Rozhodnuto! TELH se zatím nehraje, soutěž byla přerušena do 29. března

11. března 2020, 14:32

Václav Jáchim

Vedení Českého hokeje a TELH včera přijalo přechodné opatření vzhledem k verdiktu Bezpečnostní rady státu, která s ohledem na epidemii koronaviru zakázala veškeré veřejné akce s účasti nad 100 osob. Dnes po obědě o klíčovém tématu jednali zástupci klubů TELH a přijali další rozhodnutí. „Soutěž jsme prozatím přerušili," informuje ředitel soutěže Josef Řezníček (na snímku).

Sehrání extraligových zápasů omezují podmínky opatření, které v úterý přijala Bezpečnostní rada státu. Navíc není v současné situaci možné, aby byla porušena vyhlášená pravidla na ochranu veřejného zdraví, technické a bezpečnostní předpisy pro provoz hokejových hal.

Nejvyšší soutěž je tudíž prozatím pozastavena. „Kluby TELH výkonnému výboru svazu doporučily, aby byla TELH přerušena do 29. března. S tím, že pak bude situace aktuálně vyhodnocena," uvedl Josef Řezníček.

„29. březen je nejzazší termín k tomu, abychom mohli dohrát Generali Česká play off. Předkolo by se dohrálo ve zkrácené verzi, následně po dnu volna by 1. dubna začalo čtvrtfinále ve zkrácené verzi na tři vítězné zápasy. Stejným způsobem by pak pokračovalo semifinále a finále do termínu 29. dubna," řekl Řezníček. Situace se může samozřejmě změnit. „Pokud se stav s epidemií zlepší, samozřejmě bychom play off rozehráli dřív," dodal.

Uvedený návrh vzešel z jednání zástupců klubu TELH s vedením Českého svazu, které vedl prezident svazu Tomáš Král. Výkonný výbor zasedne ve čtvrtek. „Nevidíme žádný důvod, proč by výkonný výbor tento názor neakceptoval," řekl tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund s tím, že bude řešit také mládežnické soutěže.

TELH je připravena na všechny varianty. „Může se stát, že se objeví pozitivní nález v některé kabině, mezi hráči a členy realizačního týmu. V tom případě bychom museli soutěž ukončit. Všechno budeme sledovat a případně okamžitě reagovat," poznamenal Josef Řezníček.

„Pokud bude i po 29. březnu platit omezení pro veřejné akce s víc než sto lidmi, extraliga pokračovat nebude. Pokud se tak stane, bude rozhodovat výkonný výbor. Dovedu si představit, že by vítěz základní části nebyl vyhlášen jako mistr extraligy," uzavřel ředitel nejvyšší tuzemské soutěže.

Připomeňme, že dvě úterní utkání předkola Generali Česká pojišťovna play off proběhla bez diváků, počet osob byl omezen zmíněním limitem 100 lidí (v dolní části článku ho definuje výnos ministerstva zdravotnictví). Stejný režim měly druhé zápasy předkola play off Chance ligy mezi Slavií a Třebíčí, resp. Porubou a Jihlavou.

Epidemie koronaviru má vliv na mnohé evropské soutěže, s otazníkem je také mezinárodní program včetně mistrovství světa elitní kategorie, jež má v květnu hostit Švýcarsko. V úterý byl zrušen letošní program EBEL, kde v sérii prvního kola play off prohrával český zástupce ze Znojma s italským Bolzanem 0:3 na zápasy. Záhy poté přistoupila k podobnému kroku německá DEL.

Do 15. března čekají s rozhodnutím elitní ligy ve Švýcarsku, odklad do stejného termínu platí ve Francii. Nejvyšší soutěž dnes zrušili také na Slovensku. Ruská KHL sice zatím pokračuje, ale starosta Moskvy zakázal akce s účastí na 5000 lidí, tudíž i Kontinentální ligu čekají nutná opatření..

Výklad mimořádného opatření směrem ke sportovním akcím

V souvislosti  s vyhlášením mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se zakazují (mimo jiné) sportovní akce a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, že účastníky ve smyslu toho opatření je nutné rozumět všechny osoby, které se konkrétní sportovní akce na daném místě účastní, tedy nejen běžné návštěvníky, ale také všechny osoby zabezpečující průběh a realizaci sportovní akce a přítomné v daném místě a čase ve sportovním zařízení (hráči, rozhodčí, realizační tým, organizátor a pořadatelská služba apod.). Pokud se na zabezpečení budou podílet i další subjekty, přítomné po dobu konání sportovní akce ve sportovním zařízení (např. složky IZS), bude nutné i tyto osoby zahrnout mezi účastníky.

Tento výklad vychází jak z formulace zákazu v uvedeném mimořádném opatření, tak  z účelu tohoto mimořádného opatření, kterým je ochrana obyvatelstva a prevence nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19, přičemž hromadné akce představují vyšší riziko přenosu onemocnění vzhledem k vysoké kumulaci osob ve vymezeném prostoru.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz