Sezona Olomouce: Krůček od vysněného semifinále, motorem byl Irgl

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

19. června 14:51

David Jahoda

Díky parádnímu finiši se protlačili až do první šestky. Olomoučtí hokejisté pak potřetí během čtyř let narazili na Plzeň, znovu na ni ale ztroskotali. Byť tentokrát Západočechům zatápěli vůbec nejvíc.

Nový fanshop

„Vyhnout se play out, a dostat se tím pádem play off. Minimálně do předkola,“ prohlásil na tiskové konferenci před začátkem ročníku 2018/19 generální manažer Olomouce Erik Fürst. Na Hané je to takový každoroční kolorit – přehnaně nedělat ramena a raději se jako mrštná štika pokusit proplout co nejhlouběji.

A Kohoutům se od postupu do Tipsport extraligy v roce 2014 povedl největší ponor. Během sezony sice přišly krize – jedna na konci října, druhá na přelomu roku. V obou případech se z nich ale dokázali oklepat a dál kousat. Díky působivému finiši nakonec proskočili až na šesté místo tabulky, díky čemuž se vyhnuli nevyzpytatelnému předkolu.

Úspěšný maturant Galvas vyhlíží novou výzvu »

Když pak ve čtvrtfinále potřetí za poslední čtyři roky dostali Plzeň, chtěli ji konečně zabouchnout dveře od semifinále. Byli blízko. V sérii dokonce vedli a v tu chvíli kdejakého olomouckého fanouška v euforii začaly popadat myšlenky na 25 let starý (a v klubové historii jediný) titul. Nakonec Mora padla v sedmém zápase. 

Partu okolo nestárnoucího Zbyňka Irgla, který společně s prvním centrem Janem Knotem vyhrál týmové bodování, prohru kousala těžce. V nové sezoně se budou muset Kohouti obejít bez dvou opor: obránce Jakub Galvas zamířil do finského Jukuritu, útočník Aleš Jergl do Hradce Králové. Jinak ale kádr značnými proměnami neprošel. 

Bude Olomouc z pozice černého koně znovu šlapat na paty největším favoritům? 

Konečné umístění v Tipsport extralize: 6. místo.

Co se povedlo?

Raketa Jergl. Ještě na začátku sezony byl na hraně sestavy, kvůli většímu časovému vytížení jezdil dokonce do prvoligového Havířova. Na přelomu listopadu a prosince se ale hubený věchýtek transformoval na jednu z největších ofenzivních opor Olomouce. Lítal, střílel, kličkoval. Jednou dokonce vystřihl gól á la Tomáš Hertl. Potvrdí svůj vzestup na východě Čech?

Finiš základní části. Ještě po 45. kole patřila Olomouci až 11. pozice, která nezajišťuje ani účast v předkole play off. Pak ale přišel parádní sprint cílovou rovinkou. Hanáci vyhráli sedm zápasů za sebou, ztratili jen jeden bod a vyšvihli se na šestou příčku.

Duo hlavních koučů. Veřejnost nad tím trochu kroutila hlavou. Končícího trenéra Zdeňka Veneru nahradila dvojice jeho asistentů Jan Tomajko & Zdeněk Moták. S tím, že si oba rovnoměrně rozloží pravomoce patřící hlavnímu kouči. A světe div se, šlapalo to. Nakonec z toho byla nejlepší sezona Olomouce od postupu do nejvyšší soutěže.

Co se nepovedlo?

První třetina sedmého zápasu čtvrtfinále. Zpackaných prvních 11 minut vzalo Kohoutům sen o postupu do semifinále. V sedmém utkání čtvrtfinále na ledě Plzně v nich inkasovali hned třikrát, a i když pak dokázali z vedení Západočechů dvakrát ukrojit, vyrovnat se jim už nepovedlo.

Zhoršená oslabení. V ročníku 2017/18 patřili Hanáci v početní nevýhodě k absolutní extraligové špičce. Úspěšně přežili hned 86,47 % přesilovek soupeřů. V základní části je předčil jen Třinec. V minulé sezoně jim ale v této statistice patřilo až 11. místo, úspěšnost v oslabení vytlačili pouze na 80,79 %.

Bodový pokles Marka Laše. Dříve tradiční součást prvního útoku v uplynulé sezoně stagnovala. V ročníku 2017/18 dal Laš v základní části 12 gólů, o dva roky předtím dokonce 17. Teď do statistik zapsal jen tři branky a osm asistencí. Útočnými řadami se propadl, ale když šla Mora do oslabení, stále patřil k prvním volbám trenérů. 

Hráč sezony podle hokej.cz – Zbyněk Irgl 

30 bodů, 22 gólů, 38 let. Co víc říct? Zbyněk Irgl ve své první kompletní sezoně za Olomouc zažil jeden z nejpovedenějších ročníků kariéry. Víc gólů v základní části dal jen jednou, a to v ročníku 2006/07 za mateřské Vítkovice. Díky většímu počtu branek vyhrál i týmové bodování před Janem Knotkem, který měl rovněž 30 bodů. Jen ho mrzelo, že se větším bodovým příspěvkem neprezentoval v play off (7 zápasů, 1+1).

V Olomouci má smlouvu ještě na nadcházející sezonu, v minulých dnech o něj však projevila zájem pražská Sparta, která chtěla do svého kádru ryzího lídra. Generální manažer Hanáků Erik Fürst ale tuhle spekulaci rázně popřel a odchod opory svého týmu odmítl. Fanoušci Kohoutů se tak můžou těšit na výkony svého oblíbence i v nadcházejícím ročníku. 

Foto: Kristýna Adámková, hc-olomouc.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Zbyněk Irgl, 30 B
2. Jan Knotek, 30
3. Aleš Jergl, 27
4. David Ostřížek, 23
5. Petr Kolouch, 17
6. Jakub Galvas, 17
7. Jiří Ondrušek, 16
8. Petr Straoáč, 16
9. Vilém Burian, 16
10. Bruno Mráz, 11

Kanadské bodování obránců:
1. Jakub Galvas, 17 B
2. Jiří Ondrušek, 11
3. David Škůrek, 9

Juniorské bodování:
1. Jakub Galvas, 17 B

Nejlepší střelci:
1. Zbyněk Irgl, 22 G
2. Aleš Jergl, 14
3. Jan Knotek, 13
4. Jiří Ondrušek, 9
5. David Ostřížek a Petr Strapáč (oba 8)

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jiří Ondrušek, 9 G
2. Jakub Galvas a David Škůrek (oba 4)

Vítězné góly:
1. Zbyněk Irgl a Jan Knotek, 4 G

Přesilovkové góly:
1. Zbyněk Irgl, 6 G

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jiří Ondrušek, 3 G

Nahrávači:
1. Jan Knotek, 17 A
2. David Ostřížek, 15 A
3. Aleš Jergl a Jakub Galvas (oba 13 A)

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. Zbyněk Irgl, +15
2. Petr Kolouch, +6
4. David Škůrek a Jan Jaroměřský, (oba +5)

Nejhorší +/-:
30. František Skladaný, -15
29. Ludvík Rutar, -11
28. Bruno Mráz, -8

Trestné minuty:
1. Jiří Ondrušek, 58 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jiří Ondrušek, 56 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Jan Knotek, 52,16 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Jan Švrček, 21:16 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Jan Lukáš, 92,32 %
2. Branislav Konrád, 91,16 %

Průměr gólmanů:
1. Jan Lukáš, 2,34
2. Branislav Konrád, 2,46

Čistá konta:
1. Jan Lukáš a Branislav Konrád (oba 1)

Odchytané minuty:
1. Branislav Konrád, 1904 min.
2. Jan Lukáš, 1255 min.

Sezona obrazem

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Branislav Konrád, hc-olomouc.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz