Olympiáda? To by bylo neskutečné, říká Jan Kovář. Král nahrávačů KHL dobíjel baterky v Rakousku

3. února 2014, 11:22

Václav Jáchim

V ruské Kontinentální lize řádí jako černá ruka. Jan Kovář přišel loni v létě do Magnitogorsku, okamžitě se adaptoval a začal válet způsobem, který možná ani sám nečekal. Odchovanec hokeje v Písku si na východní frontě báječně porozuměl se Sergeje Mozjakinem a Danisem Zaripovem, trio složené ze dvou ruských vlčáků a českého objevu ničí obrany KHL nevídaným způsobem. Jan Kovář díky tomu kraluje nahrávačům soutěže, v celkovém žebříčku produktivity je druhý za Mozjakinem. V součtu nasbíral už nevídaných 66 bodů!

Teď eso Metallurgu dobíjí baterky, KHL zahájila olympijskou pauzu už minulý týden. "Odjeli jsme s přítelkyní na pět dní do Rakouska, je to tu vynikající. Pravidelně chodíme do wellness, dávám si regeneraci, výborně jsem si odpočinul. Sezona je náročná, to hlavní je pořád před námi," zmiňuje.

Doma v Čechách se příliš nezdržel, ještě tu stráví krátkou dobu před návratem do Magnitogorsku. "Dostali jsme týdenní volno, ve středu mi už ale končí. Pak se zase musím vrátit do Ruska," hlásí. V Metallurgu si vybudoval vynikající pozici, Jan Kovář zazářil nevídaným způsobem. Sám na tohle téma mluví hodně s nadhledem. "Je to hlavně zásluha spoluhráčů. Mozjakin a Zaripov jsou opravdu vynikající útočníci," reaguje.

Ale skromnost stranou! Účastník loňského mistrovství světa atakuje metu 70 kanadských bodů, předvádí vynikající výkony. Do souhry s ruskými bardy zapadl ideálně. "Je fakt, že nám to spolu jde. Máme hodně času na ledě, během zápasů i víc než 20 minut. Oba jsou výborní střelci, když jim nahraju, dají většinou gól. Také proto mi dobře naskakovaly asistence i body."

Pokud se ohlédne proti proudu času, najde jen samá pozitiva. "Ani jsem nečekal, že mi to v prvním ruském roce tak půjde. Adaptoval jsem se, zatím je tam samozřejmě spokojenost," potvrdí. Nicméně ví, že ročník se bude hodnotit až podle vystoupení v play off. "Magnitogorsk má velké ambice, chtějí to celé vyhrát. V českých klubech většinou slyšíte hlavně o tom, aby se postoupilo do play off, pak se uvidí. V Magnitogorsku? Tam je postup brán automaticky. Dokonce jsem v lednu zaslechl, že bychom se mohli pokusit ještě předstihnout Dynamo Moskva, které vede základní část."

Magnitogorsk zaostává o pět bodů, drží první příčku ve Východní konferenci KHL. Pokud týmu forma opor, není uvedená meta nereálná. Jan Kovář ale upozorňuje, že zásadní myšlenky už proudí ke Gagarinovu poháru. V něm se bude očekávat především příspěvek od první formace. Ta je úžasná - Mozjakin vede produktivitu ligy, Kovář je druhý a Zaripov třetí. Dohromady nasbírali luxusních 197 bodů. Český útočník už je jen kousek od elitní pozice, nemá z něj Mozjakin obavy? "Vůbec. Nikdo na mě nežárlí, kluci jsou určitě rádi, že nám to takhle jde. Nejsou nepřející," upozorňuje.

Je zajímavé, že ani jeden z nich nebude hrát na olympiádě v Soči. Mozjakin se Zaripovem už mají u kouče ruské sborné Biljaletdinova patrně nálepku veteránů, Jan Kovář zůstal stranou v nabité české ofenzivě. Nyní ale možná svitla určitá naděje, trenér Hadamczik hledá náhradu za zraněného Vladimíra Sobotku. Co na to říká někdejší útočník Plzně? "Především je to hrozná smůla pro Sobotku, nestalo se mu to poprvé. V minulosti už několikrát přišel z podobných důvodů o velký turnaj. Nikomu nic takového nepřeju," hlásí.

Nad dotazem, jestli napjatě čeká verdikt Aloise Hadamczika, odpovídá vyrovnaně: "Po zranění Sobotky se otevřela šance někomu jinému. V mém případě o tom ani nemá cenu mluvit, je tady spousta výborných hráčů. Kdyby to ale vyšlo, bylo by to neskutečné! Už jen samotná možnost podívat se na olympiádu by byla fantastická," konstatuje. Letenku do Soči má jistou jeho bratr Jakub, mladší Jan mu rozhodně nezávidí.

"Vůbec! Bráchovi to strašně přeju a jsem na něj hrdý. Jeho účast v týmu se dala předpokládat po posledních turnajích, které mu vyšly. Čekalo se, že by mohl v mužstvu být," reaguje. Pochopitelně by byl rád, kdyby mohl do sestavy také, ovšem sám to neovlivní. "S bráchou jsme teď ani o olympiádě nebavili, v Čechách jsme se totiž nepotkali. Já hned odjel do Rakouska, on trénuje a chystá se doma. Ještě se za ním zastavím, než ve středu odletím zase zpátky," plánuje.

Jan Kovář je aktuálně v dobré pohodě. Daří se mu, navíc teď na chvilku povolil a odpočinul si. S Magnitogorskem chce zaútočit na co nejlepší umístění. Vynikající technik a dispečer hry prožívá v posledních měsících velkou hokejovou radost, tohle tvrzení platilo už loni, kdy táhl k domácímu titulu Plzeň. "Kluky nadále sleduju, dívám se na zápasy, zajímám se o výsledky. Jsme v kontaktu a mám velkou radost, že jim to tak jde. V tabulce jsou druzí. Fandím jim a na dálku to s nimi všechno prožívám," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz