Teplý, Haš či Rousek si na draftu nejspíš počkají. Českým nadějím v zámoří nevěří

Elitní třicítka by byl zázrak, reálnější bude tentokrát pořadí od druhého kola dál. Před blížícím se draftem NHL, který proběhne 21. a 22. června ve Vancouveru, nepatří čeští junioři k favoritům. Michal Teplý, Martin Hugo Haš či Lukáš Rousek sice u skautů bodovali, uspět mohou i další, zatím se ale zdá, že mladí našinci si při dražbě hokejových koní na svoji velkou chvíli počkají.

Nový fanshop

Svědčí o tom také odhad letošního draftu pro televizní stanici TSN, který připravil skaut a analytik Craig Button. Znalec juniorského hokeje průběžně mapuje soutěže i největší turnaje, nechybí na Memoriálu Ivana Hlinky, ani na MS do 18 či 20 let. Pro TSN sestavil Button pořadí prvních tří kol, žádného českého hokejistu do žebříčku nezařadil.

Přední příčky jsou podle očekávání: Button má na první pozici Jacka Hughese, druhý je Kaapo Kakko. Při draftu to ale klidně může být naopak, rozhodnou aktuální potřeby New Jersey Devils, kteří si v loterii vylosovali právo úvodní volby. Trojkou by podle TSN mohl být kanadský bek Bowen Byram, Button hned za ním vidí potenciál střelce Cole Caufielda, jenž měl vynikající závěr sezony..

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Hvězdami draftu by měli být další členové americké osmnáctky jako Matthew Boldy, Trevor Zegras, Alex Turcotte, Cam York nebo brankář Spencer Knight. Button hodně věří útočníkovi Peytonu Krebsovi, jehož zařadil za Švéda Philipa Broberga, ale před ruského šikulu Vasilije Podkolzina.

Krebs byl dlouho v zákrytu, u TSN se ovšem za poslední dva měsíce posunul ze 17. na 8. místo. „Připomíná mi Ryana O'Reillyho. Trenéři mohou být klidní, protože když je Krebs na ledě, má všechny aspekty hry pod kontrolou," zmínil Button směrem k možnému černému koníkovi draftu.

Na první kolo myslí řada dalších hokejistů ze zámoří, mezi Evropany mají kromě zmíněných hráčů velké šance rovněž Rusové Ilja Nikolajev s Jegorem Afanasjevem, běloruský bek Vladislav Koljačonok, Švédové Victor Söderström a Tobias Björnfot. Prestižní účast v elitní jednatřicítce bude pravděpodobně slušet Moritzi Seiderovi, zadák Mannheimu si už nedávno zahrál i MS dospělých.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Pro první tři kola nevidí TSN žádného odchovance českého hokeje, což neznamená, že nikdo z nich v první šedesátce nebo devadesátce neuspěje. Dlouho se v pořadí držel Michal Teplý, útočník Liberce je v evropském žebříčku hráčů podle Úřadu centrálního skautingu (CSS) čtrnáctý. Podle jiné organizace International Scouting Services je Teplý na 58. pozici, ISS sestavuje pořadí zámořských hráčů i těch z našeho kontinentu dohromady. Druhé kolo je tedy pro oporu letošní osmnáctky zdolatelnou metou.

Evropští spolupracovníci CSS, která poskytuje nezávislé hodnocení pro potřeby klubů NHL, zařadili mezi Evropany na 38. pozici obránce Martina Huga Haše, hned za ním pak následuje sparťanský útočník Lukáš Rousek. V naději jsou Přemysl Svoboda, Karel Plášek, Adam Najman, brankář Lukáš Pařík, Kryštof Hrabík, Tomáš Mazura, Matěj Blümel a další.

Před rokem prošlo draftem 11 českých hokejistů, v prvním kole se prosadili Filip Zadina a Martin Kaut. V červnu 2017 se stejný úspěch povedl Martinu Nečasovi s Filipem Chytilem. Letos to na první jednatřicítku nevypadá, uvidíme také, kolik našinců nakonec kluby NHL osloví. Zdá se, že tenhle ročník je slabší než ty předchozí, odhady jsou ovšem stále jen orientační. Výsledky mohou dopadnout jinak, třeba klapnou některá překvapení – i na ně je historie české účasti v draftech poměrně bohatá.

Odhad 1. kola draftu NHL 2019 podle TSN:

1. Jack Hughes (USA 18, útočník), 2. Kaapo Kakko (Turku, Finsko, útočník), 3. Bowen Byram (Vancouver, WHL, obránce), 4. Cole Caufield (USA 18, útočník), 5. Matthew Boldy (USA 18, útočník), 6. Trevor Zegras (USA 18, útočník), 7. Philip Broberg (AIK Stockholm, Švédsko, obránce), 8. Peyton Krebs (Winnipeg, WHL, útočník), 9. Vasilij Podkolzin (Patrohrad, Rusko, útočník), 10. Alex Turcotte (USA 18, útočník), 11. Thomas Harley (Mississauga, OHL, obránce), 12. Kirby Dach (Saskatoon, WHL, útočník), 13. Arthur Kaliyev (Hamilton, OHL, útočník), 14. Dylan Cozens (Lethbridge, WHL, útočník), 15. Spencer Knight (USA 18, brankář), 16. Cam York (USA 18, USA), 17. Raphael Lavoie (Halifax, QMJHL, útočník), 18. Alex Newhook (Victoria, BCJHL, útočník), 19. Ilja Nikolajev (Jaroslavl, Rusko, útočník), 20. Bobby Brink (Sioux City, USHL, útočník), 21. Jegor Afanasjev (Muskegon, USHL, útočník), 22. Connor McMichael (London, OHL, útočník), 23. Philip Tomassino (Niagara, OHL, útočník), 24. Vladislav Koljačonok (Flint, OHL, obránce), 25. Victor Söderström (Brynäs Gävle, Švédsko, obránce), 26. Moritz Seider (Mannheim, Německo, obránce), 27. Tobias Björnfot (Djurgarden, Švédsko, útočník), 28. Nicholas Robertson (Peterborough, OHL, útočník), 29. Ryan Suzuki (Barrie, OHL, útočník), 30. Brett Leason (Prince Albert, WHL, útočník), 31. Matthew Robertson (Edmonton, WHL, obránce).

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz