Střípky z Östersundu: Zázemí i organizace na jedničku. Diváků ale moc nechodilo

Foto: Daniel Fekets

(ÖSTERSUND, od našeho zpravodaje) Dějištěm patnáctého světového šampionátu žen do osmnácti let byl švédský Östersund. Městečko s padesáti tisíci obyvateli se nachází zhruba dvě hodiny jízdy autem od hranic s Norskem a rozkládá se na březích pátého největšího švédského jezera Storsjön. Jak si turnaj užili samotní účastníci a co říkají na jeho organizaci?

Už po příjezdu do města, které sportovní fanoušci znají především díky závodům Světového poháru v biatlonu, si zcela jistě řeknete: tohle je pravá Skandinávie!

Zahlédnete pro Švédsko typicky tmavě červené domy, zasněžené ulice, vstřebáváte mínusové teploty a chvílemi i docela silný vítr, který vane od nedalekého jezera.

Vyprávět by o tom mohl třeba Alexander Edler. Šestatřicetiletý švédský obránce, který patnáct let hájil barvy Vancouveru a nyní hraje za Los Angeles, je místním rodákem. Na konci své bohaté hráčské kariéry působil v Östersundu i legendární sovětský útočník Vladimir Krutov.

Hlavním bodem světového ženského juniorského hokeje se na týden stala Östersund Arena, která se od centra města nachází zhruba deset minut jízdy autobusem. Při pohledu na okolí sportovního střediska by se milovníci přírody jen potutelně usmívali, poněvadž je opravdu krásné.

Jen pár desítek metrů od haly, která slouží kromě ledního hokeje ke krasobruslení, curlingu, pozemnímu hokeji či gymnastice, se nachází Jämtkraft Arena, ve které hrají domácí zápasy fotbalisté Östersunds FK.

Foto: Daniel Fekets

Hokejová aréna byla otevřena v lednu roku 2013. V jednom z nejmodernějších multifunkčních středisek ve Švédsku se nachází dvě ledové plochy, velká tělocvična nebo třeba věhlasná restaurace, která návštěvníkům nabízí bohaté menu od rána do večera.

Do haly A se celkově vejde 2 700 diváků, přičemž 2 100 míst je určených k sezení. Poprvé byla aréna vyprodána v lednu 2015 při soutěžním zápase tamního hokejového klubu Östersunds IK, který se mimo jiné dostal před letošní sezonou vůbec poprvé v historii do druhé nejvyšší švédské soutěže.

„Organizace letošního mistrovství byla opravdu fantastická.“

Klub však momentálně neprožívá zrovna ideální období, poněvadž kvůli devíti prohrám z posledních deseti zápasů klesl na dvanáctou příčku v soutěži. Je tedy třetí od konce.

Ale zpět k aréně. Ta nabízí vskutku snové zázemí. Účastnice letošního šampionátu juniorek měly k dispozici čtrnáct šaten, moderní sauny nebo i venkovní ledovou plochu, na které si jednou zatrénovaly i české juniorky.

„Venkovní trénink byl nápadem naší kondiční trenérky Zuzky Maňasové po dohodě s trenérem Dušanem Andrašovským. Pak se na tom shodl i celý realizační tým s tím, že bude sranda,“ řekla manažerka týmu Markéta Mlíkovská.

Foto: Daniel Fekets

Foto: Daniel Fekets

Östersund byl na tuto hokejovou akci připraven na jedničku. Něco podobného si už v minulosti vyzkoušel, když pořádal MS divize B v para hokeji.

„Organizace letošního mistrovství byla opravdu fantastická. Jak ze švédské strany, tak ze strany IIHF. Vše fungovalo famózně už od našeho příjezdu,“ chválila Mlíkovská.

„Určitě by mi nevadilo se sem někdy vrátit. Zároveň mě potěšila i vánoční atmosféra, která ve městě pořád panovala.“

Velkou výhodou bylo, že Češky bydlely v hotelu vzdáleném zhruba deset minut od zimního stadionu. „Holky byly rády, že jsou v centru dění. Nebylo to jako na posledním MS v americkém Madisonu, kde jsme byly docela odstřihnuté.“

„Holky si zašly i do obchodů, když zrovna měly čas, sedly si do kavárny… Prostě si to v Östersundu užily. Všechny byly spokojené s lokací, která pro tento turnaj byla vybrána,“ dodala Mlíkovská.

Slova chvály měly i samotné reprezentantky. „Je super, že jsme se na čtvrtfinále nemusely nikam stěhovat, protože všechno bylo v jednom komplexu. Určitě by mi nevadilo se sem někdy vrátit. Zároveň mě potěšila i vánoční atmosféra, která ve městě pořád panovala,“ usmála se Adéla Šapovalivová.

Foto: Daniel Fekets

„Östersund je nádherný. Sice je tady pořád tma a moc toho vidět není, ale město jsme si prošly. Celkově je to prostředí neskutečné,“ souhlasila Barbora Prošková.

České juniorky se zároveň dočkaly velké pocty od organizátorů i samotného města. Byly pozvány na radnici, kde jim zástupci města poděkovali za návštěvu.

„Říkali, že si váží, že takovou akci mohli udělat. Musím smeknout před tím, jak turnaj probíhal. Bylo tady skvělé zázemí, o holky nádherně postaráno. Nejvíce je ale úžasné, jak ženský hokej propaguje švédská televize,“ připomněl hlavní trenér mladých lvic Dušan Andrašovský.

„O holky bylo nádherně postaráno. Nejvíce je ale úžasné, jak ženský hokej propaguje švédská televize.“

„Pro mě to bylo druhé mistrovství v této kategorii, ale mnohem kvalitnější než předtím v Madisonu,“ pokračoval lodivod české střídačky.

A jak jsou spokojeni ti, kteří se o organizaci starali? „Musím říct, že jsem rád, jak to probíhalo. Sice to bylo v určitých chvílích náročné, především co se týče logistiky, ale myslím, že vše dopadlo dobře. Navíc se Švédkám zadařilo,“ řekl s úsměvem Gustaf – jeden z pořadatelů, jenž pomáhal s organizací pozápasových rozhovorů.

Vedle mnoha kladů by se ale jeden zápor přece jen našel. Aréna byla vyprodána pouze při semifinálovém utkání mezi domácím Švédskem a USA a pochopitelně také při finálovém střetnutí domácího výběru s Kanadou. V ostatních zápasech povětšinou zely tribuny prázdnotou. 

„Celkově na tom musíme ve Švédsku zapracovat. Bohužel, zájem o hokej tady asi není takový jako jinde v Evropě, což ostatně bylo patrné i na světových šampionátech mužů, které se deset a jedenáct let nazpět konaly ve Stockholmu,“ připomněl Gustaf.

Pozitiva však tento nedostatek jednoznačně převálcovala. Švédsku se mistrovství světa prostě povedlo.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz