Stach o Finsku: Tréninky? Peklo! Auta a byty se nezamykají, vypráví

Foto: rytirikladno.cz

Bodování WSM Ligy kraluje teprve třiadvacetiletý David Stach. A s jakým náskokem! Šikovný centr sbírá 1,82 bodu na zápas a táhne Rytíře za triumfem v základní části. Krom hokejových kvalit si ho na Kladně cení i pro ty lidské - ne náhodou byl nominovaný do prvního ročníku ankety Sympaťák WSM Ligy. S Davidem Stachem jsme si popovídali o Finsku, roli otce, o týmu Kladna či o kapitánovi Václavu Skuhravém. Hlasovací formulář naleznete na konci článku.

Fanshop

Ve Finsku jste strávil tři roky. Traduje se, že tamější tréninky jsou velmi tvrdé. Jaké s nimi máte zkušenosti vy?
„Když jsem do Finska přišel poprvé, to bylo zrovna na letní přípravu, tak jsem po prvním tréninku odcházel po čtyřech. Trénuje se tam daleko víc než tady. Rozdíl je hlavně v juniorce, v dospělých už si to pak každý dělá jak potřebuje, jak uzná za vhodné. V juniorském věku je to ale peklo."

Mohl byste srovnat, jak se pracuje s mládeží u nás a ve Finsku?
„Já jsem byl u nás v juniorce jen rok. Ale když bych to měl srovnat profesionalitou tady a tam, co se týče mládeže, tak je to prakticky nesrovnatelné. Jsem tak samozřejmě rád, že jsem si Finsko mohl vyzkoušet. Co se týče dospělých, tak si myslím, že Česko a Finsko jsou na podobné úrovni. Možná bych řekl, že Česko je i o fous lepší."

„Tréninky ve Finsku? Po prvním jsem odcházel po čtyřech. Je to peklo."

Do cizí země jste odešel v osmnácti. Jak těžké bylo rozhodování opustit teplo domova?
„Určitě to bylo těžké rozhodnutí. Nabízelo se buď Finsko, nebo to zkusit do zámoří přes juniorku. Po mistrovství osmnáctek jsem se rozhodl jít právě do Finska. Chtěl jsem zkusit něco jiného a měl jsem na to dobré reference. Jsem rád, že jsem si to vyzkoušel, ale doma je doma." 

Asi vám to dalo hodně i do osobního života, že? 
„Přesně tak. Osamostatnil jsem se, i když jsem tam prakticky nikdy sám nebyl. Už tehdy tam se mnou byla moje nynější přítelkyně. Měl jsem tam i české a slovenské spoluhráče, s kterými jsem trávil hodně času, takže to bylo fajn."

Jak se vám líbila země?
„Ve Finsku je to samozřejmě jiné než u nás. Například mentalita - lidi jsou takoví bez emocí. Auta se tam nezamykají, byty se nezamykají… Já si pamatuju, že jsem tam jednou ztratil peněženku, která mi ležela dva dny na fotbalovým hřišti. Měl jsem tam docela velkej obnos peněz, za dva dny jsem tam přišel a ona tam pořád byla a nic z ní nezmizelo."

„Jednou jsem tam ztratil peněženku. Ležela dva dny na fotbalovým hřišti. Měl jsem v ní velkej obnos peněz, ale za dva dny jsem tam přišel a ona tam pořád byla a nic z ní nezmizelo."

Okusil jste i tamější saunu?
„No samozřejmě. Sauna, to je tam národní sport. Je v každým bytě, takže to byla každodenní záležitost."

V čem je oproti Finsku Česko lepší ?
„Já jsem Čech a miluju Česko. Jsem rád, že jsem si to vyzkoušel, ale jak říkám, doma je doma."

V mladém věku jste se stal otcem. Je to těžké skloubit s hokejem?
„Ne, není to těžké. Samozřejmě to nebylo úplně plánované, ale jsem za to strašně rád. Užívám si to maximálně. To asi každý pozná, až když se mu dítě narodí. Mně to změnilo celý život."

„Rodičovství si užívám maximálně. To asi každý pozná, až když se mu dítě narodí. Mně to změnilo celý život."

Vyspíte se v noci?
„Budete se divit, ale já v tomhle nemám absolutní problém. Nechci to teda zakřiknout, ale v tomhletom máme super dítě. Spí, vůbec neřve, nepláče a jen se směje. Snad to tak půjde i dál."

Budete svou dceru vést ke sportu?
„Samozřejmě. My jsme celá rodina sportovci a já si nedovedu představit, že by dcera nedělala nějaký sport. Miluju tenis, moje ségra ho taky hraje, takže zkusíme tenis a uvidíme, jaký na to bude mít talent. Doufejme, že dostane trochu talentu z naší rodiny a od přítelkyně trošku píle."

Letošní kádr Kladna se s tím loňským nedá moc srovnávat. Je jiný, má jiné přednosti. Souhlasíte?
„Já do toho až tak nevidím, ale myslím si, že ten kádr je, jak říkáte, úplně jinej. Není tady podle jmen tolik hvězd, ale fungujeme jako jeden tým a zatím se to daří. Ten kádr je hodně silnej."

„Venca Skuhravý je pravej lídr. Takového kapitána jsem ještě nezažil. My s tím áčkem jsme jen takoví pikolíci."

V čem byla podle vás loni největší chyba, že se nepostoupilo ani do semifinále?
„To kdybych věděl, tak by se to asi nestalo... Já si to pořád nedovedu vysvětlit. Asi jsme si mysleli, že se nemůže nic stát. Nevím. Chyba byla asi už v tom, že jsme prohráli poslední kolo v Kadani. Mohli jsme skončit druzí a rozlosování by bylo úplně jiné a šli bychom na jiného soupeře. Na to se ale samozřejmě nemůžeme vymlouvat. S tím týmem, co jsme měli, jsme měli jít jednoznačně do baráže. Ale takovej je hokejovej život…"

V letošním ročníku jste lídrem na ledě, je tomu tak i v kabině?
„Tak já nejsem takovej typ jako je Venca Skuhravý. Od toho tady máme Vencu, kterej to povzbudí. Venca je pravej lídr, musím říct, že takového kapitána jsem ještě nezažil. Je to kapitán na ledě i v kabině, klobouk dolů. My s tím áčkem jsme jen takoví pikolíci."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz