Sezona Bíliny: vymaní se někdy Draci z druholigového dna?

Foto: Facebook HC Draci Bílina

25. března 9:11

Ondřej Mach

Poslední příčku druholigové skupiny Sever obsadili hokejisté Bíliny. Draci se v průběhu celého ročníku nedokázali odlepit ze dna severní skupiny a podruhé v řadě končí na jejím samotném chvostu.

partneři českého hokeje

Další rok, ale pořád ta stejná písnička. Příznivci Bíliny v posledních letech příliš důvodů k radosti nemají. A pokud si před letošním ročníkem mysleli, že přijde změna, tak se šeredně spletli.

Bílina v létě oznámila spolupráci s Kadaní, v zelenobílém dresu se měli objevit hráči, kteří se nevejdou do sestavy Trhačů. Všichni v klubu chtěli určitě zapomenout na minulou prachbídnou sezonu, kdy Draci s 27 body paběrkovali na posledním místě skupiny. A realita?

Start základní části se týmu nevydařil ani trochu. Severočeši se první výhry dočkali v pátém kole, když získali dva body na ledě tápajícího Jablonce, pak ale nastalo období bodového sucha. A to pořádného. Bílinští další vítězství oslavili až v polovině listopadu…

V podobném duchu se výsledky nesly až do začátku března. Zelenobílí zakončili skupinovou fázi na posledním místě se sedmibodovým deficitem na nováčka z Nové Paky. Ptáte se, co stojí za trápením týmu ze sedmnáctitisícového města proslulého tamní Kyselkou?

Stejně jako v případě Nového Jičína je na vině velice nezkušený tým. Dá se říct, že mužstvo je slepené převážně z velmi mladých hokejistů, málokomu na bílinské soupisce je více než dvacet pět let. Jediným třicátníkem pak je kapitán Tomáš Urban.

Mládí může představovat příslib do budoucna, otázkou je, zda budou chtít hráči po každoročním trápení na severu pokračovat. Bílina od zisku druholigové licence v roce 2011 pravidelně končí mezi nejhoršími, za výjimku se dá označit snad jen sezona 2017/18. Zvedne se hokej pod vrchem Bořeň v příštím roce?

Foto: Facebook Draci Bílina

Negativa sezony

Debakly. 1:10 s Mostem, 3:8 proti Nové Pace, 3:9 s Řisuty… a 0:15 s Vrchlabím. Pod Krkonoše si soupeři často jezdili pro vysoké příděly, tohle utkání ale Drakům hrubě nevyšlo. Nejen kvůli němu obdrželi za celou základní část celkem 230 branek, což je po Číně nejhorší číslo v soutěži.

Přílišná rotace. Pokud započítáme i brankáře, tak se v zelenobílém dresu letos objevilo 46 hráčů. Jak už bylo zmíněno, kádr Bíliny tvoří především mladí hráči, hodně z nich v klubu působí formou hostování nebo střídavých startů. Zvykat si ale každý týden na nové spoluhráče není úplně ideální.

Další pokles v návštěvnosti. Od sezony 2016/17 průměrný počet diváků na domácích zápasech jen klesá, v uplynulé sezoně jich na bílinský zimní stadion chodilo zase o něco méně. Průměr 112 je po Řisutech a Číně nejhorší v druhé lize.

Pozitiva sezony

Příchod kouče Sošnikova. Bílinské vedení v průběhu ročníku zareagovalo na bídné výsledky a ohlásilo změnu na postu hlavního trenéra. Kormidla se na severu Čech chopil Rus Sergej Sošnikov, který jako sportovní manažer vedl slovenský Poprad v KHL nebo vykonával funkci generálního ředitele ve Vladivostoku. Draky se mu však příliš nakopnout nepodařilo.

Duely s Řisuty. Severočeši letos zapsali celkem devět výher… a hned tři z toho proti Buldokům. Bílina měla vzájemná utkání lepší v poměru 3:2, v posledním kole dokonce Řisutům uštědřila tenisového kanára.

Zdeňkův návrat do Čech. Pětadvacetiletý útočník se vrátil na tuzemské ledy po dvou letech v Německu a v Bílině patřil ke klíčovým osobnostem. Ono vstřelit v sestavě druholigového otloukánka dvacet branek a přidat 32 asistencí už je docela kumšt. Zůstane Zdeněk na severu i příští rok?

Hráč sezony podle hokej.cz - Jakub Procházka

V minulých letech stabilní tahoun bílinské party. Procházka sice nenavázal na vynikající loňský ročník, očekávání ale stejně splnil. S 21 góly se stal nejlepším střelcem Draků, k tomu přidal 25 asistencí. Zkrátka jeden z mála hráčů, který může být alespoň po osobní stránce spokojen. 

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Statistiky

Průměrná návštěvnost: 112 diváků

Nejproduktivnější útočník: Jakub Zdeněk (20 gólů a 32 asistencí)

Nejproduktivnější obránce: Tomáš Běhula (3 gólů a 12 asistencí)

Nejlepší střelec: Jakub Porcházka (21 branek) 

Nejvíce asistencí: Jakub Zdeněk (32 asistencí) 

Nejvíce odehraných zápasů: Filip Šmejc (40 utkání)

Nejvíce trestných minut: Tomáš Urban (81 minut)

Nejmladší hráč: Ondřej Damašek (19 let) 

Průměr obdržených gólů na zápas: Richard Běhula (4,22), Daniel Štěpka (7,36)
- pouze brankáři s aspoň deseti odchytanými zápasy 

Celkové skóre: 140 vstřelených a 230 obdržených branek

Procentuální využití přesilovek: 17,82 %

Procentuálně počet ubráněných oslabení: 78,72 %

Celkový počet trestných minut: 593 minut

Konečné umístění: 9. místo (29 bodů)

Sezona obrazem

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Facebook HC Draci Bílina

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Facebook HC Vrchlabí

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz