Bednář o Yzermanovi, Kanadě či bublině. Domů se těšil na segedín

Foto: Daniel Kubelka, hokejkv.cz

Velmi důležitou sezonu má za sebou Jan Bednář. Odchovanec Karlových Varů, který patří mezi velké gólmanské talenty, se po návratu z Kanady ohlíží za svým prvním působením za mořem.

Pro Bednáře to byl v dosavadní kariéře jeden z nejdůležitějších roků. Vše začalo vstupním draftem do National Hockey League, v němž na vytáhlého gólmana ukázal ve čtvrtém kole Detroit. Bednáře si vybral tým kolem uznávaného generálního manažera Steva Yzermana. O to větší pocta to pro něj je.

„Byl to skvělý hráč a teď je to skvělý generální manažer. Je to neuvěřitelný workoholik, té práci dává sto procent. Zároveň je vážený v celé NHL. Přesto je neuvěřitelně pokorný, což je podle mě klíč k úspěchu. Člověk nikdy nesmí být ani moc dole, ani moc nahoře, prostě to udržet v nějaké rovině. To rozlišuje skvělé hráče od dobrých,“ říká Bednář o legendárním útočníkovi.

Tím ale jeho cesta teprve začala. Následně byl Bednář nominován na juniorský šampionát, kde nakonec obsadil roli brankářské trojky. Sbíral zkušenosti sledováním těch nejlepších v jeho věkové kategorii, byť do ostrého utkání nenakoukl.

„Steve Yzerman? Je to neuvěřitelný workoholik, té práci dává sto procent."

A kromě toho zažil koronavirovou bublinu: „Měli jsme to čtyři dny, to nebylo tak strašné. Probíhalo to tak, že nám ráno přinesli snídani, pak nás všechny testovali a dvakrát denně jsme měli suchou přípravu s naším kondičním trenérem. Je to nuda být sám na pokoji a nemít co dělat. Ale dalo se to vydržet.“

O přesunu talentovaného dlouhána z Energie za moře se hovořilo delší dobu. Cestu do země javorového listu mu několikrát zkomplikovala pandemie. Nakonec se do svého nového působiště dostal hned po zmíněném šampionátu.

Bednář se připojil k týmu Acadie-Bathurst Titan z mládežnické QMJHL. Do Kanady se těšil především proto, že pro tamní obyvatele je lední hokej jako náboženství.

„Potvrdilo se mi to. Bydlel jsem tam u rodiny, která tím hokejem prostě žila. Na každý náš zápas přišla i babička s dědou, byli tam už na rozbruslení. Je to něco neuvěřitelného. Několikrát jsem říkal, že můj sen je zahrát si v Kanadě, protože jsem slyšel, jak to tam okolo hokeje chodí,“ vypráví.

„Musím říct, že jsem se v Kanadě naučil, jak jíst zdravěji."

Vedle nového stylu hry či menšího kluziště se také naučil novým stravovacím návykům. „Od Detroitu jsem měl napsaný takový list surovin, co bych měl jíst. Ten jsem celkem dodržoval. A musím říct, že jsem se tam naučil, jak jíst zdravěji. Oběd se skládal ze salátu, kuřete či nějakého sendviče. K večeři pak nějaká rýže s masem, hodně se tam jí masové kuličky. Před zápasem to pro mě byl vždy losos s grilovanou zeleninou,“ vyjmenovává.

Oproti české kuchyni se ta kanadská dost liší. „Rozdíl je tam celkově dost velký, to jídlo tam není tak těžké. Tady máme omáčky, svíčkovou nebo knedlo, vepřo, zelo. Takové věci tam moc neexistují. Pro mě dobře, alespoň jsem se to naučil,“ pokračuje.

Není ale nad domácí pokrmy, které na Bednáře čekaly po návratu domů. „Jasně, že jsem se těšil. Hned jsem si dal segedín se šesti,“ vtipkuje.

Foto: Daniel Kubelka, hokejkv.cz

Na další ročník se připravuje na západě Čech. Na Energii nezanevřel, dění okolo klubu pravidelně sledoval i za mořem. „Jsem tady doma," potvrzuje. „Beru to tak, že Vary mi daly příležitost v profesionálním hokeji – a kdyby se to nestalo, tak možná ani v Kanadě nejsem. Jsem za tohle vděčný, vždy je budu sledovat a budu jim fandit.“

Neunikl mu ani husarský kousek bývalého parťáka Filipa Novotného, který v utkání s Mladou Boleslaví vstřelil gól přes celé hřiště. „Koukal jsem na to s otevřenou pusou. Hned jsem mu psal, že mu gratuluju. O Filipovi se ví, že hraje výborně s hokejkou. Už to několikrát zkoušel, takže si myslím, že to byla jen otázka času, kdy se mu to povede. Přeji mu to a jsem rád, že to dal,“ říká Bednář, jemuž se podobný kousek podařil v dorostenecké kategorii.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Jan Bednář (@bedna30)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz