Sezona Pardubic: Další hořká anabáze se sladkým koncem

Foto: hcpce.cz

Počtvrté za posledních pět sezon je děsil sestupový strašák, počtvrté těžkou situaci zvládly. Pardubice se po parádně zvládnutém finiši prokousaly na jedenácté místo a slavily setrvání mezi tuzemskou hokejovou elitou, které trvá už 70 let.

partneři českého hokeje

Ale byla to znovu pořádně trnitá cesta. Definitivu získaly až v posledním kole, kdy zvítězily 2:0 na ledě Komety. Dynamo přitom po loňské baráži překopalo kádr, přivedlo odchovance Jana Koláře, Roberta Kousala a další posily, ale předsezónní cíle nenaplnilo. Sázka na generálního ředitele Martina Sýkoru a sportovního manažera Jaromíra Kverku nevyšla.

První jmenovaný byl odvolán v lednu, druhý odnesl špatné výsledky ještě o měsíc a půl dřív. Ze stejných důvodů předtím skončili i trenéři Ladislav Lubina a Radek Bělohlav. Loučili se také hráči, odstaven byl Tomáš Rolinek, padáka dostali Jakub Štěpánek, Sébastien Piché, Marek Hovorka a další. Dění v Pardubicích znovu dlouho připomínalo velký chaos.

V novém roce se situace postupně uklidňovala. Po Sýkorově konci se do mužstva vrátil srdcař Tomáš Rolinek, klubu finančně pomohl miliardář Petr Dědek, i proto si mohl dovolit příchod zkušeného Michala Vondrky. Vše si sedalo a projevilo se to na výsledcích, parta okolo Milana Razýma zvládla klíčové bitvy v dramatickém závěru ligy a slavila záchranu.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 11. místo.

Co se povedlo?

Návraty odchovanců Jana Koláře a Roberta Kousala. Zkušený bek sice byl nejhorším hráčem týmu v bilanci +/-, ale vynikal v jiných statistikách. Byl nejvytíženějším ze všech pardubických hráčů a s 22 body čtvrtým nejproduktivnějším. Druhý jmenovaný nasbíral dokonce 33 bodů, stejně jako vítěz týmové produktivity Radoslav Tybor.

Věrní fanoušci. Přestože se Dynamo po většinu sezony zase trápilo, na návštěvách to žádný vliv nemělo. Do pardubické enteria areny chodilo průměrně 7852 příznivců, vyšší číslo měla jen Sparta. Pardubice znovu přeskočily Kometu a v celé hokejové Evropě jim patří parádní patnáctá příčka. Už kvůli fanouškům si záchranu zasloužily.

Příchod Michala Vondrky. Tohle se Pardubicím vážně povedlo. I když spíš miliardáři Petru Dědkovi, který jim poskytl finance na výplatu ostříleného útočníka. Vondrka si po příchodu z Mladé Boleslavi rychle zvykl na nové prostředí, Dynamu pomohl k záchraně nejen obrovskými zkušenostmi a klidem, ale i 12 body ve 14 zápasech.

Skvělý finiš a záchrana. Pardubice klíčové zápasy zvládly. V závěrečné čtvrtině vyšly naprázdno jen dvakrát, když doma podlehly Litvínovu a Liberci. Dařilo se jim hlavně na cizích kluzištích, kde opanovaly důležitou bitvu na Kladně, uspěly i ve Vítkovicích a na závěr stvrdily záchranu na Kometě, když poprvé v sezoně neinkasovaly.

Co se nepovedlo?

Naplnit očekávání. Po Dušanu Salfickém se řízení pardubického klubu chopil Martin Sýkora. Dynamo prošlo velkými změnami v kádru, vrátila se zajímavá jména a všichni věřili, že se už nebude opakovat předchozí sezona. Jenže Pardubicím utekl začátek a znovu se od samého úvodu držely až na chvostu extraligového pořadí.

Odstavení Tomáše Rolinka. Zkušený útočník za Dynamo sehrál jen 17 zápasů, část sezony totiž strávil ve Vrchlabí, kam zamířil potom, co se cítil „jako páté kolo u vozu“. Rolinek už po dvou utkáních překvapivě skončil na tribuně. Špitalo se o sporu s Lubinou, Bělohlav mluvil o zranění a boss Sýkora zase o motivaci pro mužstvo...

Komunikace. Už na příkladu Tomáše Rolinka je patrné, jak v klubu vázla komunikace. Ostatně i odpadlíci Jakub Štěpánek s Markem Hovorkou to naznačovali. Samostatnou kapitolou pak byla aktivita bosse Sýkory na Twitteru, kde dokonce šokoval zveřejněním soukromé konverzace s Rolinkem, což vzbudilo vlnu obrovské kritiky.

Přesilovky a oslabení. Říká se, že v dnešním hokeji hrají velkou roli přesilovky, jenže Pardubice si při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě vedly mizerně. Úspěšnost využití 13,66 procenta hovoří za vše, horší hru v početní výhodě předváděla jen Olomouc. A v oslabení si počínaly ještě hůř, ubránily pouhých 77,27 procenta z nich.

Hráč sezony podle Hokej.cz – Radoslav Tybor

Slovenský útočník se do Pardubic vrátil takřka po čtyřech letech a od začátku ukazoval, že jeho návrat byl pro Dynamo skvělým krokem. V Třinci ani ve Vítkovicích tak úspěšnou základní část nezažil, ve 45 duelech zapsal 33 bodů a byl nejproduktivnějším hráčem týmu. S osmnácti góly, z toho pěti vítěznými a šesti přesilovkovými, zároveň nejlepším střelcem.

Foto: hcdynamo.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Radoslav Tybor, 33 b
1. Robert Kousal, 33
3. Jan Mandát, 30
4. Jan Kolář, 22
5. Patrik Poulíček, 19
6. Denis Kusý, 18
7. Johan Harju, 17
8. Juraj Mikuš, 17
9. Martin Látal, 15
10. Michal Vondrka, 12

Kanadské bodování obránců:
1. Jan Kolář, 22
2. Juraj Mikuš, 17
3. Jan Zdráhal, 11
4. Rhett Holland, 10
5. Stěpan Zacharčuk, 6

Juniorské bodování:
1. Matěj Blümel, 5

Nejlepší střelci:
1. Radoslav Tybor, 18 g
2. Jan Mandát, 17
3. Robert Kousal, 10
3. Patrik Poulíček, 10
5. Johan Harju, 7
5. Martin Látal, 7

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jan Kolář, 5 g
1. Juraj Mikuš, 5
3. Rhett Holland, 3

Vítězné góly:
1. Radoslav Tybor, 5 g

Přesilovkové góly:
1. Radoslav Tybor, 6 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jan Kolář, Juraj Mikuš a Jan Zdráhal, všichni 1 g 

Nahrávači:
1. Robert Kousal, 23 a
2. Jan Kolář, 17
3. Radoslav Tybor, 15

Statistika +/-:
1. Jan Zdráhal, +13
2. Juraj Mikuš, +9
3. Matěj Blümel, +4
4. Matej Paulovič +3
(min. 15 odehraných utkání)

Nejhorší +/-:
53. Jan Kolář, -19
52. Johan Harju, -17
51. Roman Vlach -13

Trestné minuty:
1. Rhett Holland, 63 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jan Kolář, 70 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Patrik Poulíček, 55,05 %

Nejvytíženější hráč:
1. Jan Kolář, 21:41 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Ondřej Kacetl, 91,25 %
2. Pavel Kantor, 90,48 %

Průměr gólmanů:
1. Pavel Kantor, 2,56 G/Z
2. Ondřej Kacetl, 2,73 G/Z

Čistá konta:
1. Pavel Kantor, 1 ČK

Odchytané minuty:
1. Ondřej Kacetl, 1 492 min.
2. Pavel Kantor, 1 287

Sezona obrazem

Foto: hcdynamo.cz

Foto: hcdynamo.cz

Foto: hcdynamo.cz

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

Foto: hcdynamo.cz

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

Foto: Anton Martinec, hcvrchlabi.cz

Foto: hcdynamo.cz

Foto: hcdynamo.cz

Foto: instagram.com/hcpce

Foto: Lucie Dospivová, hc-olomouc.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: hcpce.cz

Foto: hcdynamo.cz

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Foto: twitter.com/janhrabal

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz