Kubiš o sérii s Třebíčí i nadávkách na něj. Co mu v první lize chybí?

Pavel Kubiš | Foto: David Peška, DEJFOTO.cz

Speciální sérii v semifinále Chance ligy prožívá kapitán Zlína Pavel Kubiš. Ten se střetává s týmem, kde hokejově vyrostl. V rozhovoru pro hokej.cz mluví o nadávkách na jeho osobu i vyrovnané sérii s Horáckou Slavií.

Kubiš hrál za Třebíč od páté do deváté třídy, zahrál si za ni také v dorostu a poté naskočil do dvou sezon za A-tým. Celou kariéru ale spojil se Zlínem.

„Jo, je to pro mě jiný,“ přiznává.

„Už se s tím docela sžívám. Je pravda, že v Třebíči jsem byl trošku nervózní, ale to k tomu patří. Teď jsem na této straně a doufám, že postoupíme,“ dodává 38letý útočník, který se po rozhovoru vyfotil s mladými fanoušky.

Po jaké době jste hrál v Třebíči?
V základní části jsem tam byl jednou, ale předtím jsem tam hrál snad v mých 22 letech. A posledních deset až dvanáct let jsem na zimáku v Třebíči snad vůbec nebyl.

„Jo, z Náměště nad Oslavou to je kousek, takže všichni jeli. Bylo to pikantnější, že tam fandili nám..."

Všechno tam je stejné ale, že?
Úplně, úplně! (usmívá se) Lidi, které jsem si pamatoval ještě, tak jsem je tam potkával.

Měl jste v Třebíči na první zápasy semifinále rodinu nebo kamarády?
Jo, z Náměště nad Oslavou to je kousek, takže všichni jeli. Bylo to pikantnější, že tam fandili nám…

Jaké to bylo? První zápas jste vyhráli 4:3, ve druhém jste padli 2:4.
Tam se nám nepovedl akorát konec, ale byli jsme lepší. Ten jeden den jsem si užil, akorát jsem čekal, že i druhý zápas bude dobrý. Jenže bylo to od nás špatný, takže to bylo horší už.

Foto: Markéta Křížová

Nešlo si nevšimnout, že místní diváci na vás osobně hodně pískali…
Já bych neřekl, že jenom pískali. Sprostě nadávali… Ale to k tomu patří. Blbý je to, že tam jsou i malé děti a rodiny. Jestli mají potřebu se takhle vyjadřovat, tak to je o nich.

Zamrzí to?
Ne, vůbec ne. Vůbec ne. Mě mrzí spíš to, že se takhle někdo chová, když je na stadionu spousta dětí.

„Já bych neřekl, že jenom pískali. Sprostě nadávali… Ale to k tomu patří. Blbý je to, že tam jsou i malé děti a rodiny. Jestli mají potřebu se takhle vyjadřovat, tak to je o nich."

Naposledy jste hrál za Třebíč v sezoně 2005/2006. Nebylo poté ve hře, že byste se vrátil do Třebíče?
Ne, já jsem o tom ani neuvažoval. Nepřipadalo to v úvahu. Možná kdybych byl po zranění a Zlín mě tam poslal na rozehrání. Ale jinak jsem o tom neuvažoval.

Zpátky k hokeji. První zápas ve Zlíně jste vyhráli díky brance devět sekund před koncem. To musí být velká euforie, co?
Musím říct, že třetí třetina nám moc nevycházela. Nakonec si Lanýž (Martin Lang, pozn. red.) nechal gól do šatny, takže úplně nejlepší scénář, jaký může být.

Foto: Markéta Křížová

Zápas to byl zase velmi vyrovnaný, ve třetí třetině měla spíš Třebíč blíž k vítězství.
Byl to zápas jako ty předtím. Furt se to tahá, chvíli jsme lepší my, pak zase Třebíč. Je to zatím vyrovnaný. Asi to bude dlouhá série, my máme dva body, kdo urve čtyři, tak postupuje. Snad to budeme my.

Jak si užíváte atmosféru play off? Před pár měsíci to se Zlínem nevypadalo moc dobře, ale teď hrajete semifinále a chodí na vás pět tisíc lidí.
Otočilo se to pak a začali jsme hrát líp. Když hraje tým dobře, tak lidi přijdou. Zlín je navíc hokejové město a věděli jsme, že když zapneme, tak lidi budou chodit.

To mě právě zajímá. Co bylo tím impulsem, že jste pak začali hrát jinak?
Jo, to kdybychom věděli, tak to děláme od začátku sezony (směje se). Vyměnili se trenéři, pár hráčů… Nevím, jestli jsme si mysleli, že to budeme proplouvat a přehrajeme je hokejově… Museli jsme se pak naučit hlavně znovu vyhrávat, což v posledních dvou sezonách úplně nešlo. Šesté místo bylo hezké, ale furt jsem očekával víc v základní části.

„Museli jsme se pak naučit hlavně znovu vyhrávat, což v posledních dvou sezonách úplně nešlo."

Jak těžká je první liga?
Každopádně je to jiný. Víc se tam bruslí. Extraliga má zázemí a to vše okolo lepší. V první lize hraje spousta mladých kluků, je to jinačí. Není to tak propracované takticky. Mile mě to ale překvapilo, jakou to má úroveň.

Zvykal jste si rychle?
Ne, dlouho to trvalo. Je tu i jiný metr pískání. Je tu spousta věcí jiných. Filmování a tak se třeba vůbec nikam neposílá a neodečítá se pak deset procent z platu, což je podle mě velká chyba a mělo by se to zavést. Když to je profesionální soutěž, mělo by to být i tady. Pokud někdo filmuje a na videu to jde vidět, tak ať se to pošle, aby se to nedělo. Ulehčí se to pak i rozhodčím.

„Abych byl upřímný, extraliga mě bavila víc. Ale do této situace jsme se dostali my. Mile mě ale překvapila první liga, jakou má úroveň."

Jak vás baví hokej ve Zlíně, když hrajete první ligu?
Abych byl upřímný, extraliga mě bavila víc. Ale do této situace jsme se dostali my. Zkusíme se z ní nějak dostat, nezbývá nic jiného než makat.

Cíl je zahrát si baráž, nebo se radši takhle dopředu nedíváte?
Jdeme krok po kroku. Je před námi další zápas, snad se vyhraje a půjde se dál.

Všechny týmy v semifinále působí, že jsou dost vyrovnané...
Jsou to ty týmy, které bych tipoval, alespoň co jsem je zatím poznal. Spousta celků mě překvapila a jsou kvalitní. To, co tam má být, tam je. Ještě Poruba byla dominantní.

Ať už letos dopadne sezona pro vás jakkoliv, budete s hokejem pokračovat?
Smlouvu ještě mám, takže uvidíme. Pokračovat bych měl, ale stát se může cokoliv. Určitě bych ale chtěl!

Foto: David Peška, beranizlin.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz