Hokej v číslech: Jak se prosadí Kvapil na Spartě?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Je odchovancem trenčínské Dukly, ale větší část své juniorské kariéry strávil na Slavii. Od té doby však přešel řadu zahraničních i českých klubů, naposledy oblékal necelé dvě sezóny dres Liberce. Před blížící se sezónou se však Marek Kvapil rozhodl pro změnu – druhý nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku zamířil do pražské Sparty!

HokejkaTV

Čtyřiatřicetiletý útočník toho zažil ve své kariéře už hodně – získal bronz z juniorského MS, zlato z toho seniorského, dvakrát si sáhl na Gagarinův pohár a před dvěma roky se stal konečně také mistrem extraligy.

Nikdy ve své kariéře ale neoblékl dres pražské Sparty. Až doteď.

Marek Kvapil nakonec totiž po předčasném konci na severu Čech do zahraničí nezamířil. Vybral si tým, který má pod taktovkou německý trenér Uwe Krupp. A pokusí se v něm navázat na uplynulý ročník.

A že je na co navazovat! Kvapil dlouho opanoval kanadskému bodování, a nebýt skvělého finiše Milana Gulaše, byl by ho ovládl. I tak si ale s 25 brankami a 57 body stanovil nová kariérní maxima.

Na Spartě samozřejmě doufají, že se Kvapilovi podaří něco podobného i v jejich dresu. Zda se tak stane, je ve hvězdách, přesto se můžeme o podobnou predikci alespoň pokusit.

Pojďte si společně s námi zrekapitulovat Kvapilovu výjimečnou sezónu a odhadnout, jak se mu povede v té nadcházející!

Foto: hcsparta.cz

Aspoň v těch asistencích se s ním dělí o druhé místo. Jinak Marek Kvapil v základních statistikách vždy dýchá na záda Milanu Gulašovi. S 25 góly je druhý, s 32 asistencemi s Gulašem se dělí o druhou příčku za lídrem Petrem Holíkem a s 57 body zaostává za kapitánem Plzně o pět bodů.

Kvapil vyslal na soupeře brankářů celkem 144 střel – to je šestá nejvyšší hodnota – a 17,36 % skončilo gólem (4. místo). Čtyři jeho branky byly vítězné, zatímco +10 v tabulce pravdy ho řadí na 27. pozici.

Rodák ze slovenské Ilavy odehrál průměrně za zápas 19 minut a 33 sekund (45. místo, 8. mezi útočníky), 14 minut a 22 sekund při rovnovážném stavu hráčů na ledě (72.) a 4 minuty a 56 sekund v početních výhodách. Jeho 25% podíl odehraného času v přesilovkách je tak čtvrtý nejvyšší.

38,59 % svých bodů, konkrétně 22 z 57 bodů, zaznamenal Kvapil v přesilových hrách. A právě na ty se podíváme nyní podrobněji.

Kvapil byl s osmi góly v přesilových hrách druhým nejlepším hokejistou minulého ročníku Tipsport extraligy, s 14 asistencemi byl třetí a s 22 body se s Gulašem dělil o první příčku. V počtu primárních bodů si s hodnotou 16 pohoršuje a ještě větší propad přichází, přepočítáme-li jednotlivé statistiky kvůli eliminaci časového zkreslení na 60 minut.

Připomeňme ještě, že jako hlavní filtr, jemuž vyhovělo 99 hráčů, jsme zvolili 100 odehraných minut při přesilových hrách. A jak si Kvapil v nabité konkurenci výborných hráčů vedl?

S 1,81 brankami za 60 minut je 22., s 3,63 asistencemi za 60 minut 13., s 5,44 body za 60 minut 11. a s 4,14 primárními body devátý. 25,9 střeleckých pokusů, které v průměru za 60 minut přesilovkové hry vyslal, znamená 18. místo, na němž sparťanského útočníka najdeme rovněž v počtu střel na branku (14,24) a střel na branku ze slotu (18.)

Na lepších, předních příčkách vidíme Kvapila v disciplínách, kde bychom to od playmakera jeho střihu čekali. S 19,42 přihrávkami na střelecké pokusy za 60 minut byl ještě dvanáctý, ale v křižných přihrávkách na střelecké pokusy už je desátý, v přihrávkách na střelecké pokusy ze slotu (10,1) mu náleží čtvrtá pozice a s 6,22 křižnými přihrávkami na střelecké pokusy ze slotu je třetí nejlepší.

Bývalý mistr KHL s moskevským Dynamem má však mnohem lepší individuální statistiky při hře 5 na 5 (počítali jsme 217 hráčů s 400 a více minutami). Ať už je to 16 gólů (2.), 17 asistencí (2.), 33 bodů (2.) nebo 30 primárních bodů (1.), Kvapil je vždy pohodlně minimálně na druhé příčce.

Ani po přepočítání na 60 minut Kvapil neklesá, právě naopak. S 1,58 asistencemi za 60 minut je sice pátý, ale jinak mu s 1,49 góly za 60 minut patří druhé místo, s 3,07 body za 60 minut je první (druhý Gulaš má 2,88) a 2,8 primárních bodů za 60 minut ho řadí opět na nejvyšší příčku (druhý Gulaš má 2,37).

Kde si Kvapil při hře 5 na 5 výrazně pohoršuje, jsou pokročilé statistiky. A to i přesto, že s ním na ledě zapsal Liberec 60,94% gólový poměr (33. nejlepší) a 62,26% poměr gólů ze slotu (30.). Ptáte se, proč?

Velký vliv na jeho statistiky totiž má abnormálně vysoká 11,85% úspěšnost střelby, devátá nejvyšší. Společně s paradoxně podprůměrnou 91,17% úspěšností zákroků libereckých brankářů tvoří dohromady součet 103,02 %, který ukazuje, že Kvapilovi hrála do karet štěstěna. (Jedná se o tzv. index štěstí – je-li výrazně vyšší než 100 %, má hráč trochu štěstí, je-li tomu naopak, má smůlu).

Ostatní pokročilé statistiky nevyznívají pro Kvapila příliš pozitivně. S 51,23% Corsi je 110., s 53,96% poměrem střeleckých pokusů ze slotu 72., s 53,76% poměrem střel na branku 68. a s 57,52% poměrem střel na branku ze slotu 37.

Dodejme, že v prvních třech statistikách mají Bílí Tygři lepší čísla, když je Kvapil na střídačce. K lepším hodnotám mu pak nepomáhá ani 66,23% poměr startů vhazování v útočném pásmu, jenž byl v extralize jednoznačně nejvyšší!

Závěr

Marek Kvapil v minulé sezóně patřil a v příštím ročníku velmi pravděpodobně bude patřit k tomu nejlepšímu, co může extraliga nabídnout.

V ofenzivních číslech se nová sparťanská posila řadila mezi nejlepší tuzemské hokejisty, v některých statistikách dokonce – a to občas výrazně – dokázala předčít Milana Gulaše. Přesto ale nebyl Kvapil tak dominantní jako plzeňský kapitán a zejména v týmových statistikách zaostával.

Právě to, některá čísla svědčící o štěstí a samozřejmě zvyšující se Kvapilův věk jsou jedinými věcmi, které můžou Pražany u jejich nové akvizice trápit.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz