Postup? Neuvěřitelné, nikdo to nečekal, žasne Makarius. Na oslavy nebyl čas

Tomáš Makarius | Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

Sezona dorostu Pilsen Wolves se dá zhodnotit jen samými superlativy, nováček Ligy dorostu na první pokus postoupil extraligy. Západočeši ale byli už v semifinále velice blízko vyřazení. V těch nejtěžších chvílích tým podržel Tomáš Makarius, který si ve vyřazovací části sezony připsal čtyři čistá konta. Mladý brankář se v rozhovoru rozpovídal o cestě za titulem.

Tomáši, stal jste se vítězem Ligy dorostu a postoupil jste do extraligy. Jaké jsou vaše pocity?
Je to neuvěřitelné! Obzvlášť, když to před sezonou nikdo nečekal. Abych se přiznal, ani s kluky jsme na začátku ani nepomysleli na to, že se dostaneme do finále a celé to vyhrajeme.

Kdy tedy přišel ten moment, kdy jste začali věřit v to, že to můžete celé vyhrát?
Někdy na konci základní části, kdy jsme se drželi na druhém místě. Věděli jsme, že můžeme hrát i proti těm nejlepším týmům z obou skupin – proti Vsetínu a i proti Chomutovu, který jsme jako jediní v sezoně dokázali dvakrát porazit.

„Abych se přiznal, ani s kluky jsme na začátku ani nepomysleli na to, že se dostaneme do finále a celé to vyhrajeme.“

Pilsen Wolves postoupili dvakrát za sebou. Co to pro organizaci znamená?
Je to neskutečný úspěch. Z mého pohledu se jedná o největší úspěch v prozatímní historii klubu.

V semifinále i finále jste prohrávali 0:2 na zápasy. Proč vám ta úvodní utkání nevycházela?
Obě ty série probíhaly, dá se říci, stejně. V obou prvních zápasech se nám herně nepodařil začátek utkání, pak jsme se ale zvedli a v těch zápasech jsme vedli. Poté se nám ale nepodařil konec, soupeř vyrovnal a v prodloužení rozhodl. Ve druhých zápasech jsme se moc netlačili do brány soupeře a celkově nám chyběl důraz.

Jak jste na tom byli psychicky v těchto těžkých chvílích?
Abych řekl pravdu, tak já jsem to moc nepociťoval. Samozřejmě jsme ale byli pod větším tlakem, protože jsme nemohli chybovat a sezona pro nás mohla rychle skončit.

Obě série se vám podařilo otočit. Co nakonec rozhodlo ve váš prospěch?
Dokázali jsme se semknout jako tým. V kabině bylo vidět, že tam byla jiná atmosféra. Už jsme si nešli jen zahrát nějaký zápas, ale opravdu jsme chtěli vyhrát a postoupit.

Byl pro vás osobně více nepříjemný Vsetín, nebo Chomutov?
Pro mě osobně to byl asi spíš Vsetín, protože hráli dobře organizovaně v obraně a hrozili spíše z přečíslení a brejků. Udržet celý zápas koncentraci bylo složité. Chomutov naopak hrál podobný styl hokeje, jako jsme se snažili hrát my, což byl aktivní a útočný hokej. Více mi vyhovuje, když se soupeř snaží v útoku vymyslet nějakou kulišárnu a hraje do prázdné brány.

„Proti Chomutovu jsme hráli úplně první utkání sezony. Od té chvíli jsme věděli, že můžeme hrát s každým. Obzvláště s tím Chomutovem to bylo, dá se říci, derby.“

Snažili jste se hrát aktivní a útočný hokej, nicméně jste dostávali hodně málo gólů. Jak se vám to podařilo?
Říkali jsme si, že obrana je na prvním místě a když nebudeme dostávat góly, tak naše šance na vítězství bude o dost vyšší.

Vy i Piráti jste odehráli semifinále na pět zápasů. Proti Vsetínu jste navíc dvakrát prodlužovali. Jak jste na tom byli fyzicky?
V tomto bych nejvíce poděkoval našim trenérům panu Fadrnému a panu Jägerovi, protože nás fyzicky připravili velice dobře. A to nakonec rozhodlo jak to semifinále, tak i finále, kde bylo vidět, že jsme fyzicky lépe připravení než soupeři.

Jak jste se již zmínil, Chomutov jste v základní části dvakrát porazili. Věděli jste tedy, jak na něj?
Jo, určitě. Proti Chomutovu jsme hráli úplně první utkání sezony. Odehráli jsme velice dobrý zápas, akorát jsme bohužel 30 sekund před koncem dostali hodně smolný gól. Od té chvíli jsme věděli, že můžeme hrát s každým. Obzvláště s tím Chomutovem to bylo, dá se říci, derby.

Tomáš Makarius

Tomáš Makarius | Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

Zdálo se, že pod čím větším jste tlakem, tím lepší podáváte výkony. Vyhovují vám náročné zápasy?
Mně osobně tyto zápasy baví hrát, protože to jsou ty zápasy, kdy se hráč může zlepšit. Kvůli těmto utkáním se hokej hraje.

Vám se podařilo v play off čtyřikrát udržet čisté konto. Řekl byste, že to byla zatím vaše životní forma?
Dalo by se to tak říct, i když i minulé play off v deváté třídě se mi celkem podařilo. Bohužel jsme vypadli už ve čtvrtfinále se Slavií. V tomto to letošní play off přebilo.

Snažil se vás soupeř nějak rozhodit, nebo to za vás byly gentlemanské série?
Už v základní části to bylo proti Chomutovu hodně vyhrocené. V podstatě v každém utkání rozhodčí rozdal okolo 30 trestných minut. Ve finále byly myslím tři vyloučení do konce utkání za bitku, takže ty zápasy byly hodně vyhrocené.

Vy jste během sezony šestkrát nastoupil za Spartu. Jak velký byl rozdíl mezi extraligou a play off Ligy dorostu?
V první řadě bych chtěl poděkovat panu Jonákovi a celé Spartě, že mi umožnili tyto zápasy odehrát. V play off Ligy dorostu to zas až tak markantní rozdíl nebyl. Samozřejmě ale bylo vidět, že hokej v extralize byl o něco rychlejší a hráči tam měli lepší kvalitu v koncovce.

Trénoval jste se Spartou? Pomohlo vám to pak v play off?
Na Spartu jsem jezdil na předzápasové tréninky, když jsem o víkendu chytal. Jinak jsem trénoval s Wolves. Řekl bych, že mě to v sezoně hodně nakoplo a motivovalo do větší práce, abych byl do play off stoprocentně připravený.

„Hlavní teď bude dohnat školní docházku. Přes play off jsem moc ve škole nebyl, takže potřebuji dopsat testy.“

Takových čistých kont... Jak jste to řešil se svačinkami?
Měli jsme dané, že za hattrick, desátý gól nebo čisté konto by měl hráč něco přinést do šatny. Během sezony se to ale moc nedodržovalo. V play off ale každá maminka do šatny něco napekla, takže se to takto vykompenzovalo.

Co vás čeká teď v blízké budoucnosti?
Hlavní teď bude dohnat školní docházku. Přes play off jsem moc ve škole nebyl, takže potřebuji dopsat testy. Na další týden máme naplánované oslavy, zatím jsme to moc oslavit nestihli.

Tomáš Makarius

Tomáš Makarius | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz