Nestrašil chválí Rusy: Mají spoustu hráčů, kteří by z fleku mohli do NHL

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

12. listopadu 2017, 9:14

Václav Jáchim

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Ještě loni bojoval za Atlantikem, po přesunu do Něftěchimiku Nižněkamsk ale Andrej Nestrašil poznává kvalitu a kouzlo ruského hokeje. V dnešním závěrečném duelu reprezentace na turnaji Karjala nastoupí proti mnoha hokejistům, které už ve východních končinách stihl poznat. "Čeká nás velmi kvalitní soupeř, to je nábojem samo o sobě. Moc se těším," přiznává konstruktivní centr první formace.

Čeští hokejisté v minulosti nastupovali do nedělní bitvy krátce po sobotním utkání proti domácím Finům. Času na odpočinek bylo málo, hráči jeli nadoraz. Letošní program je shovívavější. Svěřenci trenéra Jandače měli volnou sobotu a na Rusy se chystali v netradičních podmínkách.

Podobně jako jejich předchůdci, kteří v Helsinkách hájili národní barvy na šampionátech 1997 nebo 2003, pilovali souhru v tréninkové hale, která byla zbudována v ohromném kamenném masívu. Podobnou hrací plochu mají snad jen v norském Gjoviku, kde se hraje ve velké jeskyni, do níž vede jediná přístupová komunikace

Andreje Nestrašila změna prostředí nadchla. "Úžasné. Já mám rád haly, které mají nějakou atmosféru. Třeba Joe Louis Arenu v Detroitu. Sice nebyla jako jiné stánky NHL, ovšem ta historie a kulisa, to mě moc bavilo. Tohle bylo samozřejmě něco jiného, ale hrát hokej ve skále, to se povede málokdy," připomíná.

Je to pro mě obrovská zkušenost, hlásí Němeček

Kdo nemusí stísněné prostory, asi by nebyl zrovna spokojený. "Plexisklo se opírá o strop, něco podobného je snad jen v tréninkové hale Caroliny. Tam byla střecha také hodně nízko. Musel jsem jezdit s hodně přikrčenou hlavou, abych se do ní nepraštil." usměje se někdejší útočník pražské Slavie. Reprezentanti brali tréninkovou jednotku jako určité vybočení ze stereotypu. Na kluzišti Hartwall arény záhy poté soupeřili Rusové se Švýcary, po vyrovnaných dvou třetinách nakonec ovládla duel sborná poměrem 6:2.

Češi vědí, že je dnes čeká těžká šichta. "Bude to jiný zápas než v pátek. Švýcaři hrají hodně urputný hokej, dodržují systém. Myslím, že Rusové budou mít na ledě o něco víc svobody. Že budou přece jen kreativnější. Což pro nás může být i dobře, protože se to pak třeba víc otevře k protiútokům. Toho by se dalo využít. Švýcaři hráli dobře dozadu a kromě přesilovek nám toho moc nedovolili. S Rusy by to mohlo být v tomto ohledu lepší," odhaduje.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Duely českých výběrů s ruskými bývaly vždycky plné emocí. "Narazíme na hodně kvalitního soupeře, to je nábojem samo o sobě. Pro mě to je trošku lehčí v tom, když ten druhý tým znám. Nemyslím osobně, ale pokud mám představu, jak hrají, co často dělají. Působím v KHL, proti většině ruských reprezentantů jsem už hrál. Uvidíme, třeba mě tam někdo protáhne a lidi si budou klepat na čelo," směje se. Pro ruský výběr má slova uznání: "NHL nepustí hráče na olympiádu, je tedy jasné, kdo bude v Koreji favoritem. Rusové nasadí tým našlapaný hvězdami, protože v Kontinentální lize je spousta hokejistů, kteří by mohli z fleku hrát NHL. Už jenom díky tomu bude dnešní zápas super."

Andrejovi na turnaji Karjala drželi palce tatínek, jeho přítelkyně a malý bratr. Útočník Nižněkamsku si to užíval. "Táta kdysi hrával fotbal. Hokej ne, ale miluje ho. Po stadionech jezdí nějakých čtyřiadvacet let. Za tu jeho práci je to určitě odměna. Když může, vyrazí." Andrejův otec viděl duely NHL, předtím sledoval z tribuny třeba mistrovství světa juniorů v Buffalu. "Teď to bylo lepší v tom, že do Helsinek jsou to z Prahy dvě hodiny letu. Takže táta mohl vzít s sebou malého bráchu. Jsem rád, že tu jsou. Za posledních devět let se totiž moc často nestalo, že bychom se mohli osobně vidět v hale. Nebo někde po zápase," uzavírá.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz