Osmnáctky dostali Američané, ženy se o olympiádu poperou v Příbrami

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mimořádný kongres Mezinárodní hokejové federace kromě posunu příštího mistrovství světa mužů rovněž přidělil pořadatelství všech ostatních turnajů v nadcházející sezoně. Kam zamíří české reprezentační týmy?

Generali Česká Cup

Nic se nemění na výhledu směrem k šampionátu do dvaceti let, který mají od 26. prosince 2020 do 5. ledna 2021 hostit kanadská města Edmonton a Red Deer. Ten minulý se totiž, na rozdíl od ostatních velkých turnajů, stihl odehrát před pandemií koronaviru.

Současně ale s půlročním předstihem bohužel není vůbec jisté, zda se situace do té doby uklidní tak, aby mohlo mistrovství proběhnout. Nejen s ohledem na cestování všech týmů, ale i fanoušků. Vždyť dvacítky se na severoamerickém kontinentu těší obrovské popularitě.

Pokud vše klapne, Češi si zahrají ve skupině B v Red Deeru po boku Ruska, Švédska, Spojených států a nováčka z Rakouska.

Foto: Martin Voltr

U nesehraných mistrovství se IIHF vydala očekávaným směrem, posunula totiž plánovaná pořadatelství z uplynulé sezony. Výjimkou jsou pouze dva turnaje nižších divizí, jež poslouží jako test arén v Pekingu, které budou v roce 2022 hostit olympijské hokejové turnaje.

Šampionát do 18 let tedy na konci příští sezony – pravděpodobně od 15. do 25. dubna 2021 – zorganizují Spojené státy. Český tým se v základní skupině B potká s domácí reprezentací, Ruskem, Finskem a Německem na periferii Detroitu v Plymouthu, druhou skupinu hostí nedaleký Ann Arbor. Slováci budou o návrat mezi elitu usilovat doma ve Spišské Nové Vsi.

Potvrzená jsou i kanadská města Halifax a Truro coby dějiště mistrovství světa žen mezi 7. a 17. dubnem 2021. Národní výběr bude o postup do čtvrtfinále soupeřit ve skupině B v Truru s Japonskem, Německem, Dánskem a Maďarskem.

Juniorky odehrály poslední MS souběžně s juniory, ale tentokrát už k termínovému konfliktu naštěstí nedojde. Hokejistky do 18 let čeká turnaj od 5. do 12. ledna 2021 ve švédských městech Linköping a Mjölby. Českého týmu se bude týkat základní skupina B v prvním zmiňovaném městě po boku domácího Švédska, Švýcarska a Německa.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Další změny schválené kongresem IIHF se týkají olympijských kvalifikací. Už jen otázkou formálního razítka bylo všeobecně známé odložení závěrečných mužských turnajů na Slovensku (Bratislava), v Lotyšsku (Riga) a v Norsku o celý rok – na 26. až 29. srpna 2021.

Ve stejném termínu nakonec absolvují závěrečné kvalifikační kolo také ženy, které měly původně hrát už v únoru. České hokejistky uspořádají jeden ze tří turnajů poprvé na své půdě, a to ve středočeské Příbrami. Právě tam sídlí nejúspěšnější klub české ženské ligy.

Stadion pro 4200 diváků disponuje tréninkovou halou i rekonstruovanými kabinami. Loni v dubnu se úspěšně ujal Evropského poháru žen do 16 let, pravidelně hostí zápasy mužských reprezentací do 18 let s Ruskem a předloni byl i dějištěm dvojutkání dospělých hokejistů se Švýcarskem v seriálu Euro Hockey Challenge.

Soupeřkami českého týmu budou Maďarky, Norky a nejhorší kvalifikant z předchozího kola, kterým z hlediska postavení v žebříčku IIHF nemůže být nikdo lepší než osmnácté Nizozemky. Domácí hráčky, aktuálně sedmé na světě, mají po rozšíření olympijského turnaje z osmi na deset týmů obrovskou šanci na premiérovou účast pod pěti kruhy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz