Třinec dobyl Litvínov! Sparta vyhrála v Liberci, Pardubice v Olomouci

Devětadvacáté kolo Tipsport extraligy přineslo několik zvratů. Chomutov otočil domácí utkání s Plzní a lídr soutěže Třinec ukončil málo vídanou sérii Litvínova. Liberec nestačil na Spartu, Zlín díky hattricku Roberta Říčky porazil Vítkovice a Pardubice vezou po senzační první třetině tři body z Hané. Uspěli také hokejisté Hradce Králové a Komety. Lídrem soutěže zůstávají Oceláři, na druhé místo poskočilo Brno.

Sparta jede. Uspěla i v Liberci

Liberec ani po dvou zaváháních, které ho stály první místo v tabulce, nezabral a prohrál se Spartou. Pražané se dál vezou na vítězné vlně – sérii zápasů s alespoň jedním získaným bodem prodloužili už na devět utkání.

Pod Ještědem to neměli snadné – inkasovali v deváté minutě, poprvé v sezoně se trefil hromotluk Lukáš Vantuch. Spartě přišel vhod Hlinkův gól do šaten, do vedení ji pak dostal Lukáš Cingel a ve třetí třetině pečetil skóre na 1:3 mladíček Jiří Černoch.

Bílým Tygrům nepomohli ani navrátilci do sestavy Radim Šimek a Michal Bulíř. Jejich zdravotní stav ale stále není ideální, a tak se omluvili z blížícího se Euro Hockey Tour. Sparta podle očekávání nevyužila hrdinu pátečního kola Jakuba Škarka, pro něhož by bylo nedělní utkání třetí během tří dnů. V sobotu totiž chytal za kmenovou Jihlavu. Do branky Pražanů se proto postavil Tomáš Pöpperle.

Zdeněk Moták (trenér Sparty): „Podali jsme koncentrovaný, disciplinovaný a zodpovědný výkon po všech stránkách. Byli jsme silní na kotouči a myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli.“

Filip Pešán (trenér Liberce): „Po většinu zápasu jsme tahali za kratší konec, speciálně ve druhé třetině, kdy soupeř mohl vstřelit několik branek, paradoxně jednu z šance, která nebyla tak výrazná. Přesto jsme bojovali, i když nám docházely síly, v zápase s takto silným soupeřem, když neproměníme tutové šance, tak nemůžeme pomýšlet na bodový zisk. Ani ty nejvyloženější příležitosti jsme nezužitkovali, takže si myslím, že Sparta vyhrála zaslouženě.“

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC SPARTA PRAHA 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Vantuch (Vlach, Jánošík) – 19. Hlinka (Vrána), 36. Cingel (Gernát), 55. Černoch.
Rozhodčí: Hejduk, Bulanov – Frodl, Zavřel.
Vyloučení: 4:5.
Využití: 0:2.
Střely na branku: 15:24.
Diváci: 7309.
Nejlepší hráči: Radim Šimek – Petr Kalina.
Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Šimek, Jánošík, Vitásek, Derner, Pyrochta – Lakatoš, Jelínek, Krenželok – Svačina, Bulíř, Radivojevič – Stránský, Bližňák, Bartovič – Vlach, Vantuch, Ordoš. Trenéři: Pešán a Mlejnek.
HC Sparta Praha: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Švrček, Gernát, Nedomlel, Barinka, Eminger – Hlinka, Vrána, Klimek – Komárek, Cingel, Uher – Kumstát, Ihnačák, Forman – Havel, Černoch, M. Procházka.. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Piráti přemohli indiány

V minulém kole nedala Plzeň ani gól, teď se zmohla na jeden. Oproti čtvrtečnímu souboji s Třincem získala alespoň bod.

Na první branku čekali diváci až do 40. minuty. Trefili se hosté – a kdo jiný než Dominik Kubalík, který dal 16. gól v sezoně a osamostatnil se na čele tabulky ligových střelců. Brzy po začátku záverečné části srovnal Martin Šťovíček, jenž skóroval poprvé v extraligové kariéře. V prodloužení rozhodl jako správný kapitán Michal Vondrka.

Chomutov tak pokračuje ve výborných výkonech z posledních týdnů – bodoval v osmém z deseti předcházejících duelů. Jeho soupeř z Plzně je na tom podstatně hůř.

Jan Šťastný (asistent trenéra Chomutova): „Musím říct, že hrál soupeř výborně a byl silný v osobních soubojích. Připravovali jsme se na těžké utkání. Byli jsme v první třetině dost aktivní, ale Plzeň měla možná více tutových šancí než my. Do druhé třetiny jsme změnili strategii, zatáhli jsme se a čekali na chyby. Do posledního dějství jsme vstoupili aktivně a hned na začátku se nám podařilo vyrovnat. Jsme rádi za druhý body, protože ve Vítkovicích jsme v nastaveném čase neměli štěstí. Těšíme se na reprezentační přestávku, abychom zregenerovali a potrénovali, protože se kluci vydali z ohromných sil.“

Ladislav Čihák (asistent trenéra Plzně): „Předvedli jsme solidní utkání, hráli jsme aktivně, bruslili jsme a dali první gól. Bohužel jsme ve třetí třetině udělali jednu chybu, kterou soupeř potrestal. Mohli jsme rozhodnout v přesilovce na konci třetí třetiny, ale bohužel jsme si nepomohli. V prodloužení jsme nevyužili šanci dna na jednoho a tři na jednoho, soupeř otočil a přečíslení využil. Pro nás ztráta bodu.“

PIRÁTI CHOMUTOV – HC ŠKODA PLZEŇ 2:1 po prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 42. Šťovíček (Mrázek), 63. Vondrka (Huml) – 40. D. Kubalík (Sklenička).
Rozhodčí: Šír, Souček – Brejcha, Suchánek.
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.
Střely na branku: 19:24.
Diváci: 4719.
Nejlepší hráči: Martin Šťovíček – Dominik Kubalík.
Piráti Chomutov: Laco – Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek, Rutta – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Kämpf, Koblasa – Poletín, Skokan, Chlouba – Lauko, Šťovíček, Slavíček. Trenéři: Růžička, Martínek a Šťastný.
HC Škoda Plzeň: Machovský – Frühauf, Čerešňák, Sklenička, Kadlec, Moravčík, Slovák – Kubalík, Kracík, Kratěna – Svoboda, Stach, Lev – Hrnka, Koreis, Vondráček – Švarc, Preisinger, Indrák. Trenéři: Straka, Vlasák, Čihák a Hanzlík.

Sérii Litvínova přerušil až Třinec

Litvínov nevyužil tříbrankového vedení a padl s Třincem! Po dvanácti vítězných domácích zápasech. Utkání přitom měla Verva skvěle rozjeté.

Zápas se povedl bratrům Hanzlovým. Nejprve po přihrávce Robina udeřil Martin. Ve druhé třetině, to už Litvínov vedl 2:0, si role obrátili.

Ačkoliv má Verva formu, jakou má, tříbrankové vedení si nepohlídala. Pro své fanoušky opět připravila drama. Tentokrát s koncem jako z hororu. Ve 31. minutě snížil Milan Doudera, další branku pak Oceláři přidali na konci druhé třetiny a na startu poslední dvacetiminutovky vyrovnal Cory Kane. V prodloužení, osm vteřin před jeho koncem, dokonal skvělý obrat druhou trefou v zápase Kamil Kreps. Gól padl při vlastním oslabení. Třinec díky zaváhání Liberce a svému zvrtvýchvstání navýšil vedení v Tipsport extralize.

Darek Stránský (asistent trenéra Litvínova): „Vstoupili jsme do utkání dobře, podařilo se nám dát gól v přesilovce a pak jsme měli pár dalších šancí, škoda že jsme neodskočili víc. Ve druhé třetině nám tam napadaly další dva góly a vypracovali jsme si tak s mimořádně silným Třincem luxusní náskok 3:0. Pak jsme trochu jakoby polevili a nechali si snížit na 3:2. Třetí gól - nechali jsme jenom malý prostor Kaneovi a ten byl schopný tečovat. Byl to velice dobrý hokej, jsme trochu smutní z toho, že jsme nedokázali dotáhnout do vítězného konce takhle dobře rozehrané utkání. V závěru jsme měli trochu smůly, nevyužili jsme ani přesilovku a pak při ní naopak dostali gól. Takže máme bohužel jen jeden bod, tak to chodí."

René Mucha (asistent trenéra Třince): „Jeli jsme na led týmu, který v současnosti doma hraje asi nejlepší hokej. Připravovali jsme se na to, bohužel jsme v první půlce zápasu, v prvních 25 minutách, udělali několik zbytečných faulů a domácí v přesilovkách trestali. Musím pak ale určitě pochválit tým za to, jaký ukázal charakter, zápas dokázal otočit a vyhrát za dva body. To je pro nás strašně cenné. Teď se těšíme na pauzu."

HC VERVA LITVÍNOV – HC OCELÁŘI TŘINEC 3:4 po prodloužení (1:0, 2:2, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 13. M. Hanzl (R. Hanzl), 21. Hübl (Kubát, Gula), 25. R. Hanzl (M. Hanzl, Pavelka) – 31. M. Doudera (Hrňa, Irgl), 39. Kreps (Irgl), 42. Kane (Nosek, Adamský), 65. Kreps (Rákos).
Rozhodčí: Hradil, Svoboda – Ondráček, Kokrment.
Vyloučení: 5:5.
Využití: 2:1.
Střely na branku: 39:39.
Diváci: 5285.
Nejlepší hráči: Jaroslav Janus – Šimon Hrubec.
HC VERVA Litvínov: Janus – Kubát, Gula, Sörvik, Pavelka, Sklenička, Pavlík, Kokeš – Lukeš, V. Hübl, Gerhát – J. Černý, R. Hanzl, M. Hanzl – Trávníček, Šimeček, Hořava – Jurčík, Válek, Dufek. Trenéři: Rulík, Stránský a Šlégr.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Linhart, Roth, Hrabal, Krajíček, M. Doudera, Nosek – Hrňa, Marosz, Petružálek – Adamský, Kane, Irgl – Rákos, Kreps, Dravecký – Sýkora, Špirko, Martin Růžička. Trenéři: Kýhos, Mucha a Kopřiva.

Říčka dal hattrick, jeho Zlín zvítězil

Zlín vyhrál třetí domácí utkání za sebou. Po Karlových Varech a Kometě si poradil i s Vítkovicemi. Výraznou měrou se na tom podíleli Miroslav Blaťák, který ve 25. zápase sezony vsítil první branku, a Robert Říčka. Havířovský odchovanec dal dva góly v základní hrací době a pak rozhodl samostatné nájezdy (do branky Vítkovic se v nich postavil náhradník Daniel Dolejš). Není divu, že byl Říčka vyhlášen mužem zápasu. Beranům chvíli pomohl i šikovný útočník Petr Holík, který se však potýká s drobnými zdravotními problémy, a tak jej klub omluvil z Euro Hockey Tour. Nedokončil ani tento zápas.

Ostravanům se na venkovních kluzištích příliš nedaří. Teď z ledu soupeře vydolovali alespoň bod. Zatímco ostatní týmy (vyjma Sparty) čeká více než týdenní volno, Vítkovice hrají v úterý odvetu Ligy mistrů proti Fribourgu. Ve Švýcarsku budou dotahovat tříbrankové manko z prvního utkání.

Pavel Trnka (asistent trenéra Vítkovic): „První dvě třetiny byly z naší strany docela solidní. Bohužel jsme se gólově neprosadili. Do třetí třetiny jsme měli špatný vstup a v konečné fázi potom prodloužení a nájezdy, to už je trochu o štěstí. Co nás tíží a tížilo už v posledním zápase v Lize mistrů, tak to jsou před brankové prostory. Z těch jsme dostali dva góly. Jsme ale rádi, že jsme bodovali.“

Martin Hamrlík (asistent trenéra Zlína): „Měli jsme hrozné štěstí. Kromě třetí třetiny, než si vzali oddechový čas, to bylo to, co bychom chtěli hrát. Jinak nemusíte být Gretzky, abyste poznali, že jsme neměli vůbec benzín. Kdybychom měli nějakou šťávu, tak by zápas pro nás mohl vypadat líp, ale od toho se to celé odráželo. Fyzička nebyla a musíme využít volného času a natrénovat to. Protože jsme každý souboj prohráli, v panice jsme odhazovali puky a z toho jsme jim darovali dva góly. Nevím jestli nás stála tolik sil ta cesta do Litvínova, ale měli bychom to zvládnout. Tady vidím největší problém, měli bychom tu fyzičku dohnat. Jinak se kluci snažili, makali, hráli na krev, ale musíme to zvednout. Měli jsme štěstí, uhráli jsme dva body, ale to v dalších zápasech nemusíme mít.“

PSG ZLÍN – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 po samostatných nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Blaťák (Holík, Žižka), 16. Říčka (Honejsek, Blaťák), 52. Říčka (Bukarts, Veselý), rozhodující nájezd Říčka – 14. Tybor (Kolouch, Hrbas), 36. Stastny (Klok, Olesz), 58. Kolouch (Krenželok, Vandas).
Rozhodčí: Pešina, Lacina – Flegl, Polonyi.
Střely na branku: 41:37.
Diváci: 4443.
Nejlepší hráči: Robert Říčka – Yan Stastny.
PSG Zlín: Kašík – Kotvan, Marušák, Blaťák, Horák, Žižka, Bořuta – Říčka, Holík, Šťastný – Veselý, Vlach, Ondráček – Kubiš, Honejsek, Bukarts – Goiš, Chytil, Popelka – Gago. Trenéři: Svoboda a Hamrlík.
HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, Krenželok – Kucsera, Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Hudeček – Květoň, Kolouch, Vandas – Němec, Illéš, Tomi. Trenéři: Petr a Trnka.

Pardubice zaskočily Olomouc čtyřmi góly v první třetině

Třinácté Dynamo muselo zabrat, v pátek před zaplněnou ČEZ Arenou schytalo debakl 1:5 od Sparty a dotáhly se ně Karlovy Vary.

A zabralo. Pardubice měly fantastický vstup do zápasu – po čtrnácti minutách vedly 4:0! Stále si ale musely dávat pozor. Vždyť Mora v minulém kole ukázala velkou vnitřní sílu, když dotáhla nepříznivě vyvíjející se zápas s Mladou Boleslaví (0:3 v polovině utkání) do prodloužení. Senzační páteční výkon ale nezopakovala.

Dynamo zvítězilo po třech zápasech, odskočilo Energii na rozdíl čtyř bodů a hlavně se přiblížilo pozicím, které zaručují postup do předkola play off. Pomohla mu také nová posila – Nicholas Johnson, který bude v Pardubicích minimálně měsíc hostovat z Plzně. Nastoupil ve třetím útoku vedle dalších Severoameričanů Alexandra Malleta a Tylera Redenbacha. Získal jednu asistenci.

Zdeněk Venera (trenér Olomouce): „Rozhodla první třetina, respektive náš vlažný přístup. Hráčům jsme se přitom snažili vštípit, že dvě domácí utkání s Kometou a Litvínovem už jsou pryč. To se nám však nepodařilo. Můžu jen doufat, že nás tento zápas probere, protože náš přístup byl takový, že se nemůže nic stát. Jedinou cestou tohoto týmu je, že budou makat všichni od první do poslední minuty.“

Pavel Rohlík (trenér Pardubic): „Po třech porážkách jsme chtěli před reprezentační pauzou bodovat. První třetina byla pro domácí až krutá. Šance měli taky, ale góly jsme dávali jen my. Do konce zápasu jsme se báli o výsledek. Někteří hráči totiž nedodržovali systém a začali do toho dávat své věci. Ve třetí části to gradovalo, naštěstí jsme ustáli oslabení ve třech. Klukům chci poděkovat. Zvedli se po zápase se Spartou, po kterém jsem k nim měl řeč. Jsem rád, že hráči přijali zodpovědnost.“

HC OLOMOUC – HC DYNAMO PARDUBICE 2:4 (0:4, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 36. Skladaný, 58. Herman (Jaroměřský, Vyrůbalík) – 3. Redenbach (Ščotka, Mallet), 8. Beran (Havlík, Schaus), 11. Hubáček (Sýkora), 14. Leduc (Johnson).
Rozhodčí: Baluška, Müllner – Gebauer, Lederer.
Vyloučení: 3:4.
Střely na branku: 28:16.
Diváci: 4110.
Nejlepší hráči: Jan Jaroměřský – Petr Hubáček.
HC Olomouc: Konrád – Škůrek, Vyrůbalík, Rašner, Matai, Jaroměřský, Ondrušek, Galvas – Skladaný, Knotek, Laš – J. Mikúš, T. Mikúš, Holec – Eberle, Ostřížek, Strapáč – Fořt, Herman, Burian. Trenéři:  Venera a Tomajko.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Nedbal, Leduc, Havlík, Schaus, Ščotka, Bokroš – Hubáček, Tomášek, Sýkora – Rolinek, Nahodil, Klimenta – Johnson, Redenbach, Mallet – Beran, T. Kaut, Poulíček. Trenéři: Rohlík, Martinec a Mikeska.

Vary znovu nedaly gól. Tentokrát Mountfieldu

Energie je venku mizerná – ve třinácti duelech získala pouhých pět bodů. V minulém kole ale předvedla výborný výkon a na vlastním ledě porazila Liberec. Karlovy Vary se tím dotáhly k Pardubicím na rozdíl jednoho bodu.

V neděli ale další vítězství nepřidaly. Doplatily na tradiční problém – nedávají branky. Zápas v Hradci Králové byl už osmý v sezoně, ve kterém se netrefily ani jednou. Tentokrát neprostřelily Patrika Rybára v brance Hradce Králové. Mountfield díky vítězství 3:0 (branka Jarůška byla do prázdné) zůstává v kontaktu s nejužší špičkou TELH.

Václav Sýkora (trenér Hradce Králové): „Věděli jsme, že nás rozhodně nečeká jednoduché utkání. Vary v posledních zápasech bodovaly a mají pracovité, bruslivé mužstvo. Upozorňovali jsme hráče, že se s tím budeme muset vypořádat, ale první třetinu jsme to vůbec neplnili. Začali jsme vlažně, neměli jsme dobrý pohyb a nevytvořili jsme si ani moc šancí. Od druhé třetiny se to zlepšilo, zvedli jsme pohyb i agresivitu a začali jsme víc vyhrávat souboje. Taky přibylo šancí, ale bohužel jsme za stavu 1:0 nebyli schopni přidat další gól. Proto byl zápas úplně otevřený až do samotného závěru. Potřebovali jsme příliš mnoho šancí na to, abychom góly dali, mohli jsme dohrávat klidněji.“

Mikuláš Antonik (asistent trenéra Karlových Varů): „Utkání bylo bojovné. Bylo to o tom, kdo dá první gól, což se podařilo domácím. Udělali jsme chybu při dobruslování a oni ji využili. Potom jsme se snažili se zápasem něco udělat a srovnat, měli jsme situaci dva na jednoho, kterou jsme trochu podjeli. Jinak soupeř výborně bránil a moc nás do toho nebezpečného prostoru před brankou nepouštěl. Moc střel jsme neměli a gólman jim chytal výborně. Myslím, že Hradec vyhrál zaslouženě.“

MOUNTFIELD HK – HC ENERGIE KARLOVY VARY 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Knotek (Kukumberg, Newton), 59. Jarůšek (Picard, Kukumberg), 60. Köhler (Dietz, Bednář).
Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Kotlík, Zíka.
Vyloučení: 3:7.
Střely na branku: 32:18.
Diváci: 4321.
Nejlepší hráči: Jake Newton – Tomáš Závorka.
Mountfield HK: Rybár – Vydarený, Pláněk, Dietz, Čáp, Newton, Štajnoch, Gregorc – Šimánek, Džerinš, Červený – Köhler, Kukumberg, Bednář – Picard, Dragoun, Jarůšek – Dvořák, Knotek, Beránek. Trenéři: Sýkora, Hynek a Martinec.
HC Energie Karlovy Vary: Závorka – Harant, Dujsík, J. Tomeček, Sičák, Dvořák, Benák – Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec, Skuhravý, Gorčík – Kindl, Stloukal, V. Tomeček – Harkabus, Gríger, Flek . Trenéři: Tlačil a Antonik.

Doma je doma. Kometa se posouvá na druhé místo

Kometa v posledních kolech více prohrávala než vyhrávala, stále se ale držela na špičce tabulky. Co se týče domácích zápasů byla (a stále je) nejlepším týmem soutěže – v DRFG Areně vyhrála před nedělí dvanáct ze čtrnácti duelů. To nebyla pro Mladou Boleslav, která letos zůstává za očekáváním a je až devátá, dobrá zpráva. Stejně tak pro Bruslařský klub nebyla dobrou zprávou absence Tomáše Hyky, který je zraněný a neodletí ani na nadcházející reprezentační akci.

Vše se sečetlo – papírové předpoklady se potvrdily a Kometa dokráčela pro třinácté domácí vítězství. Po první třetině vedla 2:0, v prostřední části navýšila náskok a v závěrečné dvacetiminutovce nepřipustila drama. Vzhledem k bodovým ztrátám Liberce a Litvínova se posouvá na druhé místo tabulky. Na vedoucí Třinec ztrácí tři body.

Brno ale přišlo o Marka Čiliaka, který se zranil ve 42. minutě. Do branky musel Karel Vejmelka.

Kamil Pokorný (asistent trenéra Brna): „My jsme spokojeni. Dali jsme si za cíl získat v domácím dvojboji 6 bodů, což se nám stoprocentně povedlo. Co se týče zápasu, byli jsme lepší a zaslouženě vyhráli. Dostali jsme se do klidného vedení 3:0 a hrálo se nám hned lépe. Bohužel nám nešly moc přesilovky, ze kterých nám vypadl Marek Kvapil, takže hra v početní výhodě byla malou kaňkou na našem výkonu. Ve třetí třetině nám vypadl Marek Čiliak, trochu nám z toho zatrnulo, ale zvládli jsme zápas dovést do vítězného konce. Chtěli bychom poděkovat divákům za skvělou atmosféru. Stav Marka Čiliaka je zatím neznámý, necháme to na doktorech.“

František Výborný (trenér Mladé Boleslavi): „Chtěli jsme se pokusit v Brně něco uhrát, na jeden bodík jsme si trochu věřili. Brno však od začátku ukázalo svou kvalitu a rychle se dostalo do vedení. Hráči Komety jsou tak kvalitní a kreativní, že pro některé naše hráče bylo náročné je bránit. Dostali se do vedení 3:0 a byli na koni. Rychlý gól po vystřídání brankářů nám dodal trochu naděje s výsledkem ještě něco udělat, ale Kometa si už zápas vzít nenechala. Musím soupeři pogratulovat k výhře.“

HC KOMETA BRNO – BK MLADÁ BOLESLAV 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Čermák (Káňa, Štencel), 12. V. Němec (Dočekal, Haščák), 35. Haščák (V. Němec), 42. Vincour (Káňa) – 42. Pabiška (Urban).
Rozhodčí: Hodek, Polák – Bláha, Barvíř.
Vyloučení: 5:9.