Šestnáctka o náskok se Švýcary nepřišla. Nebáli jsme se a bojovali, těší Hakena

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Reprezentace do šestnácti let má za sebou první ze tří vzájemných duelů se Švýcarskem, které po vypjatém závěru porazila 4:2. V první třetině svěřenci Petra Hakena dominovali a prosadili se hned třikrát, ale v závěru se museli obávat o výsledek, jelikož se soupeř dotáhl na rozdíl jediného gólu. V sobotu a v neděli čekají český výběr další dva duely. „Nesmíme je podcenit,“ burcuje kapitán Jakub Brabenec.

Nový fanshop

Šestnáctka do utkání vlétla, byla hodně aktivní a tlačila soupeře od prvních minut. V polovině úvodního dějství nováček Marcel Marcel přihrál z pravého rohu na dalšího debutanta Michala Ramika, který ránou z první nedal brankáři žádnou šanci.

Za tři minuty už to bylo o dva góly. Dominik Soukup si najel z pravé strany, přes faul se natlačil na osu a skóroval. Zanedlouho mohl střelec druhé české trefy udeřit v přesilové hře znovu, jenomže přihrávku v tandemu od Matouše Menšíka nezužitkoval a prováhal ideální moment na střelu.

Další asistence už Menšíkovi vyšla. Jihlavský útočník našel Martina Ryšavého, jenž se dostal za obranu a dlouhým blafákem do bekhendu stanovil skóre po první třetině na 3:0. „Odehráli jsme výbornou první třetinu. Měli jsme dobrý vstup, pohyb a snahu plnit plán, který jsme si před zápasem řekli. Potom se z naší strany pomaličku ubíralo na tempu a málem jsme pohodlný náskok prohospodařili,“ nastiňuje Petr Haken průběh.

Do prostřední části vstoupili lépe Švýcaři, vytvořili si tlak v pásmu a pokračovali i v přesilové hře, tu ale i přes pár střel nevyužili. Naopak mohli inkasovat, jenomže Matouš Menšík se pouze prokličkoval obranou a už nezakončil ideálně.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Krátce po polovině utkání se dostal do úniku Matyáš Budina, který v tísni nevystřelil přesně, ale vybojoval trestné střílení. Nájezdu se ujal kapitán Jakub Brabenec, jenž forhendový blafák nedotáhl. „Měl jsem v hlavě připravených více variant, ale rozhodl jsem se, až když jsem jel. Už jsem ho měl, ale on na poslední chvíli zakročil betonem. Chyběl kousek. Minule se mi to povedlo, teď ne. Mrzelo mě to, ale věděl jsem, že musím jít dál,“ říká kapitán.

Skóre se změnilo hned na začátku závěrečné třetiny. Kevin Nicolet rozjel nenápadnou akci, kterou zakončil povedenou ránou do horní části branky a přinesl první snížení. Potom, co český výběr ubránil oslabení, se hokejisté ze země helvétského kříže dotáhli na rozdíl jediné branky. O druhý zásah se postaral ranou k tyči Attillia Biascy.

„Za stavu 3:2 pár hráčů úplně vypadlo z role, a nabídli jsme tak Švýcarům snížení. Doufám, že to nebyl obraz fyzické kondice, že bychom vypadli z tempa. Bylo to hodně ovlivněné tím, že jsme začali hrát jiné situace, než jsme si řekli. Švýcaři toho využili,“ uvádí hlavní kouč, jenž nevydařenou část hry přikládal faktu, že tým je v podstatě celý z hráčů, kteří nemají velké zkušenosti s reprezentačním hokejem.

„Tým je pořád jako nováček. Všichni kluci sbírají na mezinárodní scéně zkušenosti. A bylo to přesně vidět. Vypadli nám hráči, kteří už v Salcburku byli, ale nehráli v závěru dobře. To už by po zkušenosti ze Salcburku měli zvládnout. První etapa šestnáctky je o tom, aby si to kluci vyzkoušeli,“ připomíná.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Přestože se hosté dotáhli, mladíci se lvem na prsou rychle odpověděli zásluhou Jiřího Ticháčka. Kladenský obránce byl poté vyhlášen nejlepším hráčem zápasu na české straně a mezi Švýcary připadlo ocenění na střelce první branky Kevina Nicoleta.

„Hrál se celkem tvrdý hokej, což nám vyhovuje. Dali jsme si plán, že budeme hrát až do konce, ale třetí třetina se nám nevyvedla. Nedodržovali jsme to, co jsme si řekli. Chtěli jsme rychleji napadat. Čtvrtý gól asi definitivně rozhodl, uklidnili jsme se, ale museli jsme hrát až do konce, protože nás Švýcaři tlačili. Suchoš nás podržel, takže jsme se o výsledek nebáli a závěr jsme ubojovali,“ hodnotí Jakub Brabenec.

„V power-play a závěrečném oslabení jsme hráli velice dobře. Doufám, že v sobotu na výhru navážeme. Určitě to nebude nic jednoduchého, protože Švýcaři ukázali, že jsou kvalitní. Věřím, že když jsme zakončili bojovně závěr, v dalším zápase bojovně nastoupíme,“ uzavírá lodivod lavičky, jenž se však bude muset obejít bez služeb Matyáše Budiny. „Má něco s kotníkem.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

ČESKO – ŠVÝCARSKO 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 10. Ramik (Marcel), 13. Soukup (Marha), 17. Ryšavý (Menšík), 53. Ticháček – 43. Nicolet (Cantin), 52. Biasca (Robin).
Rozhodčí: Kostourek – Gerát, Hynek.
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.
Střely na branku: 37:15.
Nejlepší hráči: Jiří Ticháček – Kevin Nicolet.
Česko: Suchánek – Pelda, Srdínko, Ticháček, Cubo, Svozil, Jiříček, Moravec, Böhm – Kos, Brada, Ramik – Menšík, Brabenec, Ryšavý – Marha, Soukup, Budina – Marcel, Putz, Pajer. Trenéři: Haken, Eismann a Žemlička.
Švýcarsko: Kurt – Cantin, Streule, Bougro, Murer, Pauchard, Zanetti, Schweingruber, Sidler – Jabola, Reichle, Robin – Kosik, Nicolet, Ramel – Canonica, Daneyrole, Garessus – Alge, Karrer, Biasca. Trenéři: Derungs, Bernheim a Schöb.

Další zápasy reprezentace U16

Sobota 10. listopadu (Cheb):
16:00 Česko – Švýcarsko

Neděle 11. listopadu (Sokolov):
14:00 Česko – Švýcarsko

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz