PREVIEW: Trpaslík z ostrovů a trnitá štreka k záchraně? Na to dejte K(i)rk

Foto: Dean Woolley, Team GB Ice Hockey

Z Nottinghamu do Prahy. Velká Británie po roční absenci rozhrnuje oponu nejvyšší scény, na mistrovství světa ale znovu přivandruje s cejchem outsidera. Současná generace, která ostrovní stát vytáhla mezi elitu, navíc povážlivě stárne...

Ne, záchrana se pro chráněnce kouče Petera Russella rozhodně nerovná mission impossible. Ostatně v letech 2019 nebo 2021 tanec na hraně propasti dospěl až do kýženého happy endu. Popularita hokeje za kanálem La Manche letí vzhůru, Britové se ubírají po správné stezce.

Další krůček? Alespoň na pár let se opětovně zahnízdit ve vrchním patře. Jen si vezměte – střetnutí s Kanadou, Finskem, Českem nebo Švýcarskem... Pro tamní reprezentanty velké terno.

Pouze konfrontace s nejlepšími vás popostrčí o kousíček dopředu. Oproti předchozím turnajům už se Britové kromě toho mohou spolehnout na opravdovou hvězdu ve svém středu. Vzestup hokeje na ostrovech beze zbytku symbolizuje Liam Kirk.

Časy se mění: legendární křídelník a dlouholetý kapitán Jonathan Phillips zamával profesionální kariéře minulý rok, na konci března dovršil reprezentační pouť další veterán Matthew Myers. Tihle dva dohromady si na mezinárodní úrovni odkroutili 230 utkání (první a druhé místo v historii).

Nové jádro musí Velká Británie vystavět kolem šutéra Kirka. 

Tip Hokej.cz na konečné umístění: 15. místo

Osobnost týmu – Liam Kirk

Kdo jiný? Čeští fanoušci ho celou sezonu hltali očima a během play off nestačili žasnout. Kirk je zkrátka mistr v tom, jak načasovat formu pro krátkodobý podnik. Litvínov devíti zásahy prostřílel do semifinále, po sezoně ale ohlásil přestup o dům dál. Univerzál s neskutečně šikovnýma rukama se pořád nevzdává svého velkého snu – NHL. Po třech letech si může udělat oko u skautů na světovém šampionátu.

Liam Kirk

Liam Kirk | Foto: Hynek Haruda, hcverva.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři: Zase se budou stavět na hlavu, aby parťáky udrželi v zápase. Pozice svrchované jedničky v britské reprezentaci léta náleží Benu Bownsovi, ale... Letos se trenérský štáb nemusí bát šichty víc rozdělit. Zvlášť s ohledem na tři back-to-back utkání se do klece jistě podívá také Jackson Whistle. V Belfastu za poslední dvě sezony učinil výrazný pokrok, pomalu dorůstá v Bownsova následníka. Za nimi bude poznatky z velké mezinárodní akce hromadit mladíček Lucas Brine.

Obránci: Zkušenosti a rázný (skoro až zámořský) styl. V defenzivních řadách nenajdete jediného nováčka, bezmála polovina obránců už ale oslavila 35. narozeniny. Kabinu si vezme pod křídla Mark Richardson, vůbec nejstarší plejer na britské soupisce. Reprezentační starty už od mládí počítá ve velkém a tuší, co a jak. Žádnou paniku nečekejte ani od Davida Phillipse nebo ofenzivně laděného Bena O'Connora. Z mezinárodní scény jsou všichni tři notně obouchaní. Přesilové hry by mohl režírovat Nathanael Halbert, jeden ze dvou krajánků v britské zadní linii. Do Prahy přicestuje s vizitkou druhého nejbodovějšího beka rakouského Innsbrucku. Na zteč rád vyrazí i Sam Ruopp, někdejší prospekt Columbusu si svými kousky v DEL2 dokonce řekl o laso (a povýšení) do Ingolstadtu. Čistit nebezpečné prostory pak budou Josh Batch a Joshua Tetlow, oba váží metrák a měří skoro téměř 200 cm. S nimi se pustit do křížku prostě nechcete. Zároveň bude zajímavé pozorovat, jaké úkoly zadá realizační tým univerzálovi Evanu Moseymu. Obecně ale platí, že v jednoduchosti je krása. Neztrácet zbytečně puky, nepropadat, řešit situace co nejbezpečněji. Tak by mělo znít krédo Velké Británie.

Útočníci: Takhle... Liam Kirk a kdo dál? Kdepak, takový popis by k ostatním členům útočné letky nebyl fér. Britské ambice ale vzrůstají úměrně tomu, jak šampionát sedne exlitvínovskému bombarďákovi. Česko už se dávno přesvědčilo o tom, že když se dobře vyspí, tak zápasy umí lámat příznivým směrem. Po ruce bude mít Cadea Neilsona, tohle jméno se vyplatí dvakrát podtrhnout. Mladý centr od MS v roce 2022 jen vzkvétá, v zámoří sbírá ostruhy v univerzitní NCAA a profiluje se jako budoucí reprezentační lídr. Z prověřených jmen jako Robert Dowd, Ben Lake nebo Robert Lachowicz to na sebe může vzít kdokoliv. Všichni už atmosféru mistrovství světa okusili, v domácí soutěži spadají do kolonky vysoce nadstandardních borců. Vydařená sezona ve třetí německé lize dodá sebevědomí Brettu Perlinimu, lehce pod radarem soupeřů by mohl pookřát Johnny Curran. Stejně jako Neilson v minulosti prošel americkou univerzitou. Klid do britské ofenzivy napumupuje drobný pracant Ben Davies. S menšími rolemi se pravděpodobně spokojí Oliver Betteridge a Samuel Duggan nebo debutanti Cameron Critchlow, Cole ShudraSean Norris. Pro posledního z nich půjde o speciální zážitek: jeho matka pochází z Česka, on sám se v mládí krátce mihl v mládeži Jihlavy a Písku.

Ostatní: Vypilované vazby, sehraný ansámbl. Většina kádru řádí na klubové úrovni v elitní britské soutěži, hráči se mezi sebou – až do morku kostí – znají také z reprezentačních srazů. Nominace na MS se ostatně v posledních letech proměňuje pouze minimálně. Britové se rvou jeden za druhého, vzývají týmového ducha. V pevné partě tkví X faktor, který by mohl vést k záchraně. 

Soupiska

Brankáři:
Ben Bowns
(Cardiff Devils), Lucas Brine (Dundee Stars), Jackson Whistle (Belfast Giants). 

Obránci:
Josh Batch (Cardiff Devils), Nathanael Halbert (HC Innsbruck, ICEHL), Sam Jones (Sheffield Steelers), Evan Mosey (Cardiff Devils), Ben O'Connor (Guildford Flames), David Phillips (Belfast Giants), Mark Richardson (Cardiff Devils), Sam Ruopp (Lausitzer Füchse, GER2), Joshua Tetlow (Nottingham Panthers).

Útočníci:
Oliver Betteridge (Nottingham Panthers), Cameron Critchlow (Manchester Storm), Johnny Curran (Coventry Blaze), Ben Davies (Cardiff Devils), Robert Dowd (Sheffield Steelers), Samuel Duggan (Cardiff Devils), Liam Kirk (HC VERVA Litvínov, CZE), Robert Lachowicz (Glasgow Clan), Ben Lake (Belfast Giants), Cade Neilson (Univ. of Alaska-Fairbanks, NCAA), Sean Norris (Belfast Giants), Brett Perlini (Saale Bulls Halle, GER3), Cole Shudra (Sheffield Steelers).

Foto: iihf.com

Koho sledovat? Evan Mosey
Hodíte ho na beka? Jasně, proč ne. A teď do útoku? Není problém. Mosey je klasický hokejový obojživelník, trenérům nesvazuje ruce, ale otevírá rozmanitější možnosti. I jako obránce často spěchá dopředu, letos v Belfastu přiživil týmovou produktivitu hned deseti trefami. Žádný jiný zadák jich nenasázel víc. Pozor na nebezpečí ze druhé vlny.

Tajný trumf – Ben Davies
MS 2019, duel Velké Británie s Francií, nováček z ostrovů prohrává už 0:3. Střih... V prodloužení zachová Davies chladnou hlavu, dotáhne comeback na 4:3 a své zemi zařídí pohádkové udržení. Ikonický gól, nejdůležitější v jeho kariéře. Ofenzivní kejkle přitom nemá v popisu práce. Co předvede muž klíčových okamžiků v Praze?

Talent – Cade Neilson
Po Kirkovi nejvíc interesantní jméno, které se drápe do zorného pole. Neilson vzešel z hokejové rodiny: jeho otec před lety v zámoří usiloval o NHL, bratr po návratu zpoza oceánu válí za Nottingham. Šikovný centr americkou misi zatím nevzdává, příští rok zkusí štěstí na Michigan Tech. Předtím se však o zase o něco vyspělejší (psychicky i fyzicky) ukáže na mistrovství světa.

Citelná absence – Scott Conway
Loni se omluvil z osobních důvodů, letos ohledně Conwaye není mnoho potvrzených informací. Jisté jsou dvě věci – zaprvé, v britské nominaci schází. A zadruhé, kdyby tam přece jen byl, tak by mužstvo nabralo na ofenzivní síle. Roční štaci v Trenčíně uzavřel jako druhý nejproduktivnější hráč Dukly, od dalšího ročníku se ale vrací do Belfastu.

Trenér – Peter Russell
Do trenéřiny fušuje už skoro 25 let, Velkou Británii cepuje s krátkou přestávkou od roku 2014. Bývalý brankář se z ostrovů vypracoval až do Německa, předešlý ročník dokonce vykopl v DEL jako kouč Augsburgu. Ve svém štábu spolupracuje s předními britskými odborníky, mimo jiné Adamem Keefem – bratrem torontského trenéra Sheldona Keefea.

Peter Russell

Peter Russell | Foto: clanihc.com

Předchozí umístění na MS
2023 – Divize IA
2022 – 16. místo
2021 – 14. místo
2019 – 13. místo
2018 – Divize IA
2017 – Divize IB
2016 – Divize IB
2015 – Divize IB
2014 – Divize IB
2013 – Divize IA
2012 – Divize IA

Rozpis zápasů na MS

11. května: Velká Británie – Kanada
12. května: Velká Británie – Finsko
15. května: Velká Británie – Švýcarsko
17. května: Velká Británie – Dánsko
18. května: Velká Británie – Česko
20. května: Velká Británie – Norsko
21. května: Velká Británie – Rakousko

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz