Hokej v číslech: Unikát Kvapil. Proč zcela dominuje extralize?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Během sedmnácti zápasů nasbíral úctyhodných 28 bodů (11+17) a na své nejbližší pronásledovatele v tabulce produktivity má neuvěřitelný náskok dvanácti bodů. Řeč je o útočníkovi Liberce Marku Kvapilovi.

Jágr Chance liga

Třiatřicetiletý bílý tygr bezesporu prožívá svou dosud nejlepší sezonu kariéry. Ovšem tento ofenzivní úkaz u něj není ojedinělý, za jeho pět let v extralize jen jednou jedinkrát nepřekonal hranici 0,8 bodu na zápas, a to navíc ve své nováčkovské sezoně (nepočítáme-li jeho krátkou zkušenost v dresu Slavie před zámořskou štací). 

Díky čemu je ale Kvapil tak nesmírně produktivní? Z jisté části díky tomu, že se dokázal svést na vlně ofenzivní hitparády Liberce, který s 58 vstřelenými góly kraluje lize. To mu hlavně umožnil lodivod podještědské kocábky Filip Pešán, který ho ze všech modrobílých forvardů posílá na led téměř nejvíce.

V přepočtu na 60 odbruslených minut si připsal 5,02 bodu.

Modrobílý křídelník stráví v akci v průměru slušných 19:41 minut za zápas a jen o dvě vteřiny je v tomto ohledu druhý za Radanem Lencem. I přes tuto herní vytíženost není jeho skvělý počin o nic méně kvalitní, v přepočtu si totiž dokázal za každých 60 odbruslených minut připsat 5,02 bodu.

Ovšem u Marka Kvapila se rozhodně nedá mluvit o pouhém plutí s proudem první lajny, jelikož tygr se šestnáctkou na zádech disponuje úžasnou 60% produktivitou, jež je vůbec nejvyšší mezi pravidelně nastupujícími Severočechy. To znamená, že nadpoloviční většina gólů, která padne s Kvapilem na ledě, přinese útočníkovi s dlouholetými zkušenostmi z KHL nějaký ten kanadský bodík.

Celkem 25 z jeho 28 kanadských bodů jsou primární, konkrétně pak jedenáct gólů a čtrnáct prvních asistencí.

Navíc je u něj jasně patrné, že takřka tři desítky bodů u jeho jména nejsou náhoda. Celkem 25 z nich jsou totiž body primární, konkrétně pak jedenáct gólů a čtrnáct prvních asistencí. A když už mluvíme o střeleckých úspěších, jedenáct radostí s rukama nad hlavou je spolu s počinem Zbyňka Irgla vůbec nejvíce v extralize.

Gólů pak hokejový skoroveterán díky vzácné a cenné kombinaci vysoké kvantity i kvality střel. Rodák ze slovenské Ilavy, ač posléze Čech, totiž vyslal kotouč do prostoru mezi třemi tyčemi celkem již 59krát, to je třetí nejvyšší aktivita v celé soutěži, a v 18,64 % případů se o několik málo desetin sekundy později rozsvítilo červené světlo za brankou nešťastného brankáře, což je pro změnu nejlepší výkon mezi Libereckými.

Pokud si Kvapil udrží svou formu i zdraví celý rok, mohl by získat do konce základní části 86 bodů.

Marek Kvapil by podle všech pravidel hokeje už měl být za zenitem, jenže on nejenže nadále válcuje extraligu, ale navíc má rozjetou životní sezonu. Pokud by si dokázal tuto formu i zdraví udržet celý rok, mohl by se na konci základní části radovat z 86 bodů, čímž by překonal aktuální třiaosmdesátibodový rekord nejvyšší české soutěže, který v sezoně 12/13 ustanovil třinecký Martin Růžička.

Historie extraligy se otřásá v základech!

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz