Schwamberger táhne juniorskou Spartu. Proč fandí Hrubcovi z Třince?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Sparta je po polovině úvodní části DHL Extraligy juniorů na prvním místě skupiny B. Mužstvo vede k postupu z lepší poloviny tabulky Tomáš Schwamberger, jenž neměl dobrý vstup do ročníku, ale nyní je nejproduktivnějším hráčem týmu. Forvard hrající v nejstarší mládežnické kategorii na výjimku už má za sebou i seniorský debut v Letňanech.

HokejkaTV

Po deseti kolech jste první s náskokem dvou bodů. Jak to vnímáte?
Jsme spokojení. Ale je nový systém soutěže, můžeme během víkendu získat nebo ztratit osm bodů, takže nemůžeme polevit. Pak třeba i týmy, které jsou deset bodů za námi, nás můžou hned dohnat. Na tabulky se teď vůbec nedá koukat. Stačí jeden špatný víkend a můžeme hned o dvě nebo tři místa klesnout.

Zmínil jste nové bodování mládežnických soutěží. Co si o něm osobně myslíte?
Ani nevím. Na začátku udělali špatně, že se do nadstavby přenášely tresty ze základního zápasu. A čtyři body? Asi je to v něčem dobré, na mezinárodní scéně možná nevyhráváme prodloužení, ale na druhou stranu, kolik reprezentačních hráčů mého ročníku hraje za juniorku. Podle mě nikdo. Dvoutisícovek bude pár. Jedniček už bude více, to už bude třeba půlka reprezentačního mužstva z české juniorky. Z dvadvojek to bude asi většina.

Vraťme s ke skupině B a vaší tabulce. Jak bude obtížné udržet vedoucí pozici?
Bude to hodně náročné. Se spoluhráči si věříme a jde nám to. Ale teď byla reprepauza a všechno se může potom změnit. Já to tak určitě mám – před přestávkou mám formu a po jejím skončení se pár zápasů hledám, aby mi to zase šlo. Mám zajetou nějakou rutinu, která mi vyhovuje, a když se naruší, není to dobře.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po volném víkendu vás čeká náročný zápas. Po utkání se třetím Libercem vyzvete dotírající Mladou Boleslav…
Budou to důležité zápasy. Osobně mě zápasy proti Liberci baví, ale často to s nimi bolí. A navíc se mi zdá, že se první třetinu vždycky hledáme, pokazíme si nějakou část a musíme dohánět. Když budeme hrát dobře, nebudeme předvádět špatný hokej, měli bychom porazit i Boleslav. Pustíme si asi nějaké video.

V čem je podle vás největší síla mužstva?
Máme hodně dobré individuální hráče, pár kluků z nároďáku a jsem tam třeba já jako ten starší. Nemyslím si, že máme dobrého týmového ducha, ale zatím nám všechno vychází. Trenér dobře poskládal formace, ve kterých si umíme dobře vyhovět. I tak máme co dohánět.

Dáváte hodně gólů a máte i dobrou úspěšnost v nestandardním počtu hráčů na ledě. Je i to důvodem vašeho postavení v tabulce?
Máme hodně střel na zápas a dáváme dost gólů. Proto pak nemusíme třeba půlku zápasu hrát ve stresu, můžeme se na ledě uvolnit a více si dovolit. Dříve jsme neměli tak dobré přesilovky, teď se na nich střídá první lajna s mojí. Máme tam hráče, kteří dokážou dobře vystřelit. Trenér nám i říká, abychom si moc nepřihrávali, dali si dvě nebo tři a stříleli na bránu. Oslabení nijak zvlášť necvičíme, je to hlavně o tom, aby hráč věděl, kde má stát. Musíme zabránil možné přihrávce, a když je možnost získat puk, musíme donutit soupeře k chybě. Oslabení není žádná věda.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Sparta je velká akademie. Má v extralize juniorů ty nejvyšší mety?
Nad cíli jsem ještě nepřemýšlel. Pořád se mi zdá, že je teprve začátek sezony. Teď se chceme držet na prvních třech příčkách, abychom postoupili z lepší poloviny tabulky. Dál už se nekoukáme. Zatím jsme hráli jenom s pěti soupeři, ale vůbec nevíme, jak hrají týmy z dalších třech skupin. Všechno se rozhodne až po druhé dlouhodobé části. Ale každý věří, že tým na titul má, já taky.

Za deset zápasů už jste stihl šestnáct kanadských bodů. Takže se vám úvod ligy povedl?
Začátek sezony jsem vůbec nechytil, protože jsem měl za první čtyři zápasy jenom jeden bod a vůbec mi to nešlo. Potom jsem si o tom promluvil s rodinou, mamkou a bratrem, uklidnil jsem se a začalo mi to zase jít. Začal jsem hrát na centru, což mi taky pomohlo, protože se tam cítím lépe než na křídle. Mám sice za zápas dost bodů, ale moje hra se mi občas nelíbí, což mě mrzí.

Co byste chtěl na své hře změnit nebo zlepšit?
Jsem typ člověka, který nemá rád chyby. Když ztratím puk nebo prohraju jedna na jedna, jsem na sebe naštvaný, docela si to beru a jsem k sobě kritický. Na druhou stranu si říkám, že jsem udělal i něco dobrého a abych se netrápil každou chybou. Kdybych si s tím dělal velkou hlavu, bude mě to štvát čím dál více a začal bych hrát zase špatně. Musím si prostě rovnat hlavu, abych nad tím moc nepřemýšlel.

Jako kapitán nebo jeho asistent cítíte větší odpovědnost za výsledky?
Cítím. Když prohrajeme a hráli jsme dobře, tak s tím nic neuděláme. Můžeme to jenom hodit za hlavu, protože jsme do zápasu dali všechno, co jsme mohli. Když hrajeme špatně, tak za to odpovědnost cítím, takže se snažím kluky nabádat, aby se více soustředili jenom na hokej.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Letos jste si odbyl i premiéru v dospělém hokeji za Letňany. Jaký to byl zápas?
Dospělý hokej je mnohem těžší než juniorka na osobní souboje jeden na jednoho. Všichni chlapi jsou zkušení a mnohem silnější, takže je těžké přes ně přejít nebo i přebruslit, protože si umí pohlídat prostor. Co se týče bránění, tak to jsem žádný problém neměl, myslím.

Vaše jméno je jako vystřižené z němčiny…
Je to německé jméno, protože můj pradědeček byl Němec, prababička Češka. Pocházím z Vimperka, což je asi dvacet kilometrů od německých hranic.

Sníte jako všichni kluci hrající hokej o zámořském angažmá v nejslavnější soutěži světa?
Už sny o NHL nemám. Je ve mně jenom hodně malinká kapička naděje. Chtěl bych si NHL zahrát, ale už si nemyslím, že by to šlo. Chtěl bych se hokejem jenom živit, abych dělal to, co mě baví. Aby mé povolání bylo zároveň koníčkem.

Pocházíte z jižních Čech, máte tedy rád i hokej v Českých Budějovicích?
Fandím Spartě a Třinci, protože tam chytá Šimon Hrubec, což je blízký rodinný přítel. Naši tátové se hodně znali. Oba jsme vyrůstali ve Vimperku, takže mu fandím a přeju mu, aby mu to šlo. Třinec není ze začátku tak dobrý, jako byl v minulých sezonách, ale věřím, že se to zlepší.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz