Finská výprava? Skvělý přístup a nejlepší soupeř mladých hokejistek

Foto: Martin Mašek

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Ženská reprezentace do 15 let se toho nebála, a tak si na začátku listopadu střihla pět zápasů v šesti dnech. Hlavní pozornost soustředila na tři bitvy ve Finsku, kam se vydala vůbec poprvé v historii, a to v rámci přípravy na únorové Olympijské hry mládeže. Výsledkem byla dvojice výher a jedna porážka v nájezdech, tedy příjemné zjištění ve srovnání s těžkým sokem. „Pochválil bych celý tým, který ve Finsku byl,“ říká hlavní trenér nejmladších hokejistek Rudolf Valla.

Trojzápas ve finském Kuortane znamenal první prověrku pro hokejistky, které bojují o nominaci na olympiádu v Lillehammeru. K patnáctce se vrátil ročník 2000 a český výběr tak zavzpomínal na úspěšnou pouť loňskou sezonou. Stejně jako tehdy ho i nyní zdobila soudržnost a týmové pojetí, na druhou stranu není bez zajímavosti, že devět z deseti gólů vstřelily ve Finsku mladší hokejistky!

Právě desítka hráček ročníků 2001 a 2002 šla hned po návratu znovu do zátěže a Češky si ve Slaném připsaly dvě hladké výhry nad Německem s celkovým skóre 14:4. Celý týden odhalil realizačnímu týmu v čele s Rudolfem Vallou další silné stránky, ale stejně tak i slabiny, na kterých bude muset pracovat, aby mohl pod pěti kruhy dosáhnout na vrchol.

Povídejte, jakým soupeřem bylo Finsko?
„Byl to asi nejlepší soupeř, jakého jsme kdy měli. Ptal jsem se Magdy Erbenové, jak by to srovnala s ruskou osmnáctkou, proti které hrála v srpnu. Říkala, že bruslařsky a rychlostně to bylo naprosto srovnatelné a Finky k tomu ještě přidaly tvrdost. V brankovišti jsme lítali jako hadroví panáci. Třeba taková Barbora Machalová je silově vybavená, hraje házenou, ale co schytala ran v brankovišti, to bylo neskutečné. Třeba odlítla dva metry nebo ji zahodily do brány, dostala sekeru přes ruce... Hrálo se celkem tvrdě, rozhodčí to pouštěly, ani jednomu týmu to ale nevadilo. Finky hrály výborně.“

Prohráli jste jediný zápas – ten první, 2:3 po prodloužení. Finky jste přitom přestříleli vysoko 47:22. Co se stalo?
„Paradoxně jsme právě v tomhle zápase byli o dost lepší. Finky ale měly vynikající gólmanku a nebyli jsme schopni dát gól. Ve třetí třetině už dokázaly na náš způsob hry reagovat a byly hodně disciplinované. Když je trenér upozorňoval, co a jak hrát, tak se to opravdu snažily dodržovat. Po hrubých chybách jsme jim darovali góly jako na podnose.“

Druhé utkání jste naopak vyhráli jednoznačně 6:2...
„Rozsekli jsme to až ve třetí třetině, kdy jsme dali čtyři góly. První dvě třetiny byly celkem vyrovnané. Finky se pokaždé snažily hrát nějak jinak, snažily se přizpůsobit taktiku tomu, aby nás eliminovaly. Na začátku nás přehrávaly, snažily se v pěti útočit a v pěti bránit. To jsme na tom byli hůř než ony. Fyzicky náročnou taktiku ale nebyly schopné udržet, potom jsme ovládli hru a díky velkému tlaku do brankoviště jsme zápas otočili.“

Foto: Martin Mašek

V posledním zápase jste si připsali těsné vítězství 2:1. Řekl bych, že hráčky už toho musely mít po krk, na takovou zátěž proti takovému soupeři nejsou absolutně zvyklé. Jak to vypadalo?
„Bylo to těžké. Ale byly pasáže, kdy se třeba pět minut v kuse hrálo bez přerušení, takové měl zápas tempo! V naší věkové kategorii a proti soupeřům, se kterými obvykle hrajeme, je to jinak nemyslitelné. Poslední čtyři minuty jsme vedli o gól a vůbec jsme nestačili ani přerušit hru, hrálo se až do konce. Řikali jsme gólmance, aby podržela puk a trochu jsme rozkouskovali hru, ale ani to se nám nepodařilo. Finky ke konci tlačily, snažily se srovnat, ale bylo to nahoru dolů. Ani nestihly odvolat gólmanku, maximálně letěla ke střídačce a hned se zase vracela zpátky.“

Často v zápasech předvádíte velkou útočnou sílu, ale na druhou stranu vám zůstávají okna v obraně. Byly vaše výkony ve Finsku komplexní?
„Myslím, že ano. Samozřejmě nám Finky také odjely dvě na jednu, ale stejně tak jsme jezdili my. Před třetím zápasem jsme na tréninku poprvé zkoušeli dlouhou rozehrávku od Magdy Erbenové, na kterou si najela Natálka Mlýnková, jela sama na bránu, a dala z toho rozhodující gól. Finky se snažily forčekovat, tak jsme se snažili dávat puky rychle od hokejky.“

Zmiňoval jste individuální chyby. Bylo jich hodně?
„Zase tolik ne. Ale je pravda, že Finky takové chyby neudělaly. Dostali jsme šest branek, z toho tři byly po chybách. Bek měl v obranném pásmu puk na hokejce a poslal ho útočníkům, kteří už byli vyjetí, ale soupeř to chytil. Plácl puk na bránu, odrazil se a byl z toho gól. Nebo útočník vyvážel puk a hrál krosovou přihrávku přes obranné pásmo, Finka to chytla a dala gól. Takové individuální chyby ale pramenily z toho, že Finky byly rychlé, silné a dostávaly nás pod tlak. Jinak musím říct, že od všech hráček to bylo odmakané, odbruslené, všechny hrály opravdu naplno. Třeba jsme sledovali čas na střídání, hrála se první minuta a už tam šla třetí lajna. Holkám jsme v podstatě ani nemuseli říkat, protože chodily střídat samy.“

„Holky makaly úplně naplno, nadoraz, fakt se nešetřily. Všechny tam nechaly všechno a myslím, že jsme neměli žádné slabé místo.“

Ve Finsku jste dohráli ve čtvrtek, v pátek jste letěli a o víkendu jste hráli ve Slaném dva zápasy s Německem. Projevil se nedostatek času na odpočinek?
„Bylo to strašně náročné, protože deset hráček zůstalo. V prvním zápase nám vyšel začátek, dali jsme rychlé góly, první už ve čtrnácté vteřině. Druhou třetinu jsme ale v podstatě prospali, dostali jsme dva góly. Až po zápase za námi holky přišly, že je bolí nohy a že jsou fakt unavené. Kdyby přišly už v pátek večer, tak se s tím dalo rehabilitací něco dělat. Ony to samozřejmě neřekly. Únava na nich byla vidět, některé ještě hrály předtím o víkendu, pak přesun do Finska, tři zápasy, zase přesun zpátky... Druhý zápas už byl z tohoto pohledu úplně strašný.“

Byl ten skok opravdu tak velký? Je mi jasné, že i bez únavy jsou Finsko a Německo hodně rozdílní soupeři.
„Když tu úroveň srovnám s Finskem, byl to o sto procent jiný hokej. Taky jsme se samozřejmě přizpůsobili německé hře a nevycházely nám druhé třetiny. Výsledky nebyly až tak špatné, ale předvedená hra byla slabá. Ať už to bylo únavou nebo čímkoli, asi jsme už z mančaftu nebyli schopni víc dostat. Na druhou stranu, v obou zápasech to paradoxně doháněly hráčky, které byly ve Finsku. Ať Mlýnková, Kaltounková, Dýcková. I když toho měly tolik v nohách, dokázaly se prosadit. Měli jsme tam i spoustu mladších holek, na které jsme se chtěli podívat. Některé s námi byly poprvé a byly z toho trochu vykulené, ale svůj účel to splnilo.“

Foto: Martin Mašek

Pojďme se ještě vrátit k Finsku. Jaký to byl pro vás i pro hráčky zážitek?
„Bylo to naprosto skvělé. Bydleli jsme v Kuortane ve finském olympijském centru, kde mají vysokou školu a sportoviště od atletiky přes gymnastiku, florbal... Mimochodem, viděli jsme tam i holky, které hrají finskou ligu vysokých škol. Má deset týmů. Ráno když jsme šli na trénink, ty holky byly na zimáku, pak šly do školy a odpoledne tam byly znovu. Měli jsme trochu strach ze stravy, ale byla vyvážená a výborná, protože vaří pro sportovce. Holky měly sem tam problém jíst třeba tuňáka nebo lososa, ale zase k tomu měly adekvátní náhradu. Prostředí bylo úplně úžasné, a hokej, to byla třešnička na dortu.“

Byl v týmu někdo, koho byste vyloženě vypíchl a pochválil? Nemám na mysli za góly a nahrávky, ale hlavně za přístup.
„Pochválil bych celý tým, který ve Finsku byl. Přístupem a tréninkem to bylo skvělé. Co jsme na tréninku dělali, to měly holky snahu provádět i v zápasech. A druhá věc, že všechny tři zápasy odmakaly úplně naplno, nadoraz, fakt se nešetřily. Všechny tam nechaly všechno a myslím, že jsme neměli žádné slabé místo.“

Na čem ještě potřebujete pracovat do olympiády?
„Chtěli bychom z obranného pásma rychle dávat puky a nedělat chyby, i když jsme pod tlakem. Uvedu příklad. Když jsme loni hráli s osmnáctiletými Slovenkami, nachytaly nás na hruškách. Hrály jednoduše, na brejky, snažily se forčekovat a měli jsme s tím problémy. Makáme na tom celoročně, aby beci nemíchali puky a rozehrávka byla rychlá, než se obrana soupeře stačí zformovat. Abychom na jednu dvě nahrávky byli ve středním pásmu.

A co byla ve Finsku naše největší slabina, to bylo buly. Jestli jsme měli úspěšnost dvacet procent, tak to je možná ještě hodně. Finky byly opravdu o hodně lepší. Samozřejmě se musíme snažit odstranit chyby, které vyplývají z naší hry. Aby nám soupeři neujížděli dva na jednoho, nebo že se vracející se útočník nechá unést hrou a propadneme všichni tři naráz... Ale to se v zápalu hry někdy stane. Když jsme třeba ke konci zápasů říkali, abychom hráli zodpovědně a útočník bekům pomáhal, tak jsme to plnili. Když to vezmeme v kontextu toho, že jde o patnáctileté hráčky, tak si myslím, že to bylo super.“

Výsledky ženské reprezentace U15

FINSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2 po prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Kuoppalaová (Liikalaová, Lehtimäkiová), 53. Kuoppalaová, 61. Lehtimäkiová (Vainikkaová, Teräväinenová) – 7. Dýcková (Mlýnková), 38. Machalová (Matoušková, Hornická).
Vyloučení: 5:2.
Bez využití.
Střely na branku: 22:47 (10:10, 4:17, 6:20 – 2:0).
Nejlepší hráčky: Sanni Aholaová – Kristýna Kaltounková.

FINSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 2:6 (2:1, 0:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 5. Vesaová (Vainikkaová), 9. Liikalaová (Huhtalaová) – 7. Kaltounková, 24. Erbenová (Kaltounková), 44. Machalová (Matoušková), 51. Čajanová (Kaltounková, Exnerová), 55. Kaltounková, 55. Mlýnková (Lerchová).
Vyloučení: 4:3.
Využití: 0:2.
Střely na branku: 35:35 (11:6, 11:9, 13:20).
Nejlepší hráčky: Emilia Vesaová – Barbora Machalová.

FINSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 53. Kuoppalaová (Vesaová, Yrjänenová) – 26. Mlýnková (Hornická), 51. Mlýnková (Erbenová).
Vyloučení: 3:5.
Bez využití.
Střely na branku: 37:41 (11:15, 7:16, 19:10)
Nejlepší hráčky: Ida Kuoppalaová – Anna Kotounová.

ČESKÁ REPUBLIKA – NĚMECKO 8:2 (4:0, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. Kaltounková, 3. Machalová (Dýcková), 9. Kaltounková (Čajanová), 16. Mlýnková (Zachová), 22. Dýcková (Pejšová), 39. Dýcková (Machalová), 47. Mlýnková (Pejšová), 55. Dýcková (Machalová, Mlýnková).
Vyloučení: 5:1.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 41:26 (19:5, 10:12, 12:9).
Nejlepší hráčky: Natálie Mlýnková – Ronja Harková.

ČESKÁ REPUBLIKA – NĚMECKO 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 10. Mlýnková (Machalová), 18. Hájková (Z. Černá), 40. Mlýnková (Machalová, Dýcková), 46. Hájková (Škrdlová, V. Černá), 47. Kaltounková (Mazancová), 50. Mlýnková (Dýcková, Machalová) – 23. Kubiczeková (Christofová, Idschoková), 28. Kubiczeková.
Vyloučení: 4:1.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 38:18 (14:7, 11:5, 13:6).
Nejlepší hráčky: Nikola Dýcková – Lisa Heinzová.

Sestava českého týmu – tři utkání ve Finsku

Brankářky:

Kristýna Bláhová (Jindřichův Hradec), Karolína Juřicová (Havlíčkův Brod).

Obránkyně:

Klára Jandušíková, Karolína Hrdinová (obě Cherokees Brno), Adéla Škrdlová (Třebíč), Vivien Šmajdová (Cheb), Magdalena Erbenová (Benátky nad Jizerou), Tereza Radová (Moravská Třebová), Šárka Krejníková (Kladno).

Útočnice:

Natálie Mlýnková, Sára Čajanová (obě Zlín), Laura Lerchová (Třinec), Anna Fabšicová (Strakonice), Kristýna Kaltounková (Jihlava), Martina Exnerová (Kladno), Nikola Dýcková (Vlašim), Barbora Machalová (Žďár nad Sázavou), Sabina Matoušková (Karlovy Vary), Karolína Hornická (Liberec), Valentýna Černá (Pardubice), Anna Kotounová (Tábor).

Sestava – dvě utkání s Německem

Brankářky:

Viktorie Švejdová (Liberec), Eva Štumbaurová (Český Krumlov).

Obránkyně:

Eliška Veselá (Valašské Meziříčí), Adéla Škrdlová (Třebíč), Gabriela Horáková (Letňany), Klára Jandušíková (Cherokees Brno), Pavlína Vlková (HC Krkonoše), Monika Krčková (Technika Brno), Daniela Pejšová (Most), Aneta Zachová (Kladno).

Útočnice:

Natálie Mlýnková, Sára Čajanová (obě Zlín), Kristýna Hájková (Skuteč), Anna Fabšicová (Strakonice), Kristýna Kaltounková (Jihlava), Patricie Škorpíková (Karviná), Nikola Dýcková (Vlašim), Barbora Machalová (Žďár nad Sázavou), Tereza Mazancová (Mladá Boleslav), Agáta Sarnovská (Litoměřice), Valentýna Černá (Pardubice), Zuzana Černá (Benešov).

Realizační tým:

Manažer: Martin Mašek
Hlavní trenér: Rudolf Valla
Asistenti trenéra: Roman Kosina, Jana Krylová
Kustod: Josef Polenský
Lékařka: MUDr. Andrea Jakešová

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz