Hokej v číslech: Po skvělé sezoně odchází. Smejkal bude Spartě chybět

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Po příchodu z KHL se mu příliš nedařilo. Část ročníku 2017/18 strávil v Chomutově, v loňské sezoně pak zaznamenal všehovšudy 16 bodů. Letos už to ale byla jiná písnička. Jiří Smejkal zakončil uplynulý ročník jako čtvrtý nejproduktivnější hráč Sparty, který v mnoha ohledech patřil k nejlepším v Tipsport extralize.

partneři českého hokeje

Teď ale ze Sparty odchází. Zatímco řada hráčů včetně Michala Řepíka, Jana Košťálka či naposledy Andreje Kudrny u Pražanů podepsala novou smlouvu, třiadvacetiletý útočník zvolil zahraniční angažmá.

„Ahoj sparťani, rozhodl jsem se využít nabídku ze zahraničí. Je mi ctí, že jsem mohl oblékat sparťanský dres a doufám, že ho v budoucnu ještě obléknu. Díky, že jste za námi vždycky stáli. Spartu nezastavíš,“ vzkázal fanouškům.

Bude zajímavé sledovat, kam odejde. Zamíří do KHL, se kterou má zkušenosti ze svého působení v Medveščaku? Nebo ho zlákalo Finsko? Díky svému hernímu stylu by se v severských ligách určitě neztratil.

Pojďme se společně podívat na to, proč byl Jiří Smejkal jedním z nejkomplexnějších hráčů uplynulé sezony.

Postupně se vypracoval v oporu

A začneme hezky od začátku. V prvním utkání základní části proti Liberci začal Smejkal v checking line vedle Martina Dočekala a Jiřího Černocha. Odehrál něco málo přes 14 minut, ale dal gól a na další dva nahrál. Začátek měl výborný a postupem času začal dostávat čím dál tím více prostoru.

Ve skvělých výkonech navíc pokračoval, což mu vyneslo jednak místo v elitních sparťanských formacích, jednak pozvánku na listopadovou Karjalu. Ročník nakonec zakončil s 31 body, přičemž dostával v průměru druhý nejvyšší počet minut mezi útočníky (17:52). Ve Spartě hrál více pouze David Tomášek.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů od Sparty při hře 5 na 5 s Jiřím Smejkalem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Pražané zaznamenávali se Smejkalem oproti extraligovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich zaznamenávali méně.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů od Sparty při hře 5 na 5 s Jiřím Smejkalem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Pražané zaznamenávali se Smejkalem oproti extraligovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich zaznamenávali méně.

Nastupoval v přesilovkách (2:43 za utkání) a oslabeních (1:42), jeho síla ovšem tkvěla především při rovnovážném stavu hráčů na ledě. S 24 body při něm byl třetím nejproduktivnějším sparťanem.

V extraligovém srovnání se v kanadském bodování umístil na 39. místě, ve střelách na branku pak v sedmé desítce. Vezmeme-li ovšem v potaz, že hráči v tabulce před ním odehráli více minut, a zkonvertujeme-li statistiky tak, abychom toto zkreslení odstranili, rodák z Českých Budějovic se výrazně zlepšuje.

Na grafice výše jsme přepočítali Smejkalovy statistiky bodů a střelby na 60 minut hry 5 na 5. Tím jsme ostranili časové zkreslení. V kanadském bodování se Smejkal posouvá na 32. pozici, v počtu střeleckých pokusů ze slotu je dokonce čtrnáctý nejlepší!

Musíme navíc počítat i s tím, že sparťanští trenéři vysílali Smejkala proti hlavním hvězdám soupeře. To dokazuje 86% kvalita protihráčů-útočníků, mezi hráči s 300 a více odehranými minutami třináctá nejvyšší. Často pak musel začínat svá vhazování v obranném pásmu (55,2 %), přesto se dokázal ofenzivně prosazovat.

Byl to spíše on, kdo měl pozitivní vliv na výkony mužstva.

Vypořádat se ovšem musíme i s možnými námitkami, že nemalý vliv na Smejkalovy výkony měl fakt, že hrál v jednom z nejlepších extraligových týmů. Ne že by tomu tak částečně nebylo, když se ale ponoříme do statistik, zjistíme, že Sparta zaznamenávala se Smejkalem na ledě o 6,8 % vyšší hodnotu v podílu střeleckých pokusů ze slotu než bez něj. To je jedna z nejvyšších hodnot v týmu svědčíčí o tom, že to byl spíše on, kdo měl pozitivní vliv na výkony mužstva.

Závěr

Při hře 5 na 5 patřil Smejkal mezi nejnadějnější mladé hráče v extralize. Ve 23 letech má pořád potenciál růst a zahraniční angažmá se proto hledí jako velmi rozumné. Na Spartě ho však budou postrádat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz