkonů?
Proti Rusům na mě byla v první třetině hodně vidět nervozita, dostal jsem i takový blbý gól. S trenérem jsme pak po zápase probrali moje chyby a snažil jsem se to co nejvíc zafixovat v hlavě. Druhý zápas se mi podařil, dostal jsem jeden gól a trenéři mě chválili. Už jsem nedělal takové chyby.

Takže osobně vidíte šanci, že se podíváte i na některé z dalších akcí?
Trenéři se jezdí dívat na různé zápasy, extraliga je sledovaná. Budu se snažit jít do každého zápasu na sto procent, aby trenéři viděli, že formu mám. Když se bude dařit, mohlo by to vyjít. A když nebude, tak se z toho musím oklepat a pracovat na sobě, aby se zase začalo dařit.

S Rusy bude hrát šestnáctka letos ještě pět zápasů. I vy můžete jít do zbytku sezony s tou motivací, abyste je aspoň jednou vychytal, že?
Určitě. Trenéři už vědí, co Rusové hrají. Takže když se na ty kempy dostanu, budeme vědět, na co se připravit. Oni měli výborně sehrané přesilovky, tak myslím, že oslabení budeme hodně trénovat. A snad bychom je mohli minimálně jednou v sezoně udolat.

I vy jako brankář už o nich víte něco víc, co se vám může do dalších zápasů hodit?
Jo, my si před zápasem vždycky s trenérem popovídáme, co soupeř hraje. Teď už vím, že v přesilovkách to hrají hodně přes osu, a že střílejí přes hráče, abych neviděl. A chodí do předbrankového prostoru ve dvou hráčích, tam je to těžké. Ale určitě se na ně dá připravit líp.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz