Pokud nenavýšíme rozpočet, tak nás to dožene, ví Vlasák. Hrozil Plzni konec v extralize?

Foto: https://www.hcplzen.cz/

Hokejová Plzeň se neřadí mezi kluby s takřka neomezenými finančními možnostmi, přesto se už řadu let drží v nejvyšších patrech Tipsport extraligy. O dopadech pandemie koronaviru, výchově mladých hráčů nebo hvězdnému Milanu Gulašovi se v rozhovoru pro hokej.cz rozpovídal sportovní manažer Tomáš Vlasák.

Chance liga na Hokejka TV

Minulý měsíc se objevila informace, že klubu hrozil prodej extraligové licence. Skutečně byla situace tak vážná?
To by byla otázka spíš na Martina Straku. Vím, že problémy byly, protože jsme přišli o velké peníze z play off. Měli bychom velké až existenční problémy. O podporu jsme požádali město, které nám vyšlo vstříc. Doufám, že nejhorší je za námi.

Jakou měrou město přispělo k překonání těchto problémů?
Velkou. V Plzni má hokej tradici, zastupitelé k tomu tak přistoupili a pomohli nám. Doufáme, že hokej na nejvyšší úrovni tady bude co nejdéle pokračovat.

„V Plzni má hokej tradici, zastupitelé k tomu tak přistoupili a pomohli nám. Doufáme, že hokej na nejvyšší úrovni tady bude co nejdéle pokračovat.“

Máte už konkrétní představu, jak rozpočet na příští rok ovlivní koronavirová pandemie?
Budu mluvit za sportovní úsek, protože vím, jaký jsme měli rozpočet loni. Ten šel zhruba o milión až milión a půl dolů. Jednání s potenciálními či staronovými sponzory stále probíhají, takže uvidíme, jak všechno dopadne. Tohle má spíš na starosti Martin.

Klubu se snaží pomoct i fanoušci, kteří založili transparentní účet.
Je to skvělé gesto. Zaregistroval jsem nějaké vyjádření, že hráči vydělávají dost, což je pravda. Klub je ale závislý na příjmech ze vstupného a play off je největší položka, kde ty peníze může vydělat. O to jsme přišli, stejně jako všechny kluby. Jedná se o značnou část rozpočtu, která samozřejmě chybí. Bylo to krásné gesto. Jestli se nepletu, tak je tam nějakých dvě stě tisíc. Je vidět, že hokej lidi v Plzni zajímá, chtějí, aby tam byl, chtějí na něj chodit. Děláme to hlavně pro ně.

Foto: Milan Podpera, hcplzen.cz

Přestože Plzeň nepatří mezi kluby s nejvyšším rozpočtem, tak je v posledních letech velmi úspěšná. Můžete prozradit, jaký na to máte recept nebo vizi?
Zaprvé bych chtěl říct, že jsme za to strašně rádi. Nesmírně si toho vážíme, snad hokej děláme dobře. Ale když v horizontu pěti let nepřijde navýšení rozpočtu, tak potom jsou tyhle příčky neudržitelné. Když to spojím s fanoušky: jsme rádi, že chodí, že jsou spokojení a ten hokej k něčemu vypadá. Bavili jsme se, že nechceme vidět, až to dojde k tomu, že Plzeň bude devátá nebo desátá, a lidi nás v uvozovkách sežerou. Narážím na to, že pokud se rozpočet nenavýší, tak nás to za pár let určitě dožene. Dneska už není tolik hráčů jako Gulaš nebo Mertl, je jich čím dál tím méně.

„Narážím na to, že pokud se rozpočet nenavýší, tak nás to za pár let určitě dožene. Dneska už není tolik hráčů jako Gulaš nebo Mertl, je jich čím dál tím méně.“

Doufám, že vyskočí nějací mladí, ale zatím nevidím, že by byli na jejich úrovni. Budeme dělat všechno pro to, aby nás to nedohnalo a mužstvo mělo kvalitu. Vy jste se ptal, jestli na to máme nějaký recept… Já vidím jenom jeden – tvrdá práce. Je to spojené s mládeží, abychom vychovali co nejvíc našich kluků, kteří budou hrát extraligu. Za poslední roky to jsou Petr Kodýtek, Lukáš Kaňák nebo Matyáš Kantner. Doufám, že se k nim teď přidají Filip Přikryl, David Jiříček a David Kvasnička. Všechno to jsou naši odchovanci, kteří hrají ligu, a my jsme za to strašně rádi. Musíme pracovat dál, abychom měli další mladé hráče. To je jediný recept.

Pojďme k uplynulé sezoně. Mužstvo po základní části skončilo páté, na druhé místo přitom ztratilo jen bod. Panovala s dosaženým umístěním spokojenost?
Každý rok je naším cílem dostat se do šestky, která zaručuje play off. To je primární cíl, který si dáváme každý rok. Do posledního kola jsme drželi druhou příčku, po prohře v Třinci jsme spadli na páté místo. Tam jsme si to trochu pošramotili, přišli jsme i o Ligu mistrů. Ale celkově jsme se sezonou byli spokojení. Samozřejmě chybělo to vyvrcholení, podle kterého se pak ročník hodnotí jako celek.

Zatímco na domácím ledě byl tým nejlepší v celé extralize, tak v bilanci z venkovních utkání skončil až jedenáctý. Dovedete si to nějak vysvětlit?
Analyzovali jsme si to, štvalo nás to. Zejména kvůli tomu jsme na konci soutěže neudrželi druhou příčku. Když jsme si rozebírali, proč tomu tak je, tak jedna z věcí byla, že mužstvo je hodně mladé. Venku jsme třeba vedli, pak jsme dostali gól a hra se nám zbourala. Kluky to hlodalo, hlavně ty mladší, kteří nemají zkušenosti. Chceme na tom zapracovat, protože není možné, abychom vedli 2:0, dostali gól a hra se nám zbortila. Naopak doma jsme klidně prohrávali a zápas otočili. Samozřejmě i díky fanouškům, kteří mužstvo pořád hnali dopředu.

„Milan měl z mého pohledu svoji nejlepší sezonu v extralize. Držel si to celou základní část, bylo to neuvěřitelné.“

Klíčovým mužem Plzně a nejproduktivnějším hráčem extraligy byl stejně jako v předchozích dvou letech Milan Gulaš.
Milan měl z mého pohledu svoji nejlepší sezonu v extralize. Držel si to celou základní část, bylo to neuvěřitelné. Bylo jasné, že tempo, které nasadil v první půlce, nejde udržet až do konce. Pro nás je Milan alfa a omega mužstva. Všude, kde by byl, by to tak asi bylo. Je to nepostradatelný hráč, který je schopný rozhodovat zápasy. Pro nás je to hlavní tvář, hlavní persona mužstva. Věříme, že mu bude držet zdraví a bude dál pokračovat v těchto výkonech.

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

Vy jste si s ním zahrál v sezoně 2012/13. Jak od té doby vnímáte jeho progres?
Pamatuji si, když do Plzně přišel z Budějovic. Už tenkrát to byl výborný hráč, ale podle mě mu nejvíc prospělo angažmá ve Švédsku. Nechci říct, že by byl flink nebo něco takového, to vůbec ne. Možná si malinko ulevoval, ale tam zjistil, co je to být profesionál. Ve Švédsku se naučil nesmírnému drilu, stará se o své tělo, dodržuje životosprávu… Když ho člověk vidí, jak přijde připravený na sezonu, tak to je příklad profesionála. Takhle by se o sebe kluci měli starat, takhle by to mělo vypadat.

„Nabídky na něj chodí průběžně. Domluvili jsme se s ním, že ve smlouvě žádnou klauzuli nemá a je to čistě na nás.“

O hráče jeho kvalit musí být v Evropě velký zájem. Neprobíráte se každý rok nabídkami na jeho odchod do ciziny?
Nabídky na něj chodí průběžně. Domluvili jsme se s ním, že ve smlouvě žádnou klauzuli nemá a je to čistě na nás. Já si v tuhle chvíli nedokážu představit, že bychom ho za jakoukoliv částku uvolnili někam jinam. Myslím, že i Milan je spokojený. Nabídky, co se týče Ruska nebo předních švýcarských klubů, jsou samozřejmě finančně někde jinde, ale my jsme rádi, že je u nás. Doufáme, že ta spolupráce bude pokračovat dál. Nedovedu si představit, že bychom ho mohli někam uvolnit.

Zlomový ročník zažili Matyáš Kantner nebo Vojtěch Budík. Vidíte v těchto hráčích příslib do budoucna, že by se z nich časem mohli stát týmoví lídři?
Matyáš je náš odchovanec, který před třemi lety odešel do kanadské juniorské soutěže. Po fyzické stránce se zpátky vrátil v dezolátním stavu. Když jsme si ho vzali do áčka na trénink, tak při bruslení dostával křeče. Ale pořád jsme věřili a viděli v něm potenciál, protože se nám hokejově líbil. Dali jsme mu čas, a nakonec se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí, protože letos explodoval. Záleží na něm, ale já si myslím, že je to kluk, který to má v hlavě srovnané.

Tahle sezona pro něj byla taková odměna. Musí v tom pokračovat dál a za rok nebo dva se z něj musí stát hráč, na kterém třeba Plzeň jednou bude stát. Co se týče Vojty Budíka… Toho jsem znal už z dvacítek a viděl jsem v něm velký potenciál. U nás ho naplno rozvinul a za to jsem hrozně rád. Po odchodu Davida Kvasničky jsme věřili, že může být takovým hráčem. Myslím, že ještě není na hraně svého potenciálu. Taky je poctivý a pracovitý, takže za rok dva mu podle mě bude extraliga malá.

„Byl platný i tím, že neměl jisté místo v nějaké lajně a vždycky se s tím vyrovnal a neremcal. Vždycky odvedl stoprocentní výkon.“

Co říkáte na výkony Luboše Roba?
Sledoval jsem ho v první lize, zejména ve Vsetíně, kde výrazně explodoval. Myslím, že svoji roli potvrdil. Mezi extraligou a první ligou je rozdíl, to je jasná věc. První ročník v extralize dal šestnáct gólů, udělal třicet bodů. Byl platný i tím, že neměl jisté místo v nějaké lajně a vždycky se s tím vyrovnal a neremcal. Vždycky odvedl stoprocentní výkon. Jsem strašně rád, že se mu sezona povedla. Věřím, že taky ještě není na hraně svých limitů a může v extralize dávat dvacet nebo pětadvacet gólů. Pro nás může být velkým přínosem.  

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

Promítla se současná ekonomická situace do skladby kádru na příští sezonu?
Samozřejmě. Podle mě to ale nebylo jen díky koronavirové krizi. My si vždycky s Martinem sedneme, každého hráče si nějakým způsobem naceníme. Víme, co mu můžeme dát, a víme, co on zhruba může udělat pro nás. Pak se nestane, že bychom nějakého průměrného hráče přepláceli a mysleli si, že tak je to správné. My si to vyhodnotíme, co pro nás může odvést, jak může být důležitý. Od toho se to všechno odvíjí. Je to dané i tím, že nepatříme ke klubům s nejvyššími rozpočty. Ale i kdybychom ty peníze měli, tak si myslím, že je v žádném případě nebudeme nesmyslně rozhazovat.

„Od Viktora si hodně slibuji, protože je to takový prototyp klasického švédského beka, který je dobrý ve hře jeden na jednoho, je velký a dobře bruslí.“

Klub do této chvíle oznámil čtyři nové tváře do obrany a dvě do útoku. Měli jste ohledně posil nějaké priority?
Věděl jsem, kdo nám odejde. Do obrany jsem měl vyhlídnutého Viktora Langa, kterého jsem jezdil sledovat, když hrál v Chomutově. Od něj si hodně slibuji, protože je to takový prototyp klasického švédského beka, který je dobrý ve hře jeden na jednoho, je velký a dobře bruslí. Navíc může být využitelný i na přesilovce a podobně. Z obrany nám odešli Michal Moravčík, Adam Jánošík nebo Bobby Jank. Měl by je nahradit právě Viktor, vrátil se nám ještě David Kvasnička. U něj věříme, že se po sezoně ve Vítkovicích restartuje a rozvede talent, který v něm dřímal. Získali jsme Matěje Stříteského, od kterého si taky slibujeme hodně, protože je to zkušený hráč. Je pracovitý, v tréninku příkladný. Věříme, že je to vyvážený bek, který by nám měl pomoct. Měli jsme vyhlídnutého ještě jednoho Kanaďana, kterého se nám kvůli té krizi nepovedlo přivést.

Jak podle vás tým ovlivní odchody obránců Moravčíka, Pulpána, Jánošíka nebo Janka?
Věřím, že Viktor Lang, Matěj Stříteský nebo David Kvasnička je dokážou nahradit. Mohou to být právě oni, kdo jejich úlohy převezme. Třeba budou ještě o trošičku lepší.

Nového parťáka bude mít Dominik Frodl, z Chomutova přišel nadějný brankář Dominik Pavlát. Jak budou rozdělené jejich role?
Dominika jsme v Chomutově taky sledovali. Měl skvělá čísla, odchytal velké množství zápasů, navíc ho měl vyhlídnutého i náš trenér gólmanů. Věříme, že to může být, když to tak řeknu, nový Frodlik. Mají podobný příběh: oba přišli z první ligy, měli skvělá čísla a drželi svoje mužstva. Dominik Frodl odchytal poslední dvě sezony de facto celé. Chápu a vím, že už toho na něj bylo moc. Ale on se s tím popasoval skvěle a oba roky nás držel. Určitě bychom chtěli dát Dominiku Pavlátovi větší prostor, aby měl Frodlik během sezony nějaký odpočinek. Patnáct nebo dvacet zápasů by odchytat měl, vždycky to ale záleží na zdraví. Je to brankář s velkým potenciálem, jsem rád, že se nám ho do Plzně podařilo přivést. I v tom ohledu, že jestli Dominik Frodl bude pokračovat ve svých výkonech, tak nejspíš extraligu za chvíli opustí.

„Chceme hrát moderní hokej, hodně bruslit, to je dneska alfa a omega. Potřebujete vždycky pár zkušených kluků, aby mladým předávali zkušenosti.“

Plzeň má v rámci extraligy nejmladší tým. Věříte, že mix několika zkušených hráčů a mladíků je tím pravým?
Myslím, že jo. Chceme hrát moderní hokej, hodně bruslit, to je dneska alfa a omega. Potřebujete vždycky pár zkušených kluků, aby mladým předávali zkušenosti. Ale i charakterově, aby to nefungovalo tak, že staří si hrají na svém písečku a mladé mezi sebe nepouští. Myslím, že kluci takoví jsou, ať je to Milan Gulaš nebo Tomáš Mertl. Podle toho to sestavujeme, aby starší kluci podporovali mladé a ukazovali jim cestu. Na druhou stranu mladí musí chtít. Jakmile někdo uvidí, že to nějakým způsobem fláká, tak dostane přes prsty. Když to udělá znovu, tak už šanci nedostane.

Foto: hcplzen.cz

Dlouhodobě spolupracujete s druholigovými Klatovy, kde první šanci v dospělém hokeji dostává řada mladých hráčů Plzně. Nakolik je tato spolupráce pro růst plzeňských mladíků důležitá?
Podle mě je důležitá hlavně pro kluky, kteří jsou ještě v juniorech, aby získali zkušenost s dospělým hokejem. Mezi juniorským a dospělým hokejem je obrovský rozdíl. Viděli jsme to už na hodně příkladech, kdy jsme kluky vytáhli z juniorky. V extralize je to úplně jiné, oni si potřebují osahat dospělý hokej. V Klatovech v sedmnácti letech dostanou velký prostor a zvyknou si na mužský hokej, kde jsou hráči chytřejší a vyspělejší. Můžeme si je tak připravit, aby pro ně byl přechod do extraligy jednoduší.

„Jestliže máte v mužstvu mladého kluka, který k tomu má vlohy a pracuje, tak neznám trenéra, který by mu nedal šanci a nestavěl ho.“

Jedním z argumentů pro zavedení nesestupové extraligy bylo, že budou častěji nasazování mladí hráči. Souhlasil jste s tím?
Ne, já mám pořád stejný názor. Jestliže máte v mužstvu mladého kluka, který k tomu má vlohy a pracuje, tak neznám trenéra, který by mu nedal šanci a nestavěl ho. Za mě to není tak, že když budu mít klid a nebude se sestupovat, tak mladých hráčů bude hrát víc. Takhle to nefunguje. Mladí kluci se musí naučit hrát pod tlakem, protože na ně bude celý život. Když jim to teď uděláme tak, že když se prohraje, tak se nic nestane, tak je to pro ně to nejhorší, co může být.

Plzeň byla podle dostupných informací jedním z klubů, které preferovaly zúžení extraligy. Jaké byly vaše argumenty?
Byly v tom, že bude větší konkurence, která podle našeho názoru vychovává nejlepší hráče. Hráče to motivuje, protože vidí, že musí přidat, jestli se někam chtějí dostat.

„Konkurenční prostředí vždycky vygeneruje víc kvalitních nebo rozdílových hráčů. O to by nám mělo jít, abychom jich měli co nejvíce.“

Někteří sportovní manažeři se vyjadřovali, že extraliga má svoji kvalitu a snížení počtu účastníku by její úroveň nezvýšilo.
Já si myslím, že zvýšilo. Ubylo by zhruba čtyřicet hráčů, kteří by museli bojovat o místo. Konkurenční prostředí vždycky vygeneruje víc kvalitních nebo rozdílových hráčů. O to by nám mělo jít, abychom jich měli co nejvíce. Jestliže budeme mít dvacet stejných hokejistů… Pro mě to není cesta. Když budeme mít pět nebo deset rozdílových, kteří vzejdou z těch čtyřiceti, tak to bude jedině dobře.

Otázka na závěr. Může Plzeň i v dalších letech patřit mezi extraligovou špičku?
Doufám, že jo. Pevně v to věřím, budeme pro to dělat maximum.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz