Máme v DNA víc chytrosti. Ale jsme nevyzrálí a nevychovaní, štve Pešána

Foto: Karel Švec, Český hokej

Bouchl pěstí do stolu, vystoupil z řad „obyčejných“ trenérů a rozhodl se, že zkusí změnit český hokej. Teď Filip Pešán na semináři v Břeclavi poprvé od svého nástupu do funkce šéftrenéra hromadně promluvil před dosavadními kolegy, aby je seznámil se svou vizí. „Zatím ode mě ale nemůžete čekat žádná revoluční rozhodnutí,“ povídá.

HokejkaTV

O semináři s pracovním názvem „Český hokej tě potřebuje“ jsme psali v tomto článku.

Co vás vlastně vedlo k tomu, abyste uspořádal tak velký seminář?
Chtěl jsem přestat být člověkem, který doma v klubu nadává a kritizuje rozhodnutí svazu, jak se to po celém českém území děje. Chtěl jsem ukázat, že mi není jedno, kudy český hokej jde. Netvrdím, že posledních pět let jdeme nějak špatně, ale můžeme být lepší. Chtěl jsem jít příkladem, proto jsme prezentovali věci, jak to děláme v Liberci, a jakou cestou bych se chtěl vydat.

„Mrzí mě, že nedorazil Miloš Říha, kterému jsem volal a nedovolal se mu.“

Potěšila vás obrovská účast?
Jsem hrozně rád, že přišlo tolik lidí, že se ani nevešli do sálu. Přijela jména jako Petr Nedvěd, Venca Prospal nebo Venca Varaďa, ale i noví progresivní koučové. Mrzí mě, že nedorazil Miloš Říha, kterému jsem volal a nedovolal se mu, protože jsem chtěl, aby do debat byli vtaženi všichni napříč kategoriemi. Závěrečná debata byla úžasná a v českých podmínkách jsem zatím nic takového nezažil.

Věřil jste, že k tak plodné debatě skutečně dojde?
Věděl jsem, že přijeli lidi a koučové, kterým to není jedno. Jinak by tady nebyli. Byl jsem si jistý, že když nikdo nebude chtít mluvit, tak začnu do těch lidí trošku střílet a ono se to nějak rozběhne. Neměl jsem strach, že budeme mlčet, naopak jsem v závěru nevěděl, jak to zbrzdit.

„Myslím, že lední hokej v České republice je silný natolik, že jsme schopní tou republikou zatřást.“

Zaujaly vás některé myšlenky v diskusi víc než ostatní? Co vás donutilo k zamyšlení?
Jednoznačně to, jak se Jirka Vykoukal opakovaně trefoval do tabulek. Vím, že to asi bude problém, který trápí český hokej. Nejsem ale ještě vůbec schopen říct, jak z toho ven, je to širší problematika. Já znám názor majitele klubu, který vkládá desítky milionů do dětí, aby hrály hokej, a pokud mu to dítě v osmé třídě vezmete, tak je jasné, že se mu to nelíbí. Jinak se ty věci opakovaly pořád dokola. Je to o kultuře, přístupu, nevychovanosti společnosti, a naopak o motivaci být těmi, kteří budou vychovávat hráče a přes ně třeba i jejich rodiče. Myslím, že lední hokej v České republice je silný natolik, že jsme schopní tou republikou zatřást.

Jak se vám před trenéry mluvilo, když jste ještě nedávno byl jedním z nich, a teď najednou máte udávat směr?
Někdo udávat směr musí. Já ale respektuju všechny lidi, co v té místnosti byli, a doufám, že respektují oni mě. Pak se hovoří velmi lehce. Byl bych ale nerad, aby byl výstup z konference takový, že nechám rozhodovat široké plénum. To nemůže v životě fungovat. Mně jde o to, abychom tu problematiku řešili s největšími experty, což jsou koučové a bývalí hráči. Potom je na nás, na vedení svazu, abychom rozhodli. A potom bude na trenérech v klubech, aby respektovali naše rozhodnutí. Musí to být týmová práce.

Už jste se od nástupu do funkce svazového šéftrenéra otrkal natolik, že jste cítil, že zkrátka můžete před trenéry takhle nastoupit?
Na první tiskové konferenci jsem byl ve funkci asi dva týdny. A já nejsem příznivcem velkých nepodložených prohlášení, to je velmi laciné. Vzal jsem si čas a zdaleka jsem ještě neřekl všechno, co jsem chtěl, protože zase potřebuju další čas, abych mohl být ještě chytřejší na další tiskové konferenci. Prostě se jen snažím mluvit o věcech, o kterých jsem bytostně přesvědčen a mám je podložené, než dělat velkohubá prohlášení a pak je po nějakém čase měnit.

Seminář proběhl během Hlinka Gretzky Cupu, který nám do velké míry zase nastavil zrcadlo. Jak na tom tedy podle vás aktuálně je český hokej?
Já si myslím, že jsme jako český hokej nevyzrálí a nevychovaní. Jak herně, tak chováním mimo led a přístupem. Myslím, že to vychází z české společnosti, z české rodiny. V tomhle jsou třeba Finové mnohem dál než my: Jsou klidnější, víc připravení, pracují v dobrých podmínkách a atmosféře. My pořád nadáváme, kritizujeme, pořád něco obcházíme. V podstatě nás unaví už jenom ta cesta, jak vymyslet, abychom nemuseli tvrdě pracovat. S tím musíme začít. Myslím, že máme v DNA zakódováno víc chytrosti nebo herního myšlení než jiné národy. Ale jakmile je nedoženeme v systému práce, poctivosti a dobré atmosféře, tak je nám to k ničemu.

„My pořád nadáváme, kritizujeme, pořád něco obcházíme. V podstatě nás unaví už jenom ta cesta, jak vymyslet, abychom nemuseli tvrdě pracovat. S tím musíme začít.“

Část semináře se týkala akademií, které mají v procesu výchovy hráčů pro vrcholový hokej zásadní roli a v některých případech nepracují tak, jak by měly. Máte v plánu je víc kontrolovat?
Mně přijde až urážející být nějakým kontrolorem, který bude potajmu kontrolovat kluby, jestli pracují tak, jak se rozhodne. Na druhou stranu musím říct, že kontrola v rámci vlastních klubů i regionů málo funguje, a jak pak může fungovat kontrola až z pozice svazu? Spíš budu chtít ze začátku přesvědčit lidi, kteří hokej denně dělají, aby ho dělali podle domluvených pravidel. Když přijdeme na to, že toho nejsou schopní, tak je buď vyměníme, nebo budeme pracovat na tom, aby byli v uvozovkách potrestáni. Já ale věřím, že když vymyslíme dobrý systém práce, tak to bude všechny bavit a budou ty věci aplikovat.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Jak těžké ale bude prosadit to, co určíte?
Je to opravdu problematika širšího ražení, než jenom abych rozhodl bouchnutím od stolu. Chci na svazu prosadit expertní analytickou skupinu, aby veškerá rozhodnutí byla podložená daty a nejen pocity. Nechci být ten chytrák, který bude od stolu plácat jedno rozhodnutí za druhým a pak je za dva roky měnit, protože zjistím, že jsem se špatně rozhodl. Proto taky ode mě zatím nemůžete čekat žádná revoluční rozhodnutí. Musím ty situace nejdřív zanalyzovat, vytvořit expertní skupiny, najít dobrá řešení a pak teprve rozhodnout.

„Upřímně nám nezbývá, než se nějakou cestu vydat. Ale nechci střílet od boku, chci mít tu cestu podloženou. Musíme udělat krok správným směrem.“

Narážíte na to, že každý rok se některá rozhodnutí mění, k čemuž směřuje dlouhodobě hodně kritiky. Právě proto chcete vytvořit analytické oddělení?
Přesně. Potřebujeme například vědět, kolik členů má mít juniorská extraliga: Zjistíme, kolik přesně máme hokejistů, jaké mají tendence odchodu nebo přesunu do dospělých kategorií a podobně. Obecně jsem v českém hokeji unavený vyjádřeními typu „já si myslím“, „asi je to takhle“ nebo „slyšel jsem, že“. Myslím, že doba už je tak pokročilá, že musíme mít situace přesně zmapované a až pak se rozhodovat.

Zmiňoval jste, že se teď chystáte vytvořit playbook.
Už na něm pracuju. Rozhodně to nebude tak, že bych si ze semináře vzal poznámky z tabule a dal je do playbooku. Budeme se bavit o tom, co chceme hrát, akademické a reprezentační týmy budou vědět, jakou mám představu o herním systému. Ale je to opravdu víc o každodenní práci v klubu než o nastavování herního systému. Ten si myslím, že nás tolik netlačí.

Věříte, že seminář zanechá ve všech trenérech silný dojem?
Já bych si hrozně rád vytvořil síť spolupracovníků, kteří budou všichni mojí pravou rukou a kteří budou přesvědčovat lidi v regionech, že ta cesta, kterou chceme jít, je správná. Podpořená velkými jmény, vedením svazu. Upřímně nám nezbývá, než se nějakou cestu vydat. Ale říkám znovu: Nechci střílet od boku, chci mít tu cestu podloženou. Musíme udělat krok správným směrem.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz