Čtyři skupiny i nový systém bojů o WSM Ligu. Změní druhá liga kabát?

Foto: Petr Nedvěd, hokejzr.cz

2. června 2018, 8:05

Adam Bagar

Nad novým ročníkem třetí nejvyšší soutěže se znovu vznášela spousta otazníků. Teď už je trošku jasněji. Úvodní červnový den byl v Praze na programu aktiv osmadvaceti účastníků, jejichž zástupci diskutovali o novém hracím systému druhé ligy a následně jej navrhli. Hrát by se mělo ve zcela novém kabátě. Formát soutěže pro sezonu 2018-19 však musí ještě posvětit Český svaz ledního hokeje.

O Kapku lepší hokej

Liga přišla o Porubu, která se po devíti ročnících vrací do druhé nejvyšší soutěže. Nováčky jsou naopak Most a Orlová. Lvi slavili postup hned po své premiérové sezoně, Orli získali licenci od Studénky a hlásí návrat po čtyřech letech. Druhou ligu bude v nové sezoně hrát 28 celků, které byly na aktivu rozděleny do čtyř sedmičlenných skupin.

Zvrat na východě. Orlová míří do 2. ligy, licenci má od Studénky »

K tradičním skupinám Západ, Střed a Východ letos přibude i Jih. Každý účastník v základní části sehraje 38 zápasů. 24 z nich čtyřkolově v rámci své skupiny, zbylých 14 pak dvoukolově s týmy z nejbližší skupiny. Západ bude hrát se Středem a Východ s Jihem. V praxi to znamená, že třeba Opavu čeká mimo jiné trip do Tábora. A obráceně.

Do play off postoupí 16 mančaftů, hrát se bude napříč skupinami

Nový model soutěže vypadá atraktivně, fanoušci jednotlivých klubů se mohou těšit na úplně nové soupeře. Bude to zpestření. "Myslím si, že je to rozumné rozhodnutí a tenhle systém by se mohl divákům líbit," hlásí na oficiálním webu generální manažer žďárského klubu Miloslav Šimon, jenž už vyhlíží bitvy s Hodonínem či Šumperkem.

Vrchlabí chce do WSM Ligy! Nákup licence ale smetlo ze stolu »

Do play off postoupí dohromady šestnáct mančaftů, čtyři nejlepší z každé skupiny. Rovněž se utkají křížem. Východ proti Jihu, Střed proti Západu. První tým východní skupiny vyzve čtvrtý z jižní, druhý celek ze skupiny Západ pak změří síly se třetím ze Středu atd. Hrát by se mělo na tři vítězná utkání s výjimkou velkého finálového souboje.

O postupu do WSM Ligy rozhodne finále na čtyři vítězné zápasy

Tradiční kvalifikace o WSM Ligu, známá z minulých sezon, je minulostí. Kluby volaly po změně, obzvlášť v Havlíčkově Brodě. Tamním hokejistům dvakrát těsně utekl vysněný postup. Loni o skóre se Vsetínem, letos jenom kvůli nižšímu počtu vstřelených branek s Porubou. Tentokrát o postupujícím rozhodne finále hrané na čtyři vítězství.

Nefér systém, další rok k ničemu, říká Třetina. Zůstane v Brodě? »

Nový ročník druhé ligy 2018-19 by měl vypuknout už ve středu 12. září, tedy o dva dny dřív než elitní tuzemská soutěž. Nový návrh systému soutěže si na aktivu odsouhlasily samotné kluby, nyní ho musí posvětit Český svaz ledního hokeje, který má při finální podobě klíčové slovo. Oficiální stanovisko by mohlo být známo už v nejbližších dnech.

Plánované složení skupin v sezoně 2018-19

Skupina Západ: HC Kobra Praha, HC Děčín, HC Řisuty, HC Baník Sokolov, SHC Klatovy, HC Draci Bílina, Mostečtí Lvi.

Skupina Střed: SC Kolín, NED Hockey Nymburk, HC Trutnov, HC Rodos Dvůr Králové, HC Vlci Jablonec nad Nisou, HC Vrchlabí, HC Letci Letňany.

Skupina Jih: HC David servis České Budějovice, IHC Písek, HC Lední Medvědi Pelhřimov, BK Havlíčkův Brod, HC Moravské Budějovice 2005, SKLH Žďár nad Sázavou, HC Tábor.

Skupina Východ: Draci Šumperk, SHK Hodonín, HC Orlová, HK Opava, HC Nový Jičín, HC Bobři Valašské Meziříčí, HC Tatra Kopřivnice.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz