Senzace pro Ruttu! Obránce Pirátů podepsal smlouvu s Chicagem

Foto: Michal Eger

Delší dobu se o tom hovořilo, padaly nejrůznější spekulace a kombinace. Teď je to jasné! Jan Rutta míří do NHL, chomutovský zadák a odchovanec hokeje v Písku se dohodl na spolupráci s Chicagem! "Klub měl velký zájem, Honzovi volali generální manažer i hlavní trenér. Objevily se i jiné nabídky, ale Honza se nakonec rozhodl pro Chicago, s nímž uzavřel roční dvoucestný kontrakt," potvrzuje Michal Sivek ze společnosti Eurohockey Services, která hráče zastupuje.

Reprezentační zadák se v zorném poli zámořských klubů objevil už dřív, během mistrovství světa se mluvilo o některých týmech. Ve hře měly být Carolina, Edmonton, Calgary, snad i Arizona. Především ale Chicago. "Zájem o Honzu vygradoval po světovém šampionátu. Dostal pět konkrétních nabídek, zájem byl obrovský," potvrzuje Sivek.

Bývalý hokejista Plzně a poslední dobou pilíř zadních řad Chomutova dosud nikdy nepůsobil za hranicemi, ročník 2016-17 byl pro něj unikátní. Rutta se stal členem základního kádru národního mužstva, držel si trvale vysokou výkonnost, výborně zahrál také na mistrovství světa. Interes ze slavné soutěže tomu odpovídal, málokterý jiný Evropan měl letos tak na výběr jako šestadvacetiletý rodák z Písku.

Jednou z možností jeho dalšího angažmá byl také případný odchod do Kontinentální ligy, kluby ruské ligy dobře věděly, jakou měl Rutta v průběhu sezony formu. Ovšem vynikající bruslař s dobrou střelou a dalšími přednostmi touží po NHL. "Honza se chce v zámoří prosadit, tvrdě pracoval, aby si řekl o podobnou příležitost. Smlouva s Chicagem je pro něj splněným snem. Podepsal za maximálních možných podmínek, jaké situace umožňovala," připomíná Michal Sivek.

Coby volný hráč se Rutta vydává za životní příležitostí s tím, že nemá nic jistého. "Honza mohl podepsat jen dvoucestný kontrakt, samozřejmě je možné, že půjde na farmu. Rutta ví, jak se věci mají, záleží vyloženě na něm. Bude se poctivě připravovat a pak se uvidí v průběhu tréninkového kempu. Jako pravák by mohl mít v klubu určitou výhodu, Blackhawks podobného beka hledali. Ale rozhodne se na ledě, až před startem sezony," dodává Michal Sivek.

Odchod Rutty znamení komplikaci pro Piráty z Chomutova, kteří ztrácejí defenzivní oporu. Mrzuté to je i z pohledu národního týmu směrem k olympijským hrám. Kluby NHL v uplynulých dnech a týdnech podepsaly rovněž jiné obránce Jakuba Jeřábka (Montreal), Radima Šimka (San Jose) a Libora Šuláka (Detroit). Kontrakty ve slavní lize si během uplynulé sezony vybojovali rovněž brankář Matěj Machovský (Detroit), útočníci David Kämpf (Chicagp) a Tomáš Hyka (Las Vegas). V organizaci Chicaga se vedle Rutty představí v nové sezoně zmíněný David Kämpf, smlouvu nedávno prodloužil Michal Kempný. Pokračuje také zkušený Michal Rozsíval.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz