Ruská dvacítka má už třetího kouče! Do přípravy na MS jde i Mičkov

Foto: fhr.ru

Těžko říct, co přesně se v ruském hokeji děje... Ale něco se zkrátka děje. U ruské reprezentace do 20 let došlo měsíc před mistrovstvím světa k další změně trenéra, tým nakonec (nejspíš) povede Sergej Zubov.

Fanshop národního týmu

Uprostřed října jsme informovali o odvolání Igora Larionova. Ruské zdroje tehdy (i v návaznosti na změnu u seniorské reprezentace) mluvily o mocenských bojích, které v zemi údajně zuří. Dvacítku převzal Oleg Brataš, jenž dostal na starost mladý tým sborné na Karjala Cupu, a juniory na švédském turnaji čtyř zemí dočasně vedl kouč osmnáctky Vladimir Filatov.

Jenže právě během Karjaly musel Brataš „z rodinných důvodů“ odjet domů a na dvě víkendová utkání ho zastoupil Sergej Zubov – olympijský vítěz z roku 1992 a legendární obránce Dallasu, který vyhrál Stanley Cup jak právě s Hvězdami (1999), tak předtím s New York Rangers (1994).

No a o deset dní později ho nahradil úplně.

„Sergej Zubov se stal hlavním trenérem v zájmu efektivní přípravy na mistrovství světa juniorů. Na turnaji budeme hodně mluvit s organizátory a řídit se striktním covid protokolem, a díky rokům stráveným v Severní Americe mluví Sergej anglicky. Navíc má i zkušenosti s trénováním KHL. Nejde o zásadní změnu,“ uvedl Brataš.

Inu, takovému odůvodnění se může každý zasmát, jak jenom chce. Brataš nicméně u týmu zůstane, posunul se do nově vytvořené pozice „senior kouče“.

Pokud jde o trenérskou kariéru, 51letý Zubov už působil coby asistent v Petrohradu a CSKA Moskva, než převzal právě Petrohrad jako hlavní kouč a vzápětí zamířil do Soči. Letošní ročník zahájil na střídačce Dinama Riga, kde však 21. října rychle skončil.

„Jsem připravený pracovat v této roli na mistrovství světa. Myslím si, že náš trenérský štáb má dostatek znalostí a zkušeností k fungování na tak velkém turnaji. Máme talentované mužstvo,“ řekl Zubov.

To je nepochybně pravda, Rusové budou při momentální síle mládežnických ročníků patřit k favoritům mistrovství světa, ať už je povede kdokoliv. Loňské čtvrté místo museli považovat za jasné zklamání.

Sborná se sejde 1. prosince v Novogorsku, kde bude do poloviny měsíce trénovat a mezitím sehraje i přípravný duel proti Viťazu Podolsk. Na kemp dorazí 34 hráčů, z nichž by nejméně 25 mělo odletět do Kanady; přesné regule letošního šampionátu ale ještě IIHF nezveřejnila.

V širší nominaci každopádně nechybí ani hlavní hvězdy. Z nejstaršího ročníku 2002 je to třeba brankář Jaroslav Askarov, loni draftovaný z 11. pozice Nashvillem. A o místo na dvacítkách zabojuje i stále ještě 16letý supertalent Matvej Mičkov, stejně jako jeho vrstevník Ivan Mirošničenko!

Bylo by překvapením, pokud by se Mičkov na turnaj neprobojoval. Vždyť na Karjale lakrosovým gólem prokázal, že ani výrazně starší soupeři mu sebevědomí nesrazí...

A stačil mu jen týden, aby stejný kousek předvedl znovu, tentokrát v juniorské MHL. Mimochodem, v tomto zápase vstřelil za SKA ještě čtyři další góly.

Širší nominace Ruska na MS do 20 let

Brankáři:
Jaroslav Askarov (Petrohrad), Jegor Guskov (Jaroslavl), Zachar Vinogradov (Voroněž), Maxim Motorygin (Samara).

Obránci:
Šakir Muchamadullin (Ufa), Kirill Kirsanov, Nikita Smirnov, Arsenij Koromyslov (všichni Petrohrad), Jegor Savikov (Spartak Moskva), Vladimir Grudinin, Daniil Kuzmin, Nikolaj Makarov (všichni CSKA Moskva), Roman Romanov (Jaroslavl), Timofej Davydov (Omsk), Nikita Novikov (Dynamo Moskva), Maxim Fedotov (Nižnij Novgorod).

Útočníci:
Nikita Čibrikov, Marat Chusnutdinov, Matvej Mičkov, Kirill Tankov, Semjon Děmidov, Fjodor Svečkov, Ilja Ivancov (všichni Petrohrad), Danila Jurov (Magnitogorsk), Alexandr Pašin (Ufa), Ivan Mirošničenko (Omsk), Pavel Ťutněv (Jaroslavl), Ivan Didkovskij, Bogdan Trinějev (oba Dynamo Moskva), Ivan Zinčenko (Podolsk), Nikita Guslistov (Čerepovec), Kirill Melničenko (Soči), Dmitrij Zlodějev, Vasilij Ponomarjov (Spartak Moskva).

Trenéři: Sergej Zubov, Oleg Brataš, Alexander Titov a Vladimir Filatov.

Zápasy Ruska na turnaji

Neděle 26. prosince:
22:30 Rusko – Švédsko

Pondělí 27. prosince:
22:30 Rusko – Švýcarsko

Středa 29. prosince:
22:30 Slovensko – Rusko

Sobota 1. ledna:
03:30 USA – Rusko

Výsledky za posledních 10 let

2021: 4. místo
2020: 2. místo
2019: 3. místo
2018: 5. místo
2017: 3. místo
2016: 2. místo
2015: 2. místo
2014: 3. místo
2013: 3. místo
2012: 2. místo

Celková bilance (45 účastí)

37 medailí (13x zlato – 13x stříbro – 11x bronz)
(včetně Sovětského svazu a SNS)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz