TOP 5 britských opor? Ukazuje se i mladá generace

Foto: Jakub Knap

Velká Británie zůstává po čtyřech zápasech na mistrovství světa bez bodu a je v kritické situaci. Dnes navíc čelí domácímu Česku, aktuálnímu lídrovi pražské skupiny. Kdo by mohl Britům pomoct k zázraku?

Jackson Whistle (G, 28 let)

Letošní sezona: Belfast (EIHL), 21 utkání, 92,6 %, 2,05 G/Z

Jednička na posledních šampionátech Ben Bowns tentokrát není v takové formě jako jeho mladší kolega Jackson Whistle. Gólman z Belfastu prožil parádní klubovou sezonu a rovněž na mistrovství světa představuje tolik potřebnou jistotu: zasáhl do tří utkání, v nichž pochytal na britské poměry parádních 88,04 % střel. Trápili se proti němu jak Kanaďané, tak i Švýcaři. Otázkou je, zda pro dnešní utkání nedostane přednost Bowns, Whistle totiž v pátek chytal s Dánskem. Na druhou stranu Velká Británie potřebuje k záchraně vydolovat body a na šetření sil není prostor.

Nathanael Albert (O, 28 let)

Letošní sezona: Innsbruck (ICEHL), 48 utkání (8+13)

V podstatě celá britská defenziva je složená z hráčů, kteří působí v domácí lize. A to při vší úctě není na přípravu pro MS ideální soutěž... Zrovna Nathanael Albert je ale z klubové scény na vyšší tempo zvyklý, působí totiž v rakouském Innsbrucku. Dřív to zkoušel i v zámořské AHL. Není divu, že je na šampionátu nejvytíženějším obráncem svého mužstva, dočkal se dokonce gólu. O svých kvalitách přesvědčil i dřív při olympijské kvalifikaci (ve třech zápasech přispěl hned pěti body).

Liam Kirk (Ú, 24 let)

Letošní sezona: Litvínov (TELH), 65 utkání (28+15)

Největší britská hokejová star. Uspěl na draftu do NHL, na MS 2021 se stal se sedmi góly jeho nejlepším střelcem a exceloval i na dalších turnajích. Jen pro přehled: loni v Divizi IA zajistil Velké Británii postup deseti body v pěti utkáních a letos v olympijské kvalifikaci zazářil deseti body v pouhých třech zápasech. Na šampionátu v Praze prozatím skóroval dvakrát. No a jeho výkony z klubové scény snad ani není potřeba připomínat... V české extralize byl s devíti trefami králem střelců play off.

Cade Neilson (Ú, 23 let)

Letošní sezona: Univ. of Alaska (NCAA), 31 utkání (5+14)

Britský kádr na mistrovství světa má věkový průměr téměř třicet let. Je zřejmé, že v dohledné době potřebuje přestavbu. V budoucnu má být společně s Kirkem hlavním lídrem právě Cade Neilson, jediná letošní zámořská posila. Ostatně... Neilson je týmovým tahounem vlastně už teď: z posledních tří mistrovství světa a olympijské kvalifikace má souhrnnou bilanci 11+13, a to vše z devatenácti utkání.

Robert Dowd (Ú, 35 let)

Letošní sezona: Sheffield (EIHL), 51 utkání (22+22)

Na mistrovství světa dorazil s vizitkou čerstvého šampióna domácí soutěže i ligového poháru, současně získal individuální ocenění pro nejlepšího britského hráče sezony. Na dres dostal céčko, možná ho ale trochu svazuje: na výkony z klubové scény totiž zatím Dowd nenavázal a v Praze ještě nebodoval. Gólům jde nicméně naproti, ani Liam Kirk nestřílí tak často jako Dowd (celkem 11x).

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz