Fidrmuc: Chybí nám branky, holky na sebe musí být tvrdší

Foto: Karel Švec, cslh.cz

V klíčových okamžicích sice české juniorky prokázaly, že se umí o výsledek skvěle poprat. Jenže na domácím šampionátu je v každém zápase zároveň potkala pasáž, kdy jim tak trochu ujel vlak. A v kombinaci se špatnou gólovou produkcí je to v posledních dvou zápasech odsunulo až na konec hlavní evropské čtyřky, tedy na šestou příčku. „Když dají silní soupeři branku, dokáží si to udržet, a nám potom chybí klid,“ říká v hodnocení turnaje hlavní kouč české osmnáctky Jan Fidrmuc.

Fanshop

Do jaké míry ovlivnil zápas o páté místo gól, který jste inkasovali ve 25. sekundě?
Myslím, že na náš výkon neměl takový vliv. Nicméně prohrávat 0:1 se soupeřem, kterého chcete porazit, je malinko složitější. Dostali jsme se z toho, měli jsme tři tutové šance, ale nedali jsme gól. První třetina měla být zase vítězná, od toho se zápas odvíjel. Druhá třetina byla těžká, zase jsme trochu ustoupili od bruslení, nebyli jsme důrazní a důslední a Finky nás přehrávaly. Do třetí třetiny jsme udělali změny, chtěli jsme dávat góly. Hru jsme zlepšili, ale už jsme se bohužel tolik nedostali do branky. Mrzí nás závěr. Možná kdybychom využili trestné střílení, mohli jsme se do zápasu ještě vrátit a něco z něj vytěžit.

Jakou roli hrál za stavu 0:2 úbytek sil?
Řekl bych, že to bylo na obou stranách. My jsme si tu chvilku vybrali spíš ve druhé třetině, kdy jsme nebruslili. Tam to byl trochu problém. Pak jsme si to řekli a ve třetí třetině se to zase o hodně zlepšilo.

Byl jste tedy spokojený s tím, co hráčky na ledě nechaly?
Určitě. Byli jsme oslabení o dvě hráčky, opravdu dobré, které umí hrát ofenzivní hokej a být důrazné. Nicméně myslím, že družstvo to vzalo za své. Hrálo zodpovědně a dobře, snažilo se.

Na poslední zápas jste poslali do branky Denisu Jandovou…
Rozhodovali jsme se už v průběhu turnaje, jestli ji nasadit, nebo ne. Nicméně Kristýna Bláhová chytala slušně, takže nebyl důvod. Ale tím, že jsme hráli o páté místo, jsme dali šanci další brankářce.

Jaké je pro vás celkové vyznění mistrovství světa?
Musíme hodně pracovat. Holky viděly, že je potřeba pracovat šedesát minut, a ne jenom na ledě. Suchou přípravu máme v pořádku, ale ten led… Ještě děláme hodně individuálních chyb, které rozhodují utkání.

Poslední dva zápasy jste nedali gól. Čím to, že jste se tak trápili v koncovce?
Holky nejsou důrazné. Měly by na sebe být malinko tvrdší, daleko víc chtít. To nám pořád ještě v té české povaze chybí. Všechno je tak na pohodu, ale branky potom chybí.

Vyznělo vaše srovnání v evropské čtyřce tak, jak jste říkal před turnajem? Tedy že záleží na jednom dni, jak se povede, či nepovede?
Ano, to pořád platí a potvrdilo se to. Evropská čtyřka je hrozně kvalitní, hokej je výborný, rychlý, hrozně se otáčí. Je moderní. Dneska ztratíte puk a okamžitě musíte bránit. My jsme tuhle roli zvládli. Soupeře jsme i přehrávali, ale bohužel jsme nedávali branky, které jsou strašně důležité. Když dají silní soupeři branku, dokáží si to udržet, a nám potom chybí klid.

Jak se tým pro příští sezonu změní?
Odejde jedenáct hráček a zase se doplní novými. Je to půlka týmu. Nicméně je to každým rokem podobné.

Na druhou stranu jste mezi mladšími hráčkami už našli tahounky. Měli jste sedm hráček ročníku 2001 a jednu 2002, což mohou být příští rok už vynikající hokejistky.
Ano, museli jsme sáhnout do mladších ročníků. Loni jsme měli dvě hráčky ročníku 2000, letos dostalo přednost sedm hráček 2001. A navíc hrály. Loni hrála jenom jedna, letos sedm. Doufáme, že to příští rok ponese ovoce a ty hráčky převezmou roli lídrů se snahou, abychom hráli evropský hokej, ale už i s kvalitou do brány.

Jak jste si osobně užil mistrovství před vlastními fanoušky?
Užili jsme si ho všichni. První utkání pro nás bylo těžké, nebyli jsme na to zvyklí. Mysleli jsme si, že to v pohodě zvládnem. Ale nezvládli. Potom už jsme si zvykli a fanoušky jsme brali opravdu jako šestého hráče.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz