Svým (teprve) třetím gólem skolil Hradec. Na produktivitě pracuju, hlásí Švéd Åberg

Pontus Åberg | Foto: Stanislav Souček / Mountfield HK

30. listopadu 2022, 13:03

Daniel Krátký

Švéd Pontus Åberg přišel v létě do Mladé Boleslavi s aurou (na extraligu) hvězdného hráče. Mnoho fanoušků bylo zvědavých, kterak se takovému hráči povede. Přece jenom česká extraliga je specifická, občas taktikou až svázaná.

Výsledek? Zatím je švédský útočník možná trochu za očekáváním, i kvůli počtu kanadských bodů.

Devětadvacetiletý rodák ze Stockholmu totiž dosud nasázel jen tři góly, ke kterým přidal deset asistencí. Svým třetím gólem nicméně rozsekl duel v Hradci Králové.

Po rychlém přenesení hry dostal šikovný Švéd kotouč na pravé křídlo, následně se hravě vyhnul (dlouhým střídáním totálně vyšťavenému) Patriku Marcelovi a možná trochu překvapivou střelou na bližší tyč skóroval a utišil už takhle (na Hradec až ostudně) prořídlou ČPP Arénu.

Hotovo, 0:1. Jak jednoduché.

Celkově podal Åberg v Hradci dobrý výkon, třeba hned v jednom z prvních střídání vytvořil parádním prostrčením velkou šanci pro spoluhráče. A to v podstatě z ničeho. Zaujal hlavně směrem dopředu.

S představením svého severského svěřence byl spokojený také trenér Ladislav Čihák, který mimochodem zažil výsledkově povedený návrat pod Bílou věž.

„Pontus dal gól, má své plusy i mínusy. Je to hráč, který je velmi silný na puku. Má velmi dobrý přehled, velmi kvalitně čte hru. Jsem rád, že dal gól, je to dobře i pro něj. Dal gól – jsem spokojený,“ má za to lodivod Bruslařů.

„Pontus dal gól, má své plusy i mínusy. Je to hráč, který je velmi silný na puku.“

I on sám ale od Åberga čeká větší počet kanadských bodů. 

„Souhlasím, čekám. Nicméně jeho čas by ještě mohl přijít. Na spoustu gólů nahrál, dokázal vedle sebe udělat střelce zase z jiných hráčů. Tím to vynahrazuje,“ vysvětluje trenér Mladé Boleslavi Ladislav Čihák.

A jak viděl zápas sám devětadvacetiletý útočník Středočechů?

Pontusi, v Hradci jste vstřelil vítězný gól. Chtěl jste střílet takhle na bližší tyč?
Jo, přesně tak. Mířil jsem dolů pod rukavici, nakonec to tam spadlo. Takže super, je to fajn poct.

Podle mě jste přicházel do Česka s cejchem produktivního hráče, který by měl být hvězdou ligy. Ale nyní jste zaznamenal teprve třetí gól. Jak to cítíte vy?  
Máte pravdu, byl to teprve můj třetí gól. Nemám sice tolik bodů, kolik bych chtěl, ale jsem rád, že jsem pomohl týmu k výhře.

Předpokládám, že i vy sám chcete být produktivnější, že?
Ano, samozřejmě. Snažím se každý den zlepšovat tak, abych byl na listině střelců. Zatím to nejde tak, jak bych chtěl, ale neustále na tom pracuju. Každý den. 

„Snažím se každý den zlepšovat tak, abych byl na listině střelců. Zatím to nejde tak, jak bych chtěl.“

Prakticky po celý zbytek zápasu si fanoušci Boleslavi sympaticky ve svém malém kotlíku jeli dokola chorál s vaším jménem. Zaznamenal jste jej?
Jo, to bylo od fanoušků hezké. Hodně si toho cením, je to i vzpruha pro mé sebevědomí. Moc se mi to líbilo.

Jak jste celkově viděl zápas Boleslavi v Hradci?
Přišlo mi, že to byl hodně pomalý zápas. A to hned od začátku. Hráli jsme dobře do defenzivy a vstřelili jsme tolik gólů, kolik jsme potřebovali. Fajn výhra, gólman chytal dobře. Celkově jsme podali fajn výkon.

Před reprezentační pauzou jste měli šňůru proher, nyní máte čtyři výhry z pěti zápasů. Navíc v tom pátém jste brali bod. Změnilo se něco v týmu?
Sezona je dlouhá, během ní zažijete hodně stavů, kdy jste nahoře nebo dole. Během pauzy jsme si odpočinuli, dobře potrénovali. Dali jsme se i více dohromady, hodně jsme spolu mluvili o tom, co chceme. A od pauzy to vypadá dobře, tak snad.  

Hradci se v extralize nyní vůbec nedaří, v Lize mistrů však porazil Frölundu a vyřadil Färjestad. Zaznamenal jste ze Švédska nějaký ohlas? Nebo jde tohle mimo vás?
Popravdě? Vůbec. Hrál jsem před odchodem do zámoří ve Färjestadu, ale ani tam není moc kluků, které bych znal. A moc mě nezajímá, jak se vede týmům v Lize mistrů. Soustředím se na Boleslav.

Jaký byl přechod ze švédské do české ligy? Mám na mysli, jak náročné bylo aklimatizovat se, zvyknout si na styl soutěže?
Těžký. Soutěž má velké tempo, občas je to hodně o soubojích o puk. Samozřejmě mi zabralo nějaký čas, než jsem se do toho trochu dostal. Některé zápasy mám lepší, některé horší. Zatím se mi nedaří sbírat více bodů, což bych samozřejmě chtěl. Doufám, že mi tenhle gól pomůže odstartovat nějakou bodovou sérii.

„Některé zápasy mám lepší, některé horší. Zatím se mi nedaří sbírat více bodů.“

Nyní vás čeká už ve čtvrtek stále zlepšující se Plzeň…
To bude velký zápas. Tuším, že je bod dva za námi. Doufejme, že získáme další výhru. Budeme se snažit.

Za normálních okolností by to byl asi speciální zápas, že? Pro vás je ale asi škoda, že váš velký kamarád a útočník Plzně Ludwig Blomstrand je zraněný.
Jo, to je škoda. On teď nehraje, byl na operaci s ramenem. Ale zase se na mě přijedou podívat moji kamarádi ze Švédska, takže bude rozhodně celkem zábava si zahrát před nimi.

Pontus Åberg

Pontus Åberg | Foto: Stanislav Souček / Mountfield HK

Novotný po vychytané nule: Hradec? To jsem vůbec neřešil

Zaznamenal 49 zákroků, rozhodně se nenudil. Ale ruku na srdce: Zase tak moc těžké práce neměl. Hradec sice v zápase proti Mladé Boleslavi tlak měl, v pásmu soupeře motal, ale do vyložených šancí se příliš nedostával. A tak si Filip Novotný došel poměrně v klidu pro druhé čisté konto v sezoně.

„Až na konci jsem zjistil, že to bylo tolik střel. V zápase jsem se soustředil na každou střelu, teďka mi to navíc moc nešlo. Doufám, že se to otočí k lepšímu a bude to dobrý,“ líčí brankář Boleslavi, který strávil závěr loňské sezony v Hradci Králové, s ním následně narazil v play off právě na Bruslaře. Speciální zápas? Ani ne.

„Vůbec. Tohle nenaskočilo. Mám takhle spojené hlavně Vary, kde jsem byl dlouho. V Hradci to byla hodně krátká štace, nějak jsem to vůbec nevnímal. Připravoval jsem se jako na každý zápas,“ tvrdí Novotný, který ve svých dosavadních patnácti startech slavil jen sedmkrát.

„Musím říct, že po dlouhé době jsem zažil tři body. Nepočítám minulý zápas, který jsem dochytával. Dlouho jsem nevyhrál, jsem hrozně rád, že to přišlo. Doufám, že výhry budou skákat. Musíme být hodně pokorní, protože se to může zase otočit zpátky,“ má jasno zkušený jedenatřicetiletý gólman Bruslařů.

Filip Novotný

Filip Novotný | Foto: Stanislav Souček / Mountfield HK

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz