Sezona Plzně: Šlo to i bez Gulaše. Potenciál ale zůstal nenaplněn

Foto: Milan Podpera, hcplzen.cz

24. června 2022, 13:37

Pavel Mandát

Půjde to i bez Milana Gulaše? Taková byla hlavní otázka, která se před startem ulynulé sezony vznášela nad hokejovou Plzní. Nutno podotknout, ža na jejím konci se veškeré pochybnosti o Gulašově nenahraditelnosti rozplynuly jako pára nad hrncem. Přesto je celkový dojem ze sezony Škodovky rozpačitý. Hlavně kvůli play off, které pro Západočechy skončilo v podstatě dřív, než stihlo pořádně začít.

Hokejová Plzeň vstupovala před touto sezonou do nové éry. Do éry bez Milana Gulaše. Ostřílený snajpr a jedna z nejvýraznějších person extraligy se totiž po letech vrátil do Českých Budějovic.

K tomu si připočtěte změnu na trenérském postu. Plzeňského kormidla se nově ujali Miloš Říha, Václav Baďouček a Tomáš Vlasák. Ti ve svém kádru přivítali několik zajímavých akvizicí. Na západ Čech dorazili kupříkladu Michal Bulíř, Jakub Kindl nebo Miroslav Svoboda, jemuž byla svěřena role brankářské jedničky.

Vedení Škodovky opět vsadilo i na zahraniční posily. Martin Straka a spol. přivedli švédské útočníky Ludwiga Blomstranda a Gustafa Thorella, k nimž ještě těsně před startem ročníku přibyl Lotyš Martins Dzierkals.

Ti všichni měli za úkol nahradit bodovou produkci odcházejícího Gulaše.

Podařilo se. Z části určitě.

Vyčníval zejména Michal Bulíř, který si během základní části připsal 56 kanadských bodů. Exceloval rovněž slovenský bek Peter Čerešňák, ten konta soupeřů zatížil 40 kanadskými body. Na obránce skvělá čísla…

Činili se i ostatní. Tradičně kvalitní výkony podával Tomáš Mertl, zapadl taktéž Švéd Blomstrand a vyšel návrat Jana Schleisse, jenž patřil mezi důležité hráče plzeňské družiny.

Týmové výkony kalila především nevyrovnanost, která mohla leckdy připomínat pěkně divokou jízdu na horské dráze. Škodovka byla schopná uhrát slušné vítězně série, ale stejně tak občas přišly delší série nezdarů.

Tak to bylo prakticky po celou sezonu.

Přesto lze šesté místo po základní části označit za dobrý počin. V play off už to ale bylo horší. Plzeňané v něm narazili na Mladou Boleslav, přičemž série předkola nakonec dospěla až do ultimativního pátého zápasu.

Ten vyšel lépe Středočechům.

Naopak v Plzni zavládlo po prohře 2:3 a brzkém konci sezony zklamání. Všichni věděli, že tenhle tým měl na víc. Vždyť Mladá Boleslav poté dokráčela až do semifinále, ve kterém dokázala potrápit Třinec. A Plzeň za Mladou Boleslaví herně rozhodně nezaostávala.

Tak či tak hokejová Plzeň pořád chutná. Na západě Čech dokážou pracovat koncepčně. Další jejich devízou je, že si umí vychovávat vlastní odchovance pro první tým. To jim může spousta soupeřů závidět

Možná dokonce většina.

Plzeňský způsob výchovy a piplání talentů zkrátka funguje. I díky tomu Škodovka dokáže obstát, třebaže nedisponuje rozpočtem z největších.

V tomto může být plzeňská cesta dávána za vzor. Nicméně sportovní úspěch už je taky potřeba. Bez něj lze jen těžko dál rozvíjet hokejovou značku Škoda Plzeň.

A na západě Čech to dobře vědí.

Klíčové úkoly pro nadcházející sezonu? Nahradit Michala Bulíře a Petera Čerešňáka. Dva nejproduktivnější borci právě skončeného ročníku totiž dali Plzni sbohem. Prvně jmenovaný ohlásil návrat do Liberce, druhého zlanařil ambiciózní Petr Dědek do Pardubic.

Jejich místa by měli zaujmout Petr Zámorský, Kryštof Hrabík či Aleksi Rekonen.

A ještě jedno zajímavé jméno. Smlouvu s Plzní podepsal Zdeněk Sedlák mladší, jehož otec řádil na západě Čech na přelomu tisíciletí.

Pokud posily naplní očekávání, může se plzeňské točené příští rok řadit mezi ty nejdelikátnější kousky extraligy.

Co se povedlo?

Nahradit Gulaše. Byla to jedna z nejpalčivějších otázek před uplynulou sezonou – jestli Plzeň dokáže zacelit mezeru po odchodu fenomenálního Milana Gulaše, který Západočechy dlouhou dobu táhnul. Povedlo se. Roli hlavní útočné hvězdy na sebe vzal Michal Bulíř. A protože se přidali i další, zvládla Plzeň první sezonu bez Gulaše obstojně.

Tradičně dobré mladé pušky. Plzeň je známá tím, že dokáže pracovat s mládeží. Její mládež je dost možná dokonce nejlepší v republice. To se projevuje i v prvním týmu, do kterého stabilně proudí mladé naděje, aby postupně přebíraly role lídrů. Třeba David Jiříček nebo Martin Lang letos udělali další výkonnostní pokrok.

Čerešňák jako útočník. Málokterý obránce nasbírá za základní část 40 kanadských bodů. Peter Čerešňák to zvládnul. Kreativní slovenský bek zářil. Byla to pro něj patrně nejlepší sezona v dosavadní kariéře.

Co se nepovedlo?

Udělat z lehce nadprůměrné sezony sezonu, na kterou se bude vzpomínat. Kádr Plzně letos měl větší potenciál než skončit v předkole. Z tohoto pohledu můžeme počínání Západočechů označit za zklamání. Tým kolem Michala Bulíře mohl získat i medaili.

Nevyrovnanost výkonů. Už o tom byla řeč. V životě platí, že jednou jste nahoře a podruhé dole. Stejně tak tomu letos bylo v případě hokejové Škodovky, která střídala povedené série zápasů s těmi méně povedenými.

Klíčový zápas sezony. Psal se 17. březen 2022 a Plzeň nastoupila k pátému a rozhodujícímu zápasu předkola proti Mladé Boleslavi. Výhoda domácího prostředí byla na její straně, avšak přetavit ji v hmatatelný užitek v podobě postupu do čtvrtfinále, to Západočechům nevyšlo. Přitom v něm by Plzeňané narazili na Spartu, proti které si věřili. O to větší zklamání zavládlo.

Hráč sezony podle hokej.cz – Peter Čerešňák

Bylo to mezi Peterem Čerešňákem a Michalem Bulířem těžké rozhodování. Ocenění hráč sezony by si zasloužili oba. Volba ale nakonec padla na slovenského beka. Peter Čerešňák patří mezi elitní extraligové obránce dlouhodobě. Letos však své výkony ještě vyšperkoval. Na ledě si počínal dominantně. šest gólů a 34 asistencí v základní části hovoří víc než výmluvně. Pro Plzeň škoda, že trenčínský rodák vyslyšel volání Pardubic. Hráč jeho formátu se bude nahrazovat složitě.

Foto: Marek Švamberg, hcplzen.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Michal Bulíř, 56 b
2. Peter Čerešňák, 40
3. Tomáš Mertl, 36
4. Ludwig Blomstrand, 36
5. Jan Schleiss, 32
6. Martins Dzierkals, 30
7. Gustaf Thorell, 24
8. Petr Kodýtek, 22
9. Filip Suchý, 20
10. Martin Lang, 19

Kanadské bodování obránců:
1. Peter Čerešňák, 40 b
2. Lukáš Kaňák, 17
3. David Jiříček, 11
4. Jakub Kindl, 10
5. Vojtěch Budík, 9

Nejlepší střelci:
1. Michal Bulíř, 27 g
2. Ludwig Blomstrand, 22
3. Jan Schleiss, 21
4. Tomáš Mertl, 13
5. Martin Lang, 10

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Peter Čerešňák, 6 g
2. David Jiříček, 5
3. Lukáš Kaňák, 4

Přesilovkové góly:
1. Michal Bulíř, 11 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Peter Čerešňák, 2 g

Nahrávači:
1. Peter Čerešňák, 34 a
2. Michal Bulíř, 29
3. Tomáš Mertl, 23

Trestné minuty:
1. Tomáš Mertl, 65 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Peter Čerešňák, 73 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Tomáš Mertl, 53,10 %

Nejvytíženější hráč:
1. Peter Čerešňák, 23:33 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Dominik Pavlát, 91,79 %
2. Miroslav Svoboda, 91, 58 %
3. Dominik Furch, 86,86 %

Průměr gólmanů:
1. Dominik Pavlát, 2,21 G/Z

Čistá konta:
1. Dominik Pavlát, 2 ČK

Odchytané minuty:
1. Miroslav Svoboda, 1690 min.
2. Dominik Pavlát,  1385 min.
3. Dominik Furch, 326 min.

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz