Slovenský hokej? Zaspali jsme 15 let, tvrdí Lašák. Kdy se vrátí na led?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Úspěšné působení Jána Lašáka v Liberci ukončilo po minulé sezoně zranění kolena. V tuto chvíli ještě zkušený gólman a mistr světa z roku 2002 neví, zda bude jeho kariéra pokračovat. Pokud mu však zdraví nedovolí vrátit se na led, má o svém dalším působení jasno: „Chtěl bych trochu pomoci slovenskému hokeji,“ prozrazuje osmatřicetiletý Lašák.

Fanshop

Ještě na konci základní části slavil s Libercem zisk Prezidentského poháru, v play-off dokráčel až do finále. V jeho závěru se však ozvalo zraněné koleno, které vyžadovalo operaci. „Byla z toho plastika křížového vazu, k tomu něco s meniskem a čištění. Práce jako na kostele,“ prozrazuje s nadsázkou slovenský gólman.

Na hokej musí na nějakou dobu zapomenout. „Na led teď chodím akorát do ledničky, když si večer nalévám panáka,“ pokračuje Lašák v dobrém rozmaru, a už vážněji dodává: „Celé to potřebuje asi čtyři měsíce. V říjnu se pak uvidí.“

První letní prázdniny. Jezdím na motorce, půjdu si zahrát golf

Do té doby si dle svých slov poprvé ve svém hokejovém životě vychutnává volné léto. „Jezdím na výlety na motorce, půjdu si zahrát golf. V mých 38 letech jsou to takové mé první prázdniny. Neskutečně si to užívám!“ popisuje dvojnásobný šampion české extraligy.

Pokud by mu nevyšel návrat na led, ví přesně, kde by se chtěl angažovat. „Rád bych se zapojil do obrody slovenského hokeje. Trošku jsme se tam do toho obuli a já byl jedním z iniciátorů, takže kdybych nehrál hokej, rozhodně bych se i z toho důvodu měl do nějakého toho procesu reformy zapojit,“ říká.

Slovenský hokej má před sebou dle jeho slov dlouhou cestu. „V Čechách sice také není situace nejlepší, ale na Slovensku je to ještě horší. Zaspali jsme, patnáct let se vůbec nic nedělo a infrastruktura je špatná. Děti nám odcházejí do Čech za lepšími podmínkami, což musíme změnit,“ pokračuje odhodlaně.

Vše začíná u regionálního sportu, který financují regionální sponzoři

Zároveň přiznává, že problém je hlubšího charakteru. „Vše začíná u regionálního sportu, který financují regionální sponzoři. Bez velkých silných firem nemohou být peníze ve sportu. A u nás se bohužel politicky hospodaří tak, jak se hospodaří,“ dodává s povzdechem.

To vše se pak podle Lašáka projevuje nejen v hokeji. „Když jsem do Česka přišel, slovenštinu jsem tu skoro nezaslechl. Dnes narážím na Slováky ve všech možných profesích. Je vidět, že pro ně domácí podmínky nejsou ideální. Když se jim pak tady narodí díte, cítí se víc Čechem, což platí i o mém synovi, který má dva pasy,“ uzavírá výčet.

Úpadek slovenského hokeje se projevil i na letošním mistrovství světa, kde národní tým namísto bojů o postup do čtvrtfinále ze všech sil zachraňoval účast mezi elitou. Už za necelé dva roky přitom Slovensko samo pořádá světový šampionát.

I do té doby je však dle bývalého gólmana Bílých Tygrů možné leccos změnit. „Třeba deset nebo dvacet procent se dá změnit rychle. Nemůžeme čekat, že už tam budeme bojovat o medaili nebo drtit Kanadu. To je v tak krátkém časovém období nereálné. Nějaká změna už by se však měla projevit,“ soudí Lašák.

Osobní mise. Bývalí hráči NHL nehledají způsob, jak si vydělat

Jak by mohla vypadat? „Už v Liberci se třeba ukázalo, kolik toho změní špičkový trenér. I když mužstvo není tak kvalitní, může ho kouč táhnout. Mistrovství světa není dlouhodobá soutěž, je oproti extralize rozdílná. Filip Pešán však dělal svou práci neskutečně,“ prozrazuje.

A dále vysvětluje: „Lidé nevidí, jak to fungovalo v kabině, ale na každého soupeře jsme se vždy důkladně připravili a rozebrali ho. Věděli jsme, kdo jak drží hůl, jak na něj hrát, jak ho připravit o puk. Navíc dal volnost odborníkům kolem sebe, nedává jen na své ego. To vše hrálo v úspěších Liberce klíčovou roli,“ nabízí recept Ján Lašák, který pod Pešánem s Tygry dvakrát ovládl Prezidentský pohár, získal titul a naposledy dokráčel až do finále play off.

Změn je však potřeba mnohem víc. Je vůbec možné jich dosáhnout? „Chuť k tomu rozhodně máme. Navíc jde v případě iniciátorů o komunitu bývalých hráčů z NHL, kteří v tom nehledají způsob, jak si vydělat. Je to taková osobní mise. Když jste naopak závislý na výplatě, těžko řeknete svému šéfovi ne. To by mohla být naše výhoda,“ doufá.

Že má před sebou spolu se svými kolegy těžký úkol, to Lašák moc dobře ví. Přesto zůstává optimistou. „Věřím, že se slovenský hokej podaří alespoň trochu zvednout. Hůř se to stejně asi moc dělat nedá,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz