Baráž si nejdeme jen zahrát, líčí Hrňa. A Třinec? Soupeřům se dostane pod kůži

Erik Hrňa | Foto: Patrik Žák, hc-vsetin.cz

Erik Hrňa neumí sezonu končit bez poháru. Po úspěších v Třinci se vrátil domů do Vsetína, a i na Valašsku ukázal, jaká je jeho vítězná mentalita. Teď se zkušený forvard chystá na konfrobtaci s extraligovým Kladnem. „Popravdě nevím, co od baráže čekat, ale doufám, že budeme vyrovnaným soupeřem," říká. Mluví také o Třinci a jeho síle, která Oceláře dotáhla k historickému obratu semifinálové série se Spartou.

Ve finále Chance ligy jste porazili rivala ze Zlína, skvělý pocit, že?
Jasně, bylo to derbíčko, jak má být. Obě haly byly ve všech zápasech praktický vyprodané. Byl to svátek hokeje, myslím, že jsme si to užívali my hráči i fanoušci.

Měli jste víc sil?
Přišlo mi to tak. Věděli jsme, že Zlín odehrál těžké semifinále s Litoměřicemi, které se protáhlo na sedm zápasů, a podle mě to na nich bylo znát. Když si vezmu druhý zápas, kde jsme je mačkali a nakonec prohráli… V prodloužení měli dvě střely na bránu, a jedna skončila gólem… Pak bylo klíčové, že se nám podařilo urvat třetí zápas ve Zlíně. Od té chvíle mi přišli nalomení. Sice se říká, že poslední krok je vždy nejtěžší, ale i ten jsme nakonec zvládli. Mám z toho velkou radost, protože ačkoliv jsme to před sezonou extrémně nevyhlašovali, náš cíl byl dostat se do třetice všeho dobrého do baráže a teď v ní jsme.

Na regeneraci máte v podstatě týden, je to výhoda?
Je, pokud by se finále protáhlo na sedm zápasů, bylo by to pro nás nesrovnatelně náročnější. Takhle jsme měli tři dny na regeneraci a od soboty se chystáme na první zápas. Ať už na ledě nebo mimo led, kde si pouštíme videa a rozebíráme hru Kladna.

„Klíčové bylo, že se nám podařilo urvat třetí zápas ve Zlíně. Od té chvíle mi přišli nalomení."

Co od baráže čekáte? Projeví se rozevřené nůžky mezi extraligou a Chance ligou?
Popravdě nevím, co čekat. Samotného mě zajímá, jak to bude vypadat. Jestli na nás vletí, případně budou čekat, co předvedeme my… Fakt nevím. Každopádně ale doufám, že jim budeme vyrovnaným soupeřem.

Kladno musí, vy můžete…
Dá se to tak brát, ale my se tímhle uvažováním nechceme ukolébat. Není to tak, že si jdeme jen zahrát baráž, chceme se v jejím závěru radovat.

Vy osobně jste extraligu ještě loni hrál, berete to tak, že se vracíte do starých známých vod?
No… Abych byl upřímný, do baráže jdu s velkým respektem a pokorou. Pravda je taková, že extraligu jsem už rok nehrál, takže jsem zvědavý, jak si proti extraligovému soupeři povedu.

„Baráž? Popravdě nevím, co čekat, ale doufám, že budeme vyrovnaným soupeřem."

Je z vašeho pohledu po roční zkušenosti Chance liga hodně odlišná?
Podle mě je taková, jakou jsem ji čekal. Jsou v ní týmy, které hrají hodně takticky, ale pak taky týmy s herním stylem nahoru dolů. Rozdíly mezi tím, jak se jednotlivé týmy prezentují, jsou celkem velké, což je oproti extralize asi nejvýraznější změna.

V Chance lize je spousta mladých a bruslařsky velmi dobře vybavených hokejistů, jak se vám proti nim hrálo?
Někteří mladí v soutěži jsou fakt rakeťáci. Zas na druhou stranu… Jsou věci, které proti nim můžete uhrát zkušenostmi. Ale abyste jim jako starší hráč stačil, musíte si přidávat a snažit se makat víc než oni.

Kapitáni Bedřich Köhler a Erik Hrňa

Kapitáni Bedřich Köhler a Erik Hrňa | Foto: Patrik Žák, hc-vsetin.cz

Hokejový národ momentálně řeší historický obrat Třince v semifinále se Spartou, koukal jste jako bývalý Ocelář na rozhodující zápas?
O tom nepochybujte, byly to infarktové stavy. Jako správní fandové jsme si doma s manželkou a dětmi pořádně zakřičeli. Co vám budu povídat, jsem moc rád, že to Třinec dal.

123 minut čistého času je extrémní záhul, co?
Takhle dlouho jsem se na hokej ještě nedíval. Říkal jsem si, že přijde chvíle, kdy si kluci budou muset objednat pizzu, aby alespoň trochu doplnili energii. (směje se) Ale i v tom je hokej krásný, dokáže být napínavý do poslední vteřiny.

„Sedmý zápas Třince? Byly to infarktové stavy."

Z vašich zkušeností: Cítí hráči po 120 minutách únavu, nebo ji potlačuje adrenalin?
Únavu cítíte, víte, že vám nohy nejedou, jak by měly. I proto se zkracují střídání. Ale z vlastní zkušenosti vím, že vás v takových chvílích podrží chtíč. Víte, proč takovou námahu podstupujete, to vás žene dopředu.

Gratuloval jste někdejším spoluhráčům po zápase?
Pogratuloval bych všem, ale jelikož už nejsem v týmu, vyhodili mě ze společné skupiny. (směje se) Některým klukům jsem ale samozřejmě psal. Podporoval jsem je i během série, když se pro ně semifinále nevyvíjelo dobře.

„Únavu cítíte, víte, že nohy vám nejedou, jak by měly, ale z vlastní zkušenosti vím, že v takových chvílích vás podrží chtíč."

Od jakého momentu jste si začal říkat: Třinec je zpátky?
Pro mě byl klíčový pátý zápas, který Třinec vyhrál a snížil stav série na 2:3. Od té chvíle jsem si říkal, že by semifinále mohli otočit. Jasně, vyrovnávací gól v šestém zápase byl šťastný, stáli při nich všichni svatí, ale když vyrovnali na 3:3, věděl jsem, že v sedmém zápase budou mentálně velice silní a že ten zápas urvou.

Erik Hrňa

Erik Hrňa | Foto: Patrik Žák, hc-vsetin.cz

Kde se v třineckých hráčích bere taková mentální odolnost? Zkuste mi to jako někdejší součást týmu popsat…
V Třinci je hluboce zakořeněná vítězná mentalita. Věří si a vždycky jedou na krev. Podívejte se na počet střel, které zablokovali, troufám si říct, že takhle obětavě hraje v extralize málokdo. Další věc je, že v play off se Třinec soupeřům dokáže dostat pod kůži. To je podle mě další důvod, proč Sparta semifinále nakonec nezvládla.

„Nedivil bych se, pokud by finále znovu rozhodoval sedmý zápas."

Leží Třinec soupeřům v žaludku?
Podle mě jo. Respektive… Každý se na něj chce vytáhnout. Když pak hrajete proti jejich semknutému kolektivu, je to náročné. Sparta měla velmi kvalitní tým, ale Třinec podle mě táhl víc za jeden provaz.

Jak predikujete finále?
Výhoda Pardubic může být v tom, že během letošního play off odehrály podstatně méně zápasů a Třinec může být unavený. Ale nedivil bych se, kdyby znovu rozhodoval sedmý zápas.

Erik Hrňa

Erik Hrňa | Foto: Patrik Žák, hc-vsetin.cz

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz