Český „no name“ gólman po debutu na MS: Rád bych si zazpíval polskou hymnu

Tomáš Fučík | Foto: iihf.com

Český brankář Tomáš Fučík v Ostravě píše velký příběh. Jen dva dny před startem šampionátu dostal polský pas. A teď proti Francii také šanci předvést své umění v dresu tamního národního týmu...

Běžela 27. minuta, když třebíčský rodák za nepříznivého stavu 0:3 střídal nejistého parťáka Johna Murrayho. „Trenéři počkali do reklamní pauzy. V klidu jsem se mohl připravit, neměl jsem žádné nervy, takže z jejich strany dobrý tah,“ chválí štáb kouče Róberta Kalábera.

Fučíka čekal ostrý start, Poláci šli totiž právě do oslabení. „Aspoň jsem měl jistotu, že hned přijdou nějaké střely a dostanu se rychle do zápasu. Potřeboval jsem pět šest minut, abych pochopil, o co jde, a začal se pořádně soustředit na to, co vlastně dělám celou sezonu,“ líčí 30letý gólman, který inkasoval už po 99 sekundách.

Pak ale zavřel branku, pochytal 16 střel a ve 38. minutě se blýskl famózním zákrokem proti Stéphanu Da Costovi. „Nevím, jestli to byl zákrok šampionátu, nebo spíše zmařená šance šampionátu. To už nechám na vás. Ale byl to pro mě důležitý moment, dostal jsem se tím do hry. A myslím, že měl i psychologický dopad na náš tým, že jsme se mentálně vrátili do zápasu, ale bohužel to nestačilo,“ mrzí jej porážka 2:4.

Těšit jej může alespoň to, že svůj minizápas vyhrál 2:1. „Nemám euforii, jakou bych asi čekal, že budu mít po debutu na MS. Jsem tady kvůli tomu, abych týmu co nejvíc pomohl. Polsko mi dalo šanci pokračovat v kariéře a já jsem tam strašně spokojený, chtěl bych to teď Polsku nějak vrátit,“ prozrazuje po své premiéře Fučík.

„Je to krásné, ale škoda výsledku. Byl to pro nás důležitý zápas. Vysněný debut nastal, ale představoval bych si ho jinak. Rád bych si po zápase zazpíval polskou hymnu. Věřím, že se nám to ještě s klukama povede. Nic není ztracené, jedeme dál,“ velí muž, jenž bydlí se svou polskou ženou v nedalekém Havířově.

„Rád bych si po zápase zazpíval polskou hymnu. Věřím, že se nám to ještě s klukama povede.“

Těžší než v samotném utkání to měl možná po něm. Zatímco všichni ostatní aktéři byli už dávno v kabinách, on rozdával jeden rozhovor za druhým. „Tohle jsem ještě nezažil. Je to pro mě šok – zájem médií i známých, kteří třeba ani nevěděli, že ještě pokračuju v kariéře. Někdy jsou to až směšné momenty,“ usmívá se Fučík.

„Nebudu lhát, sám o sobě vím, že jsem úplně no name. Možná když mi bylo devatenáct, dvacet let, tak se o mě mluvilo jako o talentovi. Ale poté, co jsem se trošku ukryl v Polsku, o mě možná nikdo ani neslyšel,“ uzavírá Fučík, který u sousedů působí s přestávkami už od roku 2016.

„Je to pro mě šok – zájem médií i známých, kteří třeba ani nevěděli, že ještě pokračuju v kariéře. Sám o sobě vím, že jsem úplně no name.“

Dostane někdejší gólman Jihlavy, Liberce, Znojma či Havířova příležitost i proti Slovensku? Utkání bude, minimálně fanouškovsky, ozdobou středečního programu v ostravské aréně, vypukne opět ve 20:20. Polsko po třech zápasech, z nichž vytěžilo jediný bod, potřebuje body jako sůl, ale bude to mít nesmírně těžké.

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz