Cheb chce do 2. ligy. Co říká jeho šéf o příchodu Hrušky či spolupráci s Vary?

Foto: hcstadioncheb.cz

25. prosince 2019, 11:34

Jiří Michal

V souvislosti s chebským hokejem se mluví především ohledně ambicí na postup do druhé ligy. Nedávno jsme informovali o navázání spolupráce s Karlovými Vary a Sokolovem.

O Kapku lepší hokej

HC Stadion Cheb se nyní nachází na páté příčce tabulky krajské ligy Karlovarského kraje, spolupráce s kluby z vyšších lig by tak měla celek ještě více posílit. 

Na otázky ohledně aktuální situace a pohledu do budoucna odpovídal předseda klubu a bývalý brankář David Speierl.

Nedávno vyšla najevo zpráva o vaší spolupráci s Karlovými Vary a Sokolovem. Jaký byl pro vás hlavní důvod přistoupit k tomuto kroku?
Rád bych nejprve na úvod za tuto novou spolupráci všem zúčastněným poděkoval. Myslím si, že je to úplně normální běžný krok – ať v životě, tak i ve sportu. Každý se samozřejmě chce zlepšovat. Jsem toho názoru, že i samotné město, jako je Cheb, si zaslouží něco kvalitnějšího. Dřív tady byl ligový fotbal či házená, nyní tady ale z vyšších soutěží už moc týmů nemáme. Už jen kvůli našemu zázemí, kterým disponujeme, si myslíme, že by se zde mohla hrát alespoň třetí nejvyšší soutěž.

Alespoň? Věříte, že by mohla být někdy reálná i Chance liga?
Pracujeme s pokorou a postupně. Chance liga pro nás není v současné době vůbec téma.

„Dřív tady byl ligový fotbal či házená, nyní tady ale z vyšších soutěží už moc týmů nemáme."

Mohl byste nějak naznačit, jak spolupráce mezi kluby probíhá?
Nejvíce jsme vždy spolupracovali s Karlovými Vary v rámci mládeže. Každoročně nám odcházejí mladí talentovaní hráči do vyšších lig právě do Energie. Někteří se uchytí, ostatní se posléze vrací zpět k nám, když například nezvládnou přechod na vyšší tempo. Na základě postupu Sokolova se nám naskytla další možnost. Protože někteří hráči si kvůli juniorskému věku seniorskou extraligu hned nezahrají, můžou sbírat nějaké minuty právě třeba v Chance lize, anebo právě v 2. lize. Doteď jsou tito hráči například posílání na zkušenou třeba do Mostu, do Řisut nebo do dalších vzdálenějších měst, což není ale podle našeho názoru úplně smysluplné. Do této chvíle ale nebyla jiná možnost. Ale pokud by byla 2. liga například u nás, nemuseli by tito hráči na sebe brát břímě dlouhého cestování. Navíc by je měli trenéři více na očích.

V okolí vašeho města máte silné konkurenty v nejvyšších ligách. Myslíte si, že by si váš klub dokázal získat svou vlastní fanouškovskou základnu, i když by hrál „pouze“ druhou ligu?
Já v to pevně doufám. Chápeme, že fanoušky víc táhne atraktivnější hokej. My sami se samozřejmě také občas jezdíme dívat na zápasy Energie nebo Baníku, protože se i díky kvalitě soutěže stává ze zápasu úplně jiný zážitek. Na druhou stranu – čím lépe se daný sport někde provozuje, tím více lidí si do toho sportoviště cestu najde. Samozřejmě moje vize není, že bychom měli na každý zápas dva tisíce lidí, ale i třeba před pár lety na krajskou ligu chodilo okolo tři sta lidí.

„Můj odhad z čísel je, že bychom mohli mít návštěvnost někde okolo třeba čtyř až pěti set lidí."

Jaká je vaše aktuální situace, co se týče návštěvnosti?
Naše divácká kulisa v průměru činí sto až sto šedesát lidí. My samozřejmě moc dobře víme, že by diváci na kvalitnější utkání chodili ve větších počtech. Zatím si velké iluze neděláme, nicméně bychom rádi, aby fanouškovská základna byla co největší. Můj odhad z čísel je, že bychom mohli mít návštěvnost někde okolo třeba čtyř až pěti set lidí.

Foto: Facebook HC Stadion Cheb

Váš klub nikdy oficiálně o postupu nemluvil.
Jedná se dlouhodobější plán. Vždy se vše zakládá na obrovském počtu okolností, které té situaci musí alespoň trochu nahrávat. Nejdůležitější je mít schopné hráče, trenéry, realizační tým, dobré zázemí a především finanční podporu, protože to není úplně nejjednodušší záležitost. Před pár lety jsme byli ve fázi, kdy jsme se spojovali s celkem, který měl jenom seniorský tým, a druhý pak měl pouze mládež. Spolu s dalšími kluky jsme se teda spojili a tyto dva kluby sloučili. Poté jsem z toho trošku vypadl, ale kluci na tom dělali dál a teď jsme v této fázi. Ten cíl tam pořád je, ale nechceme to lámat přes koleno za každou cenu. Víme, že je to věc času a hlavně nikdy nekončící práce.

Sám máte zkušenosti s hráčskou kariérou. Snažíte se nyní nějak své zkušenosti uplatnit a předat dál?
Ano, stále navazuji na zkušenosti, které mám převážně ze zahraničí. Ostatní věci, které jdou trochu mimo sportovní stránku, jako je například organizace či PR, se podle mě dělají venku někdy i lépe. V Česku nám trochu chybí právě ten klubismus, kdy třeba v Německu jsou přímo patrioti týmů a i na nejnižší soutěže chodí vysoké divácké návštěvy. Takže jsem se trochu snažil i v tomto ohledu mé zkušenosti zúročit, i když chápu, že to v Česku jde o něco hůř. Jsme jiná mentalita.

„V Česku nám trochu chybí klubismus."

Ještě nedávno byl hlavním trenérem Rostislav Kurfürst, vedení se však rozhodlo ke změně. Co vás k ní vedlo?
Je to vcelku čerstvá informace. Jako nového hlavního trenéra jsme jmenovali Jakuba Kloze, který už u nás dřív trénoval dorost. Pak odešel zpět do Karlových Varů, kde působil u mládeže. My jsme si ho následně vyžádali zpět kvůli horším výsledkům z první části sezony. A pan Kurfürst nadále působí u týmu jako asistent.

Do kabiny vám nyní přibyla velká osobnost v podobě Davida Hrušky.
David má v Česku velké jméno. Jeho kariéra má už nejlepší roky za sebou, nicméně už jenom kvůli jeho zkušenostem jsme se rozhodli ho oslovit. Doufáme, že právě i jeho jméno dokáže přitáhnout na stadion víc lidí. On sám je na puku stále velmi silný a dokáže vyprodukovat geniální přihrávky a hlavně umí střílet góly, takže si myslím, že bude velmi platný třeba v přesilových hrách a ve chvílích, kdy se bude rozhodovat utkání. Abychom se tady však nebavili pouze o Davidovi, naše koncepce se samozřejmě zakládá především na mladých hráčích.

„David Hruška je na puku stále velmi silný a dokáže vyprodukovat geniální přihrávky."

Hodláte ještě zasahovat do složení týmu během sezony?
My jsme už na začátku udělali nějaká dvě, tři doplnění, ale samozřejmě jsme věděli, že i přesto nebude kádr natolik silný, aby proklouzl až přes kvalifikaci. Podařilo se nám tedy sehnat během jednání s Energií a Baníkem dalších osm hráčů, mezi kterými jsou i někteří velmi mladí hráči. Tým spolu zatím odehrál v novém složení pár zápasů, ale myslíme si, že bychom snad už do kostry nemuseli víc zasahovat, nicméně tuhle možnost nevylučuji. Každopádně nutno podotknout, že velký důraz klademe zároveň na to, aby v našem týmu působilo co nejvíce našich odchovanců a doufáme, že se některým svou pílí a pracovitostí podaří získat si své místo.

Kdo by podle vás mohl být největším konkurentem v boji o postup do druhé ligy?
Pokud se Vaše otázka týká týmů z naší soutěže, tak zcela jistě všechny týmy na špici tabulky: Rokycany, Klatovy, Nejdek, Domažlice. Nemám ale informace, že by měl o postup někdo zájem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz