Vítěz bodování Kafka: Hokej mě zase začal bavit. Proč odešel z Prostějova?

Foto: Markéta Křížová, hcdukla.cz

Na startu sezony se mu dařilo v dresu Jestřábů a herní pohodu si přenesl i do Frýdku-Místku. Petr Kafka po návratu ze Slovenska ovládl kanadské bodování letošního ročníku Chance ligy. V rozhovoru pro hokej.cz promluvil o konci v Prostějově, gólu a la Hertl nebo titulu s Banskou Bystricí.

partneři českého hokeje

Jak se zpětně díváte na svůj konec u Jestřábů?
V Prostějově jsem byl spokojený. Od Jirky Vykoukala, se kterým jsem hrál ještě na Spartě, jsem měl důvěru i dobrý vztah. Po nevydařeném začátku sezony Jirka skončil na pozici trenéra. Chtěl, abych pokračoval, ale řekl mi, že příchodem nového trenéra nemá dostatek financí na prodloužení mé smlouvy. Pak jsem dostal nabídku z Frýdku-Místku. Nějakou dobu jsem se rozmýšlel, ale žádná jiná zajímavá nabídka nepřišla. Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu, ale zpětně to vnímám jako dobrou volbu. Já jsem si hokej po dlouhé době užíval. Trenéři Wojnar a Daňo mě nechávali hrát to, co umím. To mi naprosto vyhovovalo.

Čekal jste, že se vám bude až tak dařit?
Jestli čekal, to nevím, ale rozhodně jsem si věřil, že týmu mám co dát a můžu mu pomoct. Jak už jsem zmínil, měl jsem důvěru od trenérů. Určitě jsme byli mužstvo, které se snažilo hrát aktivní, útočný hokej. Zároveň jsem měl skvělé spoluhráče, se kterými jsme se respektovali a snažili vyhovět jeden druhému.

Na konci sezony jste proti Třebíči zaujal parádním nájezdem. Věděl jste už předem, co chcete udělat, nebo jste se rozhodl spontánně?
Myslím, že to byl druhý zápas v krátkém sledu s Třebíčí, co skončil na nájezdy. Pamatoval jsem si, že soupeřův brankář chodí dolů, a že by tenhle nájezd na něj mohl platit. Tak jsem to zkusil a vyšlo to.

„Pamatoval jsem si, že soupeřův brankář chodí dolů a že by tenhle nájezd na něj mohl platit.“

V závěru základní části jste pak v sedmi zápasech nasbíral šestnáct bodů…
Já jsem byl hlavně rád, že mě hokej baví. Už mám něco za sebou a vím, že ty chvíle, kdy to lepí, si musí hráč užít, a ne řešit, kolik mám nebo nemám bodů.

Klub funguje jako farma extraligového Třince. Nedoufal jste, že dostanete šanci o soutěž výš?
Nějak jsem to neřešil. Snažil jsem se udělat maximum ve Frýdku. Kdyby to přišlo, samozřejmě bych byl rád. 

Frýdku se potřetí za sebou nepodařilo postoupit do play off. Kdy se podle vás sezona lámala?
Tak největší zklamání byl závěrečný trip Benátky, Ústí, Sokolov. Ale v sezoně byly i jiné zápasy, kdy jsme vedli a nedokázali zápas dotáhnout do vítězného konce. Tam nám podle mě utekly důležité body. Ať to bylo se Slavií, Prostějovem nebo Jihlavou.

Co si vůbec myslíte o novém herním systému Chance ligy?
Úplně nevím, co k tomu říct. Pořád se řeší, že mladí hráči musí získávat zkušenosti proti silnějším, vyspělejším soupeřům. Mně přišlo, že mladší týmy hrály skupinu o předkolo mezi sebou místo toho, aby získávaly zkušenosti s těžkými a takticky připravenými týmy jako Budějovice, Vsetín, Přerov.

„Doufám, že se situace zlepší a budeme se moct vrátit k normálnímu životu.“

Sezonu ukončila pandemie koronaviru. Co na to říkáte?
Doufám, že se situace zlepší a budeme se moct vrátit k normálnímu životu, s co nejmenšími následky.

Hodně se mluví o ekonomickém dopadu na tuzemský hokej.
Nedotkne se to jen hokeje a sportu, ale všech. Musíme doufat, že se vše dá co nejrychleji do pořádku.

Určitě jste zaznamenal, že některé kluby předčasně propouští hráče. Jak to vypadá ve Frýdku?
U nás v týmu se nic podobného zatím neřešilo.

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Když se vrátíme k vašim hokejovým začátkům, v mládí jste platil za velký talent Sparty, tři roky jste v Praze hrál extraligu. Jak na tohle období vzpomínáte?
Nejvíc vzpomínám na svůj první zápas v Litvínově, kdy jsem tomu nemohl uvěřit, že fakt jdu hrát za chlapy. Úplně výjimečné bylo vždy derby se Slavií. Vyprodané haly, spousta emocí, na to rád vzpomínám.

V následujících letech jste hostoval v první lize, s Mladou Boleslaví jste málem postoupil do extraligy. Zůstal byste, kdyby se to povedlo?
Já chtěl zůstat i tak. Bohužel ze strany Boleslavi nebyl zájem. Tenkrát jako mladého kluka mě to mrzelo, ale to je hokej. 

Proč jste si pak vybral právě Slovensko?
Vzhledem k tomu, že moje tabulková hodnota byla vysoká, tak jsem neměl jinou možnost než jít do zahraničí. Naskytla se možnost hrát slovenskou extraligu v Banské Bystrici, kde jsem prožil tři vydařené sezony.

„Potřetí už jsme to dokázali a před vlastními fanoušky získali první titul. Toho si strašně vážím, že jsem u toho mohl být.“

U našeho bývalého federálního partnera jste patřil k hvězdám soutěže, s klubem jste vyhrál titul. Jaký to pro vás byl zážitek?
Určitě největší v kariéře. Banská byla dvakrát za sebou druhá. Potřetí už jsme to dokázali a před vlastními fanoušky získali první titul. Toho si strašně vážím, že jsem u toho mohl být.

Co vás vlastně před letošní sezonou vedlo k návratu z Košic?
Po titulu s Banskou Bystricí jsem přijal nabídku z Košic. Na Slovensku mají Košice pořád velké jméno, chtěl jsem zkusit další výzvu. Dvě sezony, co jsem tam strávil, se bohužel nepovedly. Byl jsem otrávený z jednání a atmosféry v klubu a chtěl jsem změnit prostředí. Jsem rád, že se mi to v Prostějově a ve Frýdku povedlo. Hokej mě začal zase bavit.

Máte už jasno o své budoucnosti? Kde budete pokračovat příští rok?
Momentálně všechno nechávám na svém agentovi a od hokeje si chci na chvíli odpočinout.

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz