HC Vítkovice

18. září 2002, 15:38

hokej.cz redakce

Rok založení: 1928 jako SSK Vítkovice
Klubové barvy: bílá a modrá

Kapacita stadionu: ČEZ Aréna 9600

VEDENÍ KLUBU:

  • Prezident klubu: František Černík
  • Generální manažer: Ing. Aleš Pavlík
  • Výkonný ředitel: Mgr. Jan Falter
  • Ekonomický ředitel: Ing. Zdeněk Žemba
  • Sportovní manažer: Daniel Kysela
  • Sekretariát: Gabriela Jurčíková

REALIZAČNÍ TÝM:

  • Trenér: Vladimír Vůjtek st.
  • Asistent: Miloš Holaň 
  • Vedoucí mužstva: Daniel Kysela 
  • Lékař: MUDr. Jindřich Prokop
  • Maséři: Milan Mezei, Petr Tomis
  • Kustod: František Dorman
Adresa:

Historie

HC Vítkovice - čtyřikrát bronz, sedmkrát stříbro, dvakrát zlato

Zní to neuvěřitelně, ale hokejový klub ve Vítkovicích pod hlavičkou SSK a později ŠSK se zrodil poté, co sesbíral z četných ostravských klubů hráče a založil HC Vítkovice v roce 1928, tedy po dvaceti letech od vzniku celostátního hokejového svazu. V Ostravě - městě a jeho okolí se hrál hokej na desítkách přírodních kluzišť a k největším klubům patřily SK Moravská Ostrava, SK Slovan, Ostravská Slavia, Čechie VII Hulváky atd.

U zrodu vítkovického klubu stál především ostravský cukrář a zmrzlinář Vilém Rokyta, který je v historických zápisech zapsán od roku 1928 až do roku 1948 jako majitel klubu ( v prvním desetiletí ) a později vedoucí i trenér, manažer i kouč. Vítkovice byly účastníkem I. ročníku celostátní ligy ČSR a mají při této příležitosti další prvenství - vůbec první zápas o ligové body se hrál na kluzišti ( přírodním ) vedle dnešního parku Jožky Jabůrkové na Pavilonu, kde sídlí dodnes oddíl národní házené SSK Vítkovice. Dne 3. ledna 1937 se zde uskutečnil zápas SSK Vítkovice - AC Sparta Praha 1:1, první historický ligový gól vstřelil Vilém Kubečka z Vítkovic.

Lední hokej se ve Vítkovicích udržel i v těžkých dobách protektorátu a nechyběl v celostátní první lize. Ovšem skutečného rozmachu se dočkal po osvobození otevřením zimního stadionu v Ostravě roku 1947. Byl pátým v řadě v ČSR a v roce 1955 byl jako první zastřešen - hokejová hala se stala střediskem nejen sportovního, ale i kulturně - společenského života širokého Ostravska.

Dalším mužem na svém místě byl ve vítkovickém hokeji ( ale i v kopané - přivedl do Vítkovic Pepi Bicana ) stavitel Antonín Beránek, skvělý sportovní funkcionář, který má svůj obrovský podíl na výstavbě sportovního stadionu ve Vítkovicích a také na tom, že hokej Vítkovic získal v roce 1952 poprvé titul mistra ČSR. Kolem kapitána mužstva Ladislava Staňka a hrajícího trenéra prof. Vladimíra Bouzka se sešla parta vynikajících hokejistů, kteří dokázali uhrát třikrát druhé místo a v roce 1952 vystoupil na vrchol.

Ani Vítkovice, které se staly od padesátých let významnou baštou čs. hokeje se neubránily zákonité sinusoidě a po vrcholných úspěších, při nichž se rádo zapomíná na budoucnost , přišla léta hubená. V roce 1960 Vítkovice opustily I. ligu, aby se do ní za rok opět vrátily. To bylo jen upozornění, po němž přišla vleklá krize.

V roce 1961 z tehdy druholigových Vítkovic hráli na MS ve Švýcarsku hned tři muži - brankář Josef Mikoláš, obránce Jan Kasper a útočník Miroslav Vlach. Nominace druholigových hráčů snad nemá obdobu - ani u nás , ani ve světě. Leč, byla to volba správná, všichni tři patřili na MS, odkud ČSR přivezla stříbro za 2. místo na světě a zlato s titulem mistrů Evropy k nejlepším hráčům.

Až 70. léta přinesla zase stabilitu do vítkovického klubu. Přinesl ji značnou měrou trenér Ladislav Štempok, i když postupoval s mužstvem do I. ligy v roce 1973 trenér Vlach.

V mužstvu Vítkovic dozrála celá plejáda vynikajících hokejistů - Fryčer, Svozil, Černík, Lyčka, Kacíř, Vlk atd. Trenérem byl Jaromír Fryčer, ale před sezónou 1980/81 převzala tým nová dvojice Jan Soukup - Karel Metelka a přivedla Vítkovice ke druhému titulu mistrů republiky! Tehdy se hrálo bez remíz, prodlužovalo se a střílely penalty - Vítkovice díky svému brankáři Šindlerovi získaly titul. Ještě další dvě sezóny hrál vítkovický hokej na špici, ale už v roce 1984 se jenom zachraňoval a rok na to sestoupil. Ovšem od roku 1988 už hraje v extralize až dosud nepřetržitě.

Přišel další vrchol - s trenérem Vladimírem Vůjtkem finále play off proti Spartě v roce 1993, neúspěšně stejně jako v sezóně 1996/97 proti Vsetínu. Na konci skvělé sezóny s olympijským zlatem z Nagana 1998 Vítkovice získávají bronz v bitvě se Spartou Praha.

Jako zlatá nitka se proplétá vítkovickou historií několik jmen, která už byla výše uvedená. Ta slavnější však teprve přicházejí - především je to František Černík, který získal titul mistra světa v roce 1976 a stříbrné medaile na ZOH 1984, kdy se s prezentací loučil v 31 letech jako kapitán národního mužstva. Stal se záhy generálním manažerem HC Vítkovice, posléze i místopředsedou ČSLH a šéfem české reprezentace.

Vítkovice se dokázali po neúspěšné sezóně 1999/2000, kdy se museli zachraňovat až v baráží proti HC Dukla Jihlava. Před novou sezónou přišel na trenérskou lavičku triumvirát Hadamczik - Konečný - Trličík a mužstvo po dobrých výkonech se dostalo až do semifinále. Možná nebýt četných zraní mohla táto poslední sezóna dopadnout lépe. Ale i přesto je třetí místo velkým úspěchem. I v dalším ročníku 2001/2002 dokázala úspěch z předcházejicí sezóny nejen vyrovanat, ale polepšit si o jednu příčku a to když ve finálovém souboji podlehla pražské Spartě 1 : 3 na zápasy

Bylo víc než jisté, že po sezóně dojde k celé řadě změn v hráčském kádru, ale i na trenérském postu, což oslavovaný trenér Alois Hadamczik už před ukončením sezóny veřejně prohlašoval. Rozhodl se smlouvu dále neprodloužit, odchod ohlásili i oba asistenti Kamil Konečný (odešel do Havířova) i Mojmír Trličík (se vrátil k mládeži Vítkovic). Hlavní trenér Alois Hadamczik se rozhodl pro důsledné vyřešení trenérské otázky ve svém fotbalovém klubu FC Baník Ostrava a lze vcelku pochopit, že řídit dva největší kluby v Ostravě je nad síly jedné osoby.

Rozhodně mu patří dík za stříbro, s nímž se ve Vítkovicích loučil, ovšem stejný díl zásluh na dosaženém výsledku má i generální manager František Černík, který seděl dokonce na třech židlích - v zastupitelstvu města Ostravy, v roli místopředsedy Českého svazu ledního hokeje a ještě řídil vítkovický hokej. Sezóna znovu potvrdila, že když klíčoví funkcionáři a realizační tým táhnou za jeden provaz, výsledky se určitě dostaví!

Fragmenty sedmdesátileté historie HC Vítkovice

  • Tituly mistra světa Československa: 1952 a 1981, tituly vicemistra: 1950, 1951, 1953, 1983, 1993, 1997, 3. místa: 1958, 1979, 1998, 2001
  • HC Vítkovice startoval ( pod různými názvy ) celkově ve 48 ročnících české a československé celostátní ligy, takže chyběl jen ve zbývajících 16-ti z celkového počtu 64 ročníků.
  • Nejvyšší vítězství v historii - v sezóně 1934/35 v přátelském utkání s Petřvaldem 51:0, v ligovém zápase v sezóně 1951/52 Slovena Žilina - HC Vítkovice 1:26. V novodobé soutěži v sezóně 1976/77: Vítkovice - Litvínov a Gottwaldov ( Zlín ) vždy 13:1. Ovšem i největší porážky jsou zaznamenány - v přátelském utkání v sezóně 1954/55 Plzeň - Vítkovice 19:6 v I. lize v sezóně 1954/55 Vítkovice - RH Brno 1:10, 1984/85 Vítkovice - Sparta 1:11.
  • Po roce 1947, kdy byl otevřen zimní stadion s umělým ledem v Ostravě byly návštěvy obrovské - na ligový zápas Vítkovice - LTC Praha přišlo 17 000 diváků a na přátelské zápasy, v té době pravé " bonbónky " s týmy anglokanadských profesionálů Harringay racers, Brighotn Tigers, Paisley Pirates a další chodilo více než 15 000 diváků. To by si dneska pokladník mnul ruce!
  • V protektorátní lize Čech a Moravy Vítkovice ( ČSK ) sestoupily v ročníku 1942/43 z posledního místa v šestičlenné lize. Postup po druhé světové válce si vybojovaly v sezóně 1948/49 z náročné kvalifikace: prohra s r. Pole 0:5, vítězství s Popradem 4:2 a nad Slávií Pardubice 8:1. A Ostrava měla opět nejvyšší soutěž doma!
  • Titul mistra ČSR získaly Vítkovice v sezóně 1951/52 v této sestavě: Nachmilner (Hromniak) + Remiáš, Planka, Václav Bubník + Pavlík, chober, Otte + Návrat, Brouzek, Blažek + Seiml + Staněk, Garstka, Piatkevič. Hrajícím trenérem byl Vladimír Brouzek.
    · Vítkovice získaly v 50. letech nečekané posily - kromě již uvedených oblékali vítkovický dres jistou dobu brankář Štěpánek, obránci dr. Sláma a Ošmera, také brankář Jaromír Zábrodský ( bratranec Vladimíra a Oldřicha ).
  • V roce 1947 ( přesně 28. října bylo první veřejné bruslení ) byl otevřen zimní stadion v Ostravě zápasem Čechy - Morava 11:2 29. října 1947. Zastřešení zimního stadionu v Ostravě proběhlo dne 23. července 1955 - první hala v ČSR!
  • První král střelců z Vítkovic byl Oldřich Seiml - v mistrovské sezóně 1951/52 nastřílel 26 gólů stejně jako kanonýr z Chomutova Miroslav Klůc.
  • V prosinci 1956 odletělo hokejové mužstvo Vítkovic na historický zájezd do tehdy Čínské lidové republiky. Nikdo z českých hokejistů nebyl v Číně předtím, ani potom. Vítkovice začaly turné v Pekingu a sehrály celkem pět utkání 27:2, v Mukdenu 15:0, v Čan-čunu 28:3 a v Charbinu 11:3 a 15:1.
  • Rok 1960 - olympiáda ve Squaw Valley v Americe, a doma sestup z I. ligy.
  • Rok 1961 - MS ve Švýcarsku, Vítkovice z II. Ligy nabídly tři reprezentanty - brankáře Mikoláše, obránce Kaspera a útočníka Vlacha.. Vrátili se s medailemi - zlatou za titul mistrů Evropy ( po 13 letech ), stříbrnou za druhé místo na světě a navíc celý národ byl hrdý, že českoslovenští hokejisté poprvé v historii porazili mohutný SSSR 6:4.
  • Šampionát měl ještě dohru-brankář Josef Mikoláš měl čáku na titul nejlepšího brankáře MS, ale protože nejlepším útočníkem byl vyhlášen další Čechoslovák Vlastimil Bubník, obdržel titul nejlepšího brankáře Kanaďan Seth Martin. Josef Mikoláš byl oceněn doma - získal první místo v novinářské anketě o nejlepšího sportovce roku 1961.
  • MS 1963 ve Stockholmu - opět vítkovický trojlístek startoval, ale byl ohrožen start Miroslava Vlacha poté, co v přípravném utkání v Brně proti Kanadě byl vážně zraněn. Odletěl s mužstvem a získal cenu pro nejlepšího útočníka MS 1963 společně s brankářem Seth Martinem ( Kanada ) a obráncem Rolandem Stolzem ( Švédsko ).
  • Prvním draftovaným hokejistou z Vítkovic byl v NHL Ladislav Svozil v roce 1978. Ucházel se o něj americký tým Detroit Red Wings.
  • Sezóna 1976/77 - první titul mistra světa získal z Vítkovic František Černík na MS v Katovicích. Ve stejném roce se zúčastnil i I. ročníku Kanadského poháru v Kanadě, dvojnásobné finále Kanada - ČSSR 5:4 a 6:0.
  • Rok 1978 -MS v Praze. ČSSR sice titul mistra světa neobhájila, ale František Černík ve vítězném zápase proti SSSR (6:4) zaznamenal čistý hattrick do sítě brankáře Treťjaka, což byla událost nevídaná!
  • Sezóna 1978/79 - na MEJ do 18 let v Polsku získala ČSSR zlato s vítkovickým trenérem Vladimírem Šustkema hráči Majerníkem, M. Krayzlem, Venkrbcem a Tancerem.
  • Na velmi populárním Spanglerově poháru 1980 v Davosu Vítkovice obsadily druhé místo za vítězným Spartakem Moskva.
  • V sezóně 1979/80 byl vyhlášen nejlepším nahrávačem první ligy vítkovický Ladislav Svozil s 31 asistencemi.
  • Ještě stařičký zimní stadion v Ostravě pamatuje v roce 1981 druhý titul hokejistů Vítkovic, 15. března se hrál poslední zápas v Gottwaldově a Vítkovice ho vyhrály 4:2. Mistrovská sestava: Šindel, Brož - K. Dvořák, Figala, Horák, Kacíř, Kadlec, Lyčka, Mokroš, Stankovič, Šumichrast - Černík, Svozil, Fryčer, Stránský, Holáň st., Neuvirth, Krezzel, Říha, Vlk, Kuřidým, Venkrbec, P.Prorok, Zábojník,Kotala.Trenéři: Jan Soukup, Karel Metelka.
  • Jako čs. Mistr startovaly Vítkovice v létě 1981 v PMEZ - v předkole vyřadily italský celek ValGardena 7:0 a 11:6 ( pba zápasy v Itálii ), v Dűsseldorfu pak Vítkovice porazily německého mistra SC Reissersee 3:0, finského šampiona Kärpät Oulu 3:1 a ve finále podlehly po nevídané bitvě tehdy nejsilnějšímu klubovému týmu na světě CSKA Moskva 3:4.
  • V roce 1981 si Vítkovice zopakovaly start na Spenglerově poháru v Davosu, skončily až čtvrté za Spartakem Moskva, HC Davos a EC Köln.
  • Prvním hokejistou z Vítkovic, kdo ochutnal NHL, byl František Černík ,který se s reprezentačním dresem Československa rozloučil na ZOH 1984 v Sarajevu ( byl kapitánem reprezentace ) a nastoupil na jednu sezónu v týmu Detroit Red Wings. Následovaly pak ještě zahraniční štace v Německu a Rakousku.
  • Titul mistra Evropy si přivezl z mistrovství Evropy juniorů "18" i Richard Šmehlík v roce 1988.
  • Sezóna 1991/92 - Roman Ryšánek se stal nejlepším nahrávačem celostátní první ligy s 39 asistencemi.
  • Sezóna 1991/92 - trenér Vladimír Stránský vedl tým Československa na MEJ "18" a s vítkovickými hráči Poláškem a M. Kacířem přivezli zlato!
  • Sezóna 1992/93 - Vítkovice bojovaly ve finále play off o titul, ale prohrály se Spartou 1:3 na zápasy. Trenér Vladimír Vůjtek byl vyhlášen nejlepším trenérem sezóny, Miloš Holáň ml. získal nejcennější domácí trofej - Zlatou hokejku a navíc ještě byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem play off a nejlepším obráncem sezóny
  • Sezóna 1993/94 - přesně 26. října 1993 byl starý zimní stadion v Ostravě zakonzervován. Od roku 1986 hrály Vítkovice své zápasy v PKS, kde sehrály první mistrovské utkání proti Pardubicím.
  • V sezóně 1997/98 byl David Moravec, první olympijský vítěz z Vítkovic nejlepším střelcem extraligy ( 44 gólů ) a také nejproduktivnějším hráčem ( 44+35 ) včetně zápasů play off.
  • V sezóně 1999/00 přivezl Zbyněk Irgl titul mistra světa z MSJ "20". V téže sezóně skončily Vítkovice v extralize poslední, ale v baráži s vítězem I. ligy Duklou Jihlava ( 12 násobný mistr ligy ) uhájil extraligovou příslušnost suverénně 4:0 na zápasy
  • V klubu hokejových kanonýrů deníku Sport je František Černík 27. s 274 góly ( 232 v lize + 42 v reprezentaci ).
  • Rekordmani v počtu sezón na trenérské lavičce ( nebo v roli asistenta ): Jan Soukup 12, Vladimír Vůjtek 10, Ladislav Staněk, Václav Bubník, Ladislav Štemprok 6 sezón.
  • Trenérský trojlístek Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík získali v sezóně 2001/02 již v pořadí sedmé stříbro pro vítkovické barvy. Obránce Jan Vytisk a brankář Lukáš Čučela získali titul mistra světa z MSJ "20". 2001/02. Vítkovický trenér Vladimír Vůjtek se stal prvním zahraničním trenérem v Rusku - a s týmem Lokomotiva Jaroslavl získal mistrovský titul
  • V sezóně 2002/03 na trenérskou lavičku se vrací po třech letech Ladislav Svozil

Názvy klubu:

1928 - SSK (Sportovně společenský klub) sloučením SK Moravské Slavie a SK Slovanu Ostrava, 1936 - ČSK (Český sportovní klub), 1945 - SK Vítkovické železárny, 1948 - Sokol Vítkovické železárny, 1952 - Baník Vítkovice,  1957 - VŽKG Ostrava, 1976 - TJ Vítkovice, 1993 - HC Vítkovice

Nejlepší ligová umístění:

  • Československo: 2x mistr ligy (1951/52 a 1980/81)
  • ČR: 2. místo (1996/97 a 2001/02)

Mistrovské kádry:

1951/52: Nachmillner - Václav Bubník, Remiáš, Planka, Schober - Pavlík, Bouzek, Blažek, Seiml, Staněk, Garstka, Návrat. Trenér Vladimír Bouzek

1980/81: Brož, Šindel - Dvořák, Figala, Horák, Kacíř, Kadlec, Lyčka, Mokroš, Stankovič, Šumichrast - Černík, Fryčer, Holaň, Kotala, Krayzel, Kuřidým, Neuvirth, Prorok, Říha, Stránský, Svozil, Venkrbec, Vlk, Zábojník. Trenéři Jan Soukup a Karel Metelka 

Nejhorší ligová umístění:

  • Československo: 12. místo (1984/85 a 1986/87)
  • ČR: 14. místo (1999/00)

Nejvyšší soutěž:

  • od založení ligy 1936-37, 1940-43, 1952-60, 1961-65, 1966/67, 1973-85, 1986/87, od roku 1988

Mezinárodní úspěchy:

  • 2. místo v PMEZ 1981

Výsledky od roku 1993:

  • 1993-94:   6. místo (ZČ 3. místo, čtvrtfinále s Pardubicemi 2:3)
  • 1994-95: 11. místo (ZČ 10. místo, skupina o 9. - 12. místo)
  • 1995-96: 10. místo (ZČ 9. místo, 1. kolo play off s Kladnem 1:3)
  • 1996-97:   2. místo (ZČ 3. místo, finále se Vsetínem 0:3)
  • 1997-98:   3. místo (ZČ 2. místo, semifinále s Třincem 2:3)
  • 1998-99:   8. místo (ZČ 8. místo, čtvrtfinále se Vsetínem 1:3)
  • 1999-00: 14. místo (baráž s Jihlavou 4:0, udržení)
  • 2000-01:   3. místo (ZČ 7. místo, semifinále se Spartou 0:3)
  • 2001-02:   2. místo (ZČ 5. místo, finále se Spartou 1:3)
  • 2002-03:   5. místo (ZČ 5. místo, čtvrtfinále s Třincem 2:4)
  • 2003-04:   7. místo (ZČ 6. místo, čtvrtfinále se Spartou 2:4)

Trenéři od roku 1993:

  • 1993-94: Alois Hadamczik a Vladimír Vůjtek 
  • 1994-95: Alois Hadamczik a Břetislav Bochenský/Vladimír Stránský a Miroslav Fryčer/Stránský a František Černík
  • 1995-96: Vladimír Stránský a Ladislav Svozil/Svozil a František Černík 
  • 1996-97: Vladimír Vůjtek a Ladislav Svozil
  • 1997-98: Vladimír Vůjtek a Ladislav Svozil
  • 1998-99: Vladimír Vůjtek a Ladislav Svozil
  • 1999-00: Vladimír Vůjtek a Zbyněk Neuvirth/Ján Štěrbák a Mojmír Trličík/Vůjtek, Richard Farda a Trličík
  • 2000-01: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík 
  • 2001-02: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík
  • 2002-03: Ladislav Svozil a Aleš Tomášek
  • 2003-04: Ladislav Svozil a Aleš Tomášek

Vítězové kanadského bodování:

  • David Moravec (1997/98)

Zlatá hokejka:

  • Miloš Holaň (1993)

Galerie slavných:

Vladimír Bouzek, Vlastimil Bubník, Miroslav Vlach, J. Soukup (všichni také trenéři), Josef Mikoláš, Oldřich Netolička, Vladimír Vůjtek st. (i trenér), František Černík, Miroslav Fryčer, Antonín Plánovský, Aleš Flašar, Jaromír Šindel, Roman Ryšánek, Richard Šmehlík, Miloš Holaň ml., Vladimír Vůjtek ml., Martin Prusek, Dmitrij Jerofejev, David Moravec

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz