Peníze podle výsledků výchovy. Formát akademií má motivovat k lepší práci

Foto: Karel Švec, Český hokej

Napříč republikou dosud funguje sedmnáct klubů se statusem Akademie Českého hokeje, od roku 2022 by se ale měl jejich počet snížit. A co je hlavní, změnit se má celý způsob hodnocení klubů, které budou od svazu dostávat rozdílnou finanční podporu. Vůbec poprvé.

V současné chvíli se stále jedná pouze o návrh, který hokejový svaz předložil klubům k vyjádření. Dají se čekat rozdílné reakce, vždyť některé kluby se jistě ocitnou „v ohrožení“, zatímco pro jiné by nové hodnocení znamenalo zvýšený přísun financí.

Jak ale vedení Českého hokeje doufá, všichni se snad shodnou na jednom: Odměna by měla odrážet odvedenou práci.

„Tak je to běžné v jiných profesích: Pracovníci jsou odměňováni podle produktivity jejich práce. Když to převedu na práci mládežnického trenéra, je to odměňování podle toho, kolik kdo vychovává hráčů,“ říká Pavel Geffert, manažer projektu svazových akademií.

Svým způsobem ale nejde o novinku, kterou by si teď nejvyšší představitelé vymysleli. „Od začátku je v technickém předpisu zmíněna možnost diferencované podpory, kterou ale svaz během uplynulých deseti let ani jednou nevyužil,“ podotýká Geffert.

Výše finanční podpory se bude odvíjet od pořadí klubů v novém hodnocení. Ačkoli se pořadí sestavovalo i dosud, nemělo vliv na nic kromě jediné věci: První klub získal ocenění Nejlepší Akademie Českého hokeje. Dál už nezáleželo, zda klub skončil druhý, nebo patnáctý.

Nový výpočet pořadí

Kluby budou získávat body pouze za čtyři oblasti: Kolik hráčů dorosteneckého a juniorského věku dodaly reprezentacím – tedy na vrcholné akce kategorií U20 a U18 a případně národního týmu dospělých –, jak se jejich naděje prosadily na draftu NHL, jaký prostor dostávají v extralize a kolik se jich probojovalo do nejvyšších zahraničních soutěží.

Za výsledky svých mládežnických týmů v domácích soutěžích dostávaly kluby už teď jen minimum bodů. Z hodnocení ale vypadla i mnohem výraznější položka: Vytváření prostoru hráčům ve druhé nejvyšší soutěži mužů.

I díky ní skončil třikrát v řadě na samé špici Liberec.

„Domníváme se, že pokud chceme konkurovat nejlepším, páteř našich juniorských výběrů musí tvořit hráči, kteří mají roli a dobrý čas na ledě v nejvyšší soutěži,“ vysvětluje Pavel Geffert.

Hodnocení má reflektovat i délku působení talentovaného hráče v daném klubu. Když do dané akademie třeba přijde v létě, a na přelomu roku pojede na mistrovství dvacítek, klub za něj v žádném případě nezíská plný počet bodů. Získá pouze čtvrtinu.

Na maximum dosáhne jen v případě, že hráče vychovává už čtyři sezony. Za každý ročník, o který přišel hokejista později, dostane o 25 procent méně.

A konečně: V celkovém hodnocení se budou klubům sčítat body nasbírané za posledních pět sezon. Ale stoprocentní zisk připíšou pouze za poslední započtenou sezonu. Za předposlední už to bude jen 80 procent, za tu předešlou 60 procent a podobně.

„Inspirovali jsme se Mezinárodní hokejovou federací, která má v Lize mistrů pro určování počtu zástupců jednotlivých zemí vytvořen klubový ranking,“ říká Geffert. Podobný systém se uplatňuje při tvorbě žebříčku IIHF, přirovnat bychom mohli i nasazování do evropských fotbalových pohárů a podobně.

Tímto hodnocením nově projdou úplně všechny kluby v republice, nikoli jen stávající akademie.

Licenční řízení

V pořadí se najde každý, kdo se v posledních čtyřech letech podílel na výchově juniora, jenž v hodnocené sezoně nastoupil na vrcholné reprezentační akci či v některé z elitních soutěží nebo se objevil na draftu.

„Nově se každý rok bude konat licenční řízení. Letos už ho nestihneme provést, takže pro následující sezonu 2021/22 bude status prodloužen všem sedmnácti akademiím,“ podotýká šéf projektu. Už během druhé poloviny letošního kalendářního roku ale svaz sestaví seznam oprávněných žadatelů podle rankingu.

A kteří budou oprávnění? Všichni, kteří získají alespoň 250 bodů. Současně to ale bude maximálně šestnáct klubů – toto číslo platí směrem k úvodnímu ročníku 2022/23.

„Aktuálně by na hranici 250 bodů dosáhlo čtrnáct klubů. Může to ale ještě ovlivnit mistrovství světa do 18 let a draft NHL, případně seniorské mistrovství světa, pokud by na něj některý junior jel,“ zmiňuje Pavel Geffert.

Oprávnění žadatalé projdou do druhého kola licenčního řízení. V něm budou muset dokázat, že splňují podmínky ve sportovní infrastruktuře, personálním obsazení či dbají na školní výchovu svých hráčů.

„Letos bude licenční řízení probíhat zhruba od září, kdy kluby budou moci připomínkovat. Nejpozději do 31. prosince 2021 by měly být známy kluby, které splnily podmínky a pro ročník 2022/23 obdrží licenci akademie,“ popisuje dál Geffert.

Mimochodem, do licenčních podmínek vrátil Český hokej i povinnost mít minimálně dvě ledové plochy. To může být zásadním problémem třeba pro Olomouc, pokud by o licenci usilovala. Pro pražskou Slavii, která v systému figuruje už od roku 2013, nikoli.

„Slavia má Škoda Icerink ve Strašnicích, kde jsou další dvě ledové plochy. Druhou plochu můžete mít do vzdálenosti pěti kilometrů,“ vysvětluje Pavel Geffert.

Licenční podmínky ale jinak budou jednodušší, než byly dosud. Rozhodovat by tedy skutečně měly už body.

Úspěšné kluby budou podle bodového zisku rozděleny do pěti kategorií. Byť ta první, nejvyšší, bude spojená „pouze“ s prestiží – klub, který dosáhne na 2500 bodů, získá ocenění pěti lvy. „V současné kondici našeho mládežnického hokeje je to pro všechny kluby víceméně nereálné,“ říká manažer akademií a dokládá to klubem, jenž by podle nových kritérií vedl pořadí v současné chvíli.

Byla by jím brněnská Kometa se ziskem 2156 bodů.

O tom, za co dostane který klub přesné body, by měl svaz informovat i veřejně. „Já jsem pro všechno zveřejňovat, nic nechci tutlat. Ať všichni vědí, jaká jsou kritéria. Jakmile k tomu bude souhlas, rádi to dáme k dispozici,“ slibuje Geffert.

Rozdělení financí

První čtyři akademie jinak dostanou čtyři lvy, akademie na pátém až osmém místě tři lvy, akademie na devátém až dvanáctém místě dva lvy a zbylé (nanejvýš) čtyři akademie jednoho lva.

A právě podle toho, ve které kategorii se klub umístí, získá finanční podporu.

Nejlepší čtveřice „ukrojí“ z celkového koláče po 8,5 procentech, druhá po 7 procentech. Kluby se dvěma lvy získají každý 5,5 procent rozpočtu a ty s jedním lvem 4 procenta. „Pokud dojde k prohození pořadí, v jedné úrovni vždycky musí být čtyři kluby. Musíme totiž plánovat rozpočet,“ připomíná Geffert.

Český hokej doufá, že kluby vezmou nový systém jako prostředek k motivování, nikoli k trestání. Pokud návrh jejich připomínkami projde, výkonný výbor by ho mohl schválit v průběhu dubna.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz