Machů si chválí čas v Chance lize: Letos je pro nás super každý zápas

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

V létě na sebe upozornil gólem za extraligové Vítkovice v přípravném Generali Česká Cupu, minulý týden zazářil sedmnáctiletý obránce Tomáš Machů znovu: Dvěma trefami řídil vítězství Šumperka nad ústeckým Slovanem. Úplně nejvíc ho ale může těšit parádní vytížení v Chance lize.

Aplikace Tipsport extraligy

Pokud by všechny soutěže běžely podle plánu, Tomáš Machů by pravděpodobně patřil k tahounům vítkovické juniorky. Možná by k tomu občas dostával příležitost ve druhé nejvyšší soutěži dospělých, neboť svůj potenciál – stejně jako další obranní talenti z Vítkovic – už v mládeži prokazuje delší dobu.

Situace se ale vyvinula tak, že Chance ligu hraje v novém roce stabilně. Po čtyřech startech za Přerov se napevno usadil v obraně Šumperka.

„Do Přerova se vrátili nějací kluci, uzdravili se jim obránci, takže bych asi nedostal tolik prostoru. Řešilo se to potom narychlo s Vítkovicemi, a nakonec z toho vzniklo, že jsem šel do Šumperka. Ze začátku jsem se rozkoukával, ale kluci mě vzali v klidu,“ pochvaluje si Machů.

Podzim měl podobně smutný jako jeho vrstevníci, ale tak úplně na suchu nezůstal. „Trénoval jsem ve Vítkovicích s áčkem, ale strašně už jsem se těšil na zápas. Tuto sezonu je pro nás strašně super každý zápas, co můžeme odehrát. To je to, na co čekáme,“ komentuje aktuální stav českého sportu, který trvá už přes čtyři měsíce.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

„Určitě je to brzda pro kluky, kteří teď třeba nemůžou ani trénovat. Doufám, že se to co nejdřív rozjede, ať všichni můžou trénovat i hrát zápasy,“ hlásí Machů na adresu svých vrstevníků.

On sám si stěžovat nemůže – zkrátka nemá na co. V první lize hraje průměrně přes 17 minut na zápas, což je nejvíc z hráčů kategorie U18. O minutu za ním „zaostává“ Jakub Šedivý, o dvě pak další zadák Jiří Ticháček. Z útočníků se dokonce jen mladičký Jakub Hujer dostane přes 13 minut.

„Jsem strašně rád, že dostávám tolik prostoru na ledě. Budu se snažit odvádět co nejlepší práci, aby mi zůstal,“ slibuje šumperský bek trenérům.

„Jsem strašně rád, že dostávám tolik prostoru na ledě. Budu se snažit odvádět co nejlepší práci, aby mi zůstal.“

Možná má výhodu, že hraje ve slabším týmu. Jednak proto, že dostane čas ve hře, ale taky má zaručenou těžší práci proti kvalitním soupeřům. To může hráči ze zadních řad dopřát hodně zkušeností. „Já to ani tak neberu. Jak už jsem říkal: Každý zápas je pro mě důležitý, každý musím hrát na sto procent. A je jedno, jestli to bylo v Přerově, nebo je to v Šumperku,“ reaguje Machů.

Před nástupem do Chance ligy měl na kontě jen jeden start v letním poháru extraligových mužstev, do konfrontace s dospělými soupeři tak šel prakticky od nuly. „Hraje se tady silovější hokej a možná je v něm trochu víc systému. Ale časem se na to dá určitě zvyknout,“ srovnává.

Naráží i na hodně zkušené borce; byť třeba s Jágrovým Kladnem ještě neměl tu čest. „Je jenom dobře, že se můžu od takových hráčů přiučit a něco přenést do své hry,“ uvědomuje si pokorný zadák.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Za Draky nastoupil poprvé 9. ledna, a debut to byl vítězný – s týmem slavil dvoubodový export z Havířova. Jenže pak Šumperk prohrál devětkrát v řadě. V tabulce soutěže je na předposledním místě, a to s výraznou ztrátou na Frýdek-Místek.

Taková pozice by příští rok znamenala jasný sestup...

„Úplně bych neřekl, že to byl můj životní výkon.“

„Nikoho nebaví prohrávat, ta série určitě nebyla ideální. Jsme rádi, že jsme to potom zlomili,“ líčí Machů. Draci získali ze tří zápasů sedm bodů a přece jen se povzbudili, i když v tabulce už jim to výš nepomůže. „Je škoda, že si nezahrajeme play off. Ale každý z nás se bude snažit do těch posledních zápasů ukázat všechno,“ ujišťuje.

Šumperk má celkově hodně mladou obranu, vždyť nejstarším bekem je čerstvě 23letý Daniel Kabelka. Možná i proto si Tomáš Machů s parťáky rychle sednul. Na svůj první bodový zápis přesto čekal do minulé středy.

Ale že to byl zápis: Při vítězství 6:2 nad Ústím zazářil dvěma góly!

„Úplně bych neřekl, že to byl můj životní výkon. Ale bylo super, že jsme vyhráli, a za dva góly jsem byl taky rád,“ povídá skromně. První branku dal z tradiční pozice na modré. „Naznačil jsem na jednoho z útočníků Ústí a poslal jsem do na bránu, kde stál výborně Honza Blaško. Gólman nic neviděl,“ popisuje Machů.

Zato druhou trefu zařídil z přečíslení! „Kluci po souboji v našem pásmu protečovali puk do středního pásma, kde si ho vzal Honza Milfait. Já jsem pak podpořil útok a dostal nahrávku před prázdnou bránu,“ říká. „Moje strana byla úplně prázdná, tak jsem tam jel a vyšlo to,“ komentuje mladý bek nečekanou pozici.

Celou dosavadní kariéru přitom v rejstříku porubského odchovance jasně převládají nahrávky. Třeba v předloňské sezoně dal za dorost jen čtyři góly, ale plných 33 jich připravil.

„Snažím se podporovat útok v každém zápase, ale nejde to za každou cenu. Přece jenom jsme obránci.“

A teď najednou první, co se mu povede, byly dvě branky... „Já už jsem si říkal, že je to zvláštní,“ culí se. „Ale určitě jsem za to rád.“

Třeba si začne víc věřit na podporu útoku a podobné momenty uvidíme v jeho podání častěji. „Snažím se podporovat útok v každém zápase. Ale nejde to za každou cenu. Přece jenom jsme obránci, takže musíme hrát hlavně zodpovědně zezadu,“ uvědomuje si svoje hlavní úkoly.

Střelbu ale jinak považuje za svou silnou stránku. „A myslím, že docela dobře vidím hru. Na čem bych měl určitě zapracovat, to je bruslení a osobní souboje,“ hlásí mladíček ke svým přednostem a slabinám.

V kabině Draků si hodně rozumí s Jakubem Altrichtrem, který se do Česka vrátil ze švédské anabáze. Oba se pravidelně potkávají na reprezentačních kempech. Dobře zná taky Jozefa Baláže s Janem Bernovským, kteří stejně jako Tomáš Machů prošli vítkovickou mládeží.

Teď ale není jisté, zda se sedmnáctiletý obránce vůbec ještě v zápasovém trikotu Šumperka představí. Do konce soutěže zbývají čtyři duely. Machů by měl ve středu zamířit do Litoměřic na kemp české osmnáctky, která začne stupňovat svou přípravu na mistrovství světa.

„To je otázka, která se teď bude řešit. Zatím na to neznám odpověď,“ hlásí. „Připravuju se, jako kdybych měl za Šumperk ještě hrát. Dál to zatím neřeším,“ dodává vzápětí.

Foto: Martin Voltr

S podobným klidem bere i prognózy zámořských skautů směrem k nejbližšímu draftu NHL. Tomáš Machů v nich figuruje mezi talenty, na které by se mohlo dostat od čtvrtého kola dál.

Ano, je to zatím pouhý nástin, a spousta jmen z žebříčku nakonec na draft nepronikne. Ale těžko jde z hlavy takovou věc vytěsnit.

„Prostě jdu od tréninku k tréninku a od zápasu k zápasu. Nějaké kontakty probíhají, ale jaké, to si spíš nechám pro sebe. Vnímám to, ale vůbec to neřeším. Soustředím se na to, co je teď, žiju přítomností,“ říká Machů jasně. Zatím má před sebou jediný konkrétní cíl: Jarní mistrovství světa do osmnácti let.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz