Mejzlík o třebíčském kádru i týmové vizi. Co přineslo jednání s Kometou?

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Má před sebou těžkou misi. Takovou, kterou rozhodně nečekal. Nový hlavní trenér a sportovní manažer hokejové Třebíče Roman Mejzlík se ale nebojí. Je připraven udělat vše pro to, aby se bílým hvězdám dařilo.

Chance liga na Hokejka TV

Jak dlouho jste se rozmýšlel, zda do toho jít?
Nabídku stát se hlavním trenérem a sportovním manažerem jsem dostal před několika týdny. Bylo to v pátek. Vzal jsem si víkend na rozmyšlenou, protože jsem to potřeboval probrat se svojí partnerkou. Rozhodla jednak podpora právě partnerky a jednak to, že o spolupráci se mnou stál Jarda Barvíř. A samozřejmě i pocit zodpovědnosti vůči klubu v situaci, která nastala.

Jaká byla nálada, když jste poprvé přišel do kabiny? Převládal spíš šok z toho, co se stalo, nebo naopak odhodlání hrát i za Radka Nováka?
Před mužstvo jsem poprvé předstoupil druhého června, kdy mě předseda klubu pan Svoboda představil hráčům. Šok z toho, co se stalo, tam určitě byl, ale na hráčích bylo vidět odhodlání se s nečekanou situací poprat.

„Na hráčích je vidět odhodlání se s nečekanou situací poprat."

Jak jste spokojený s přístupem hráčů k letní přípravě?
Můžeme být spokojení. Zranění, tedy až na jedno, které si v závěru přivodil Michal Furch, se nám vyhýbala. Nikdo jiný zraněný nebyl a ani u Michala se nejedná o problém, který by mu nedovoloval zapojit se po dovolené do další části přípravy. I týmová fyzioterapeutka Markéta Zahrádková byla spokojená, že po dlouhých letech nemusela v přípravném období řešit zdravotní problémy hráčů.

Zároveň s vedením letní přípravy u áčka jste vedl letní přípravu dorostu a juniorů. Jak náročné to bylo?
Přípravné období áčka bylo už dopředu naplánováno trenéry. Po všeobecně známé události jsme se s předsedou klubu Martinem Svobodou a trenérem Jardou Barvířem dohodli, že vypomůžu u A-týmu a zároveň budeme pokračovat s trenérem Zdeňkem Sedláčkem v přípravě dorostu a juniorů. Vzhledem k situaci, která panovala ve školství, se časově příprava dorostu a juniorů vešla mezi dvoufázové tréninky áčka.

Můžete říct, v čem se liší příprava dospělých a mládežníků?
Když jsem přišel k áčku, byla už příprava v plném proudu. Jsou to dospělí lidé, kteří vědí, proč a jak co dělat. Procesy jsou víceméně zautomatizované a hráči se je snaží plnit. U mládeže je to více o vysvětlování a přesvědčování, proč a jak cvičení provádět. Není jednoduché najít přirozeného vůdce, který by ostatní přesvědčil a sám byl příkladem v plnění úkolů. Je to samozřejmě dáno více faktory, ale hlavně dobou, ve které se nacházíme. Je to stejné, jako třeba ve škole. Když se někdo dobře učí, je pro ostatní šprt a divnej. Když chce někdo poctivě trénovat a zlepšovat se, ne všem v kolektivu se to líbí.

„U mužů jsou tréninkové procesy víceméně zautomatizované. U mládeže je to víc o vysvětlování."

S trénováním mladších kategorií máte dlouholeté zkušenosti. Jak se díváte na události kolem Techniky Brno a Martina Stloukala?
Pokud k tomu můžu říct svůj názor, a to si myslím, že po osmnácti letech trenérské praxe můžu... Samozřejmě každý trenér chce vyhrávat a připravit si mužstvo na situace, které ho v sezoně čekají. Reakce trenéra byla na nějakou situaci, která v té době byla. Já z toho cítím hodně arogance vůči svěřencům. Ano, můžete hráčům v této kategorii vyčíst spoustu věcí, ale pořád byste měl mít na mysli, že se jedná o děti v určitém věku a v dané situaci. Každé dítě je originál, i když se věnuje kolektivnímu sportu. A tak by se mělo podle mého názoru k dětem přistupovat. Ne každý snese osobní kritiku nebo kritiku svých rodičů před spoluhráči. Co se týče bolesti, komu jinému než rodičům nebo trenérovi by se měl hráč svěřit, že má zdravotní potíže. V tomto věku je řada problémů, které se týkají zdraví, způsobena růstovými změnami. Proto jít přes bolest je v tomto věku potřeba citlivě rozlišovat: jedná se o morální, nebo fyzický problém hráče? K otázce stravování se vyjadřovat asi nemá cenu. Každý, jehož dítě bylo vystaveno větší fyzické námaze, ví, kolik a co všechno dokáže jejich mladý sportovec zkonzumovat. A nutit někoho pít ráno na lačný žaludek větší množství umělého vitamínu C, no nevím...

Foto: Jiří Koutník, hstrebic.cz

Zpět k Třebíči. V klubu budete zároveň figurovat coby sportovní manažer. Už jste se do téhle agendy nějakým způsobem dostal?
Postupně se s tou funkcí seznamuju. S předsedou klubu jsme si na to vyčlenili každé úterý a čtvrtek. Některé úkoly, které zůstaly po Radkovi, jsou potřeba dotáhnout do konce. Ty řeší Jarda Barvíř. Dále je potřeba zahájit jednání s mateřskými kluby hráčů, kteří u nás mají podepsané smlouvy, a hráčů, kteří k nám přijdou na zkoušku. Toto jsou zatím aktuální věci, další budou přicházet postupně.

Co je na ní podle vás nejsložitější?
Pro mě je to určitě papírování a přihlašování se do různých systémů. S tímto mi pomáhají jak Martin Svoboda, Martin Čech a v případě potřeby máme přislíbenou pomoc od pana Vansy ze svazu i od vedení Komety, konkrétně Pavla Zubíčka a Kamila Pokorného. K tomu ještě spouštíme Klubový informační systém, který by měl pomoci trenérům, hráčům a hlavně rodičům získat přehled o programu jejich dětí a další informace z klubu.

Do role sportovního manažera jste byl hozen narychlo. Takže asi je výhoda, že tým už má kostru sestavenou, že?
Klub si v současné době nemůže dovolit oddělit roli hlavního trenéra a sportovního manažera. Proto, když jsem přijal funkci trenéra, byla to zároveň funkce sportovního manažera. Kostra mužstva se sestavovala v průběhu dubna. Trenéři Radek Novák a Jarda Barvíř chtěli mít před začátkem přípravného období základ mužstva pohromadě. Jednání vzhledem k situaci, která nastala vlivem Covidu-19, nebyla jednoduchá, protože nikdo nevěděl, jak se bude situace dál vyvíjet hlavně – co se týče financování klubu. Proto to chtělo hodně odvahy od předsedy klubu, který má na starosti i ekonomiku, pustit se na tenký led. Je potřeba si uvědomit, že odměna pro hráče je jen část finančních nákladů na ně. Klub zabezpečuje hráčům také výstroj, hokejky, popřípadě ubytování. Dále jsou to poplatky mateřským klubům za hostování hráčů v našem klubu... Toto všechno jsou další nemalé částky, které jsou potřeba v termínech zaplatit. Proto jsme rádi, že se v těchto nelehkých podmínkách podařilo podepsat smlouvy s většinou hráčů.

„Naše mužstvo bude ještě doplněno."

Kolik nových hráčů byste ještě chtěli přivést?
Mužstvo bude samozřejmě ještě doplněno o další hráče. Dotáhla se jednání, která započal ještě Radek. Tyto kontakty měl na starosti Jarda Barvíř a během tohoto týdne budeme vědět víc. První hráči se nám budou hlásit 20. července. Další se připojí o týden později.

Co brankáři? Na soupisce je zatím pouze Pavel Jekel. Spekuluje se třeba o hostování Ondřeje Kacetla z Komety. 
Co se týče brankářů, zatím je na soupisce, jak jste řekl, pouze Pavel Jekel. Brankáře k němu hledáme a jména konzultujeme s trenéry brankářů v jiných klubech. K dnešnímu dni je tato otázka otevřená.

Nové angažmá zatím nemá obránce Martin Padrnos. Budete mít o něj zájem?
Martin Padrnos zatím na seznamu není.

Foto: hstrebic.cz

Můžete prozradit, s kterými hráči definitivně nepočítáte?
Základ mužstva budou tvořit hráči, kteří v klubu momentálně trénují. Hráči z minulé sezony, jako například brankář Dominik Svoboda, obránce Lukáš Hort nebo útočník Tomáš Havránek pokračovat nebudou.

„Druhého brankáře zatím hledáme."

Co bližší spolupráce s nějakým extraligovým klubem?
Na konci června jsme měli jednání s Kometou. Já a Martin Svoboda jsme byli pozvaní na pracovní oběd od majitele Komety Libora Zábranského. Předběžně jsme se domluvili na spolupráci ohledně hráčů. Kometa Brno nám vypomůže s pozicí trenéra brankářů v A-mužstvu, juniorce, dorostu a dalších kategoriích. V klubu je předběžně domluvená stáž pro naše kustody, a to dnes asi jednoho z nejlepších brusičů bruslí v České republice Petra Ondráčka. Tím, že u nás skončil dlouholetý kustod Jarda Sýkora, musíme najít a zapracovat nové lidi. Jednání probíhalo v přátelské atmosféře a máme z něho velmi dobrý pocit.

„Na spolupráci ohledně hráčů jsme předběžně domluvení s Kometou."

Jakým hokejem byste se chtěli v sezoně prezentovat?
S Jardou bychom chtěli navázat na výsledky, které mužstvo mělo v minulém roce. A tím i na hru, kterou se v té době prezentovalo a vedla k vítězstvím. Uvědomujeme si samozřejmě, že se budeme muset vyrovnat i daleko lepším soupeřům, než proti kterým se hrálo ve skupině bojující o předkolo play off. Základ mužstva má tento styl zažitý a budeme pracovat na tom, aby si ho co nejdříve osvojili i noví hráči.

Na třebíčské střídačce jste stál jako hlavní trenér už během sezony 2010/2011. Dokážete při zpětném pohledu říct, proč to tehdy nevyšlo?
Sezona 2010/2011 následovala po velmi úspěšné předešlé sezoně. V té Jarda Šindel dokázal sestavit velice silné mužstvo. Někteří hráči, kteří v mužstvu působili, odešli do extraligy a bylo složité je nahradit, i když jsme některé z nich měli k dispozici na střídavé starty. Hra se nám příliš nedařila, nebyly výsledky, které by si fanoušci představovali. A tak na nás logicky sílil tlak na zlepšení. To bohužel nepřicházelo, a tak se vedení klubu rozhodlo vyměnit trenéry. K mužstvu přišel Kamil Pokorný s Radkem Novákem. Sezonu se podařilo zachránit postupem do play off. Po zkušenostech, které dnes mám, si uvědomuji, co bylo příčinou tehdy špatných výsledků a jaké změny bych udělal. Doufám, že mi to bude přínosem v další práci.

Berete svou nynější štaci z výše zmíněných důvodů o to prestižněji?
Pozice, které mi byly v klubu svěřeny, beru jako velkou šanci vrátit se po letech do profesionálního hokeje. Je to pro mě velký závazek vůči všem lidem, kteří v klubu pracovali, pracují a těm, kteří náš klub v této nelehké době všemožně podporují. To jsou naši partneři, fanoušci a hlavně město Třebíč. Za to jim patří velký dík.

Foto: hstrebic.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz