Mora chce udržet (a zvedat) laťku. Jen tak může náš respekt růst, zní z Hané

10. září 18:29

David Jahoda

Pomaličku a v tichosti si klestí cestu mezi zavedené extraligové značky. V minulé sezoně byli jeden zápas od semifinále, v novém ročníku by na to olomoučtí hokejisté minimálně rádi navázali. Okolo velkohubých prohlášení ale našlapují opatrně.

HokejkaTV

Jsou si vědomi své síly. Chtějí se dál zlepšovat, mít ještě lepší výsledky. Ale zároveň se nechtějí přeceňovat a vytvářet na sebe přehnaný tlak. A jak napověděla místy až odlehčená atmosféra na předsezonní tiskové konferenci, jsou v pohodě. 

Třeba, když přišla otázka na rozpočet. „Je pořád stejný. To znamená necelých 60 milionů, Skokový nárůst nebyl,“ prozradil generální manažer Mory Erik Fürst. „V extralize je to spodek,“ dodal.

Z druhého konce stolu se vzápětí ozval obránce a kapitán Martin Vyrůbalík: „Ale hrajeme vršek,“ pousmál se. „Chtěli bychom hrát vršek,“ poupravil ho jako věčně dobře naladěný kouč Zdeněk Moták.

Jeho trenérský kolega a jednatel klubu Jan Tomajko pak ale zvážněl. „Sezona má nějaký vývoj, cíle jsou postupné. Potřebujeme se primárně vyhnout poslednímu místu,“ upozornil, ale jedním dechem dodal: „Chtěli bychom minimálně zopakovat minulou sezonu, nechtěli bychom se tu však ohánět velkými řečmi, že půjdeme do finále, nebo něco takového. Chceme si opravdu klást postupné cíle a od toho se odrážet.“ 

„Chceme si opravdu klást postupné cíle a od toho se odrážet.“

Navzdory tomu, že Hanáci nemají nafukovací rozpočet, dokázali trochu překvapivě získat zvučnou posilu v podobě Rostislava Olesze, který nečekaně skončil ve Vítkovicích.

I on by mohl pomoct v budování extraligového kreditu, což je, jak v Olomouci v minulosti několikrát poznamenali, běh na dlouhou trať. „Doufáme, že ano. Ta hlavní věc jsou ale výsledky a hra, kterou budeme předvádět. Potřebujeme udržet laťku, kterou jsme minulý rok nasadili. A ještě to někam posunout. Pak můžeme chtít, aby z nás týmy i veřejnost měly větší respekt,“ ví Tomajko. 

Už 13 třicátníků. Neztratí Mora rychlost? 

Na konci srpna Olesz rozšířil dosavadní kvarteto noviců – útočníky Lukáše Klimka s Markem Heclem a obránce Tomáše Valentu a Alexe Rašnera. Největší očekávání jsou zejména u prvních dvou jmenovaných. „Lukáš Klimek je výborný bruslař, nebojí se jít do soubojů, Rosťa Olesz je silový hráč. Typově se k nám hodí,“ uvedl Tomajko.

Oba mimo jiné rozšířili v Olomouci partu třicátníků. Včetně gólmana Branislava Konráda je jich už 13. Neztratí Mora na rychlosti? „To, že je někomu třicet, ještě neznamená, že je pomalý. Spousta hráčů hraje ještě ve vyšším věku. Neviděl bych v tom problém,“ odmítl jednatel klubu.

Tomajko naopak vyzdvihl jiný aspekt: „Zase jsou zkušenější, a pokud můžu mluvit za hráče, které tu máme, myslím, že se neustále zlepšují. Jsou v tom nejlepším věku.“ 

I když Hanáci v minulém ročníku nasadili největší počet hráčů mladších dvaceti let, chtějí se svými talenty nakládat opatrně. To zaprvé.

„Já se jim snažím domluvit hostování v první lize, aby si vyzkoušeli dospělý hokej a jejich výkonnost šla nahoru,“ zmínil Fürst. Ale... „Ti kluci jsou ve čtvrtém ročníku na střední škole a musíme si uvědomit, že není jenom hokej. Chceme, aby to šlo ruku v ruce,“ doplnil Tomajko.

» PREVIEW: Olomouc svými skvělými výkony už přestala překvapovat

A zadruhé: mladíci nedostanou nic jen tak.

„Chceme, aby hráli, aby se zlepšovali, ale není to tak, že je tam budeme tlačit na sílu. Pro ně je těžké se prosadit v konkurenci mezi staršími, ale je to síto, kterým si musí projít každý,“ řekl jasně Tomajko.

Které hráče má Mora rozseté v Chance lize? Obránci Alex Rašner a Ludvík Rutar, kteří si v přípravě nevybojovali místo v sestavě, začnou sezonu v Havířově. Útočník Josef Podlaha je v Třebíči. Byl tam i Michal Matiaško, Horácká Slavia ale v úterý bez většího vysvětlování oznámila jeho konec v mužstvu. Za Třebíč se v jejím posledním přípravném zápase naopak ukázal zadák Adam Rutar, zjevit by se tam případně mohl i další bek Matúš Hlaváč.

„To, že je někomu třicet, ještě neznamená, že je pomalý.“

Útočník Tobiáš Handl, v 17 letech nejmladší člen olomoucké soupisky, by mohl být jediným z mladíků, který dostane šanci už na startu Tipsport extraligy. I kvůli tomu, že na marodce jsou jiní forvardi Marek Laš, Jan Káňa a František Skladaný. Zejména u prvních dvou se čeká dlouhodobá absence. Ten nejzkušenější z útočníků – Zbyněk Irgl – by naopak měl být připraven: „Už normálně trénoval, takže by to mělo být v pohodě,“ prozradil Tomajko.

Co se týká rozprostření brankářských sil, počet zápasů by měl znovu mírně hovořit ve prospěch Branislava Konráda, který na Hané začne už pátou sezonu. „Takový je plán. Honza Lukáš šel ale výkonnostně zase nahoru, řekl si o více prostoru,“ nechal se slyšet Moták.

Extraligová premiéra nového ročníku čeká Kohouty v pátek na ledě Vítkovic, doma si pak poprvé zahrají v neděli proti Mladé Boleslavi. 

Soupiska HC Olomouc

Brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád.

Obránci: Tomáš Dujsík, Matúš Hlaváč, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Alex Rašner, Rutar Adam, Rutar Ludvík, David Škůrek, Jan Švrček, Tomáš Valenta, Martin Vyrůbalík

Útočníci: Vilém Burian, Tobiáš Handl, Marek Hecl, Zbyněk Irgl, Jan Káňa, Lukáš Klimek, Jan Knotek, Petr Kolouch, Matěj Kořenek, Marek Laš, Lukáš Nahodil, Rostislav Olesz, David Ostřížek, František Skladaný, Petr Strapáč, Vojtěch Tomeček. 

Změny v kádru

Příchody: Alex Rašner (O, Havířov), Tomáš Valenta (O, Zlín), Rostislav Olesz (Ú, Vítkovice), Lukáš Klimek (Ú, Sparta), Marek Hecl (Ú, Trenčín, SVK).

Odchody: Jakub Galvas (O, Jukurit, FIN), Robin Staněk (O, Jihlava), Aleš Jergl (Ú, Hradec Králové), Miroslav Holec (Ú, České Budějovice), Bruno Mráz (Ú, Zvolen).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz