Sezona Sparty: Noví majitelé, změna trenérů i útok na špičku hitparády

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Před ročníkem 2019-20 nastalo v pražské Spartě hodně novinek. Klub změnil vlastníka, k přesunům došlo na pozicích v managementu i v hráčském kádru, kam dorazili zkušení Řepík, Polášek, Růžička nebo Kvapil. Cíl? Útok na špičku extraligové hitparády! Ačkoli průběh základní části nebyl pokaždé optimální a Sparta přistoupila i ke změně trenérů, snaha o návrat mezi nejlepší Pražanům vyšla.

partneři českého hokeje

Po poněkud kostrbatém začátku chytilo mužstvo tempo a jalo se pravidelně sbírat vítězství. Herní koncept trenéra Kruppa sice nepůsobil úplně atraktivně, ale dlouho fungoval. Spartě vypadl zraněný Kvapil a neprosadil se Dočekal, který posléze zamířil do Brna, ovšem stabilní kádr šlapal naplno.

Výborné období prožil Košťálek, druhý nejlepší střelec mezi extraligovými obránci. Kvalitu přinesl kapitán Řepík, jenž bezvadně spolupracoval ve formaci s Tomáškem a Smejkalem. V brance se střídali ostřílení gólmani Machovský se Sedláčkem, Pražané si poradili s odchody obránců Poláška a Ďalogy, byť defenziva hlavně směrem k podpoře útoku už přece jen taková nebyla.

Druhá polovina sezony přinesla útlum, lednová mizérie znamenala konec trenéra Kruppa a nástup kouče Hořavy, jenž byl bez angažmá od loňského odchodu z Mladé Boleslavi. Ve spolupráci s kolegou Jandačem nasměrovali svěřence ke zlepšení, z posledních devíti duelů základní části získala Sparta 18 bodů a brala třetí místo.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 3. místo.

Co se povedlo?

První polovina základní části. Od 16. do 30. kola patřila Spartě vedoucí příčka, první polovina základní části vyšla Pražanům podle představ. Předváděli stabilní výkony, zaznamenali dvě série po devíti výhrách v řadě. Na čele startovního pole se Sparta pohybovala ještě 10. ledna, pak nastalo nečekané trápení.

Návštěvnost. Největší zájem fanoušků na domácím zápasech (průměrně 8662 diváků), druhé nejvyšší číslo venku hned po Rytířích s Jaromírem Jágrem. Sparta táhla, klub lákal fanoušky výborným hokejem i řadou zajímavých a tradičních doprovodných akcí.

Příchod nových trenérů. Počátkem února nastoupil na střídačku Sparty trenér Miloslav Hořava, který posléze přesvědčil ke spolupráci Josefa Jandače. Zkušená dvojice nastartovala zlepšení, Pražané začali předvádět účinný hokej s disciplínou a odpovědným systémem hry. Na domácím ledě podlehli jen Mountfieldu.

Slušný finiš. Noví trenéři nasměrovali tým zpátky na medailové stupně. Sparta se těšila na čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna play off s Kometou, leč očekávané bitvy zhatila pandemie koronaviru. Bronz po základní části nicméně znamená návrat klubu do Ligy mistrů.

Co se nepovedlo?

Série lednových nezdarů. Po kvalitní jízdě v roce 2019 se sparťanský stroj zadrhl a počítal nezdary. Od 36. do 42. kola si Pražané připsali pouhé dva bodíky za skalp Pardubic v prodloužení, útlum znamenal posun na čtvrtou příčku i odvolání trenérů Kruppa s Nedvědem.

Kruppův pád. Bývalý kouč německé reprezentace vedl Spartu už sezonu předtím, ve funkci zůstal i po výměně vlastníka klubu. Zpočátku se zdálo, že uspěje, mužstvo však postupně přestávalo fungovat a Sparta nebodovala. Uwe Krupp situaci neustál, den před 42. kolem v Třinci byl odvolán, později nastoupil na střídačku německého Kolína nad Rýnem.

Zraněný Kvapil. Měl být jednou z největších ofenzivních posil, jenomže Marek Kvapil sehrál za Spartu pouhé čtyři soutěžní utkání. Hned v tom prvním proti Plzni se zkušený mistr světa 2010 zranil, mezi mantinely se vrátil až na konci základní části – konkrétně v duelu 50. kola proti Zlínu.

Některé domácí bitvy. Sparťany v minulosti srážely některé domácí zápasy, nebyli schopni prosadit se přes obranu soupeře a měli potíže s produktivitou. V úvodní fázi soutěže to neplatilo, v té další se tenhle neduh vrátil. Podepsaly se na tom i zdravotní výpadky rozdílových hráčů, domácí pohodu našli Pražané až pod trenérem Hořavou.

Hráč sezony podle Hokej.cz – Michal Řepík

Před sezonou ohlásil návrat z ruské KHL a pro Spartu to byla trefa do černého. Michal Řepík zářil na ledě a coby nový kapitán týmu byl hodně znát také v kabině. Nejlepší střelec mužstva nasázel 23 gólů, se 37 body byl druhý v klubové produktivitě za Lukášem Pechem. Přednosti reprezentačního útočníka vynikaly při hře pět na pět i v přesilovkách.

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Lukáš Pech, 39 bodů
2. Michal Řepík, 37
3. Miroslav Forman, 32
4. Jiří Smejkal, 31
5. Lukáš Rousek, 29
6. Andrej Kudrna, 29
7. Vladimír Růžička, 26
8. Jan Košťálek, 25
9. Robert Říčka, 25
10. David Tomášek, 24

Kanadské bodování obránců:
1. Jan Košťálek, 25 b
2. Adam Polášek, 15
2. Jeremie Blain, 15
4. Tomáš Dvořák, 11
4. Petr Kalina, 11

Juniorské bodování:
1. Ondřej Vitouch, 4 b

Nejlepší střelci:
1. Michal Řepík, 23 g
2. Jan Košťálek, 14
2. Lukáš Rousek, 14
4. Jiří Smejkal, 13
4. Robert Říčka, 13

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jan Košťálek, 14 g
2. Tomáš Dvořák, 4

Vítězné góly:
1. Lukáš Rousek, 5 g

Přesilovkové góly:
1. Michal Řepík, 7 g
1. Jan Košťálek, 7

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jan Košťálek, 7 g

Nahrávači:
1. Lukáš Pech, 28 a
2. Miroslav Forman, 22
3. Andrej Kudrna, 19
4. Vladimír Smejkal, 18
5. Vladimír Růžička, 16

Statistika +/-:
1. Tomáš Dvořák, +17
2. Andrej Kudrna, +16
3. Robert Říčka, +13

Nejhorší +/-:
34. Ville Koistinen, -3
34. Radek Jeřábek, -3
31. Jan Košťálek, -2
31. David Dvořáček, -2
31. Martin Jandus, -2

Trestné minuty:
1. Jan Košťálek, 68 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Tomáš Dvořák, 50 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. David Tomášek, 56,38 %

Nejvytíženější hráč:
1. Adam Polášek, 19:58 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Matěj Machovský, 91,24 %
2. Jakub Sedláček, 90,58 %

Průměr gólmanů:
1. Matěj machovský, 2,57 G/Z
2. Jakub Sedláček, 2,68 G/Z

Čistá konta:
1. Matěj Machovský, 2 ČK

Odchytané minuty:
1. Matěj Machovský, 1889 min.
2. Jakub Sedláček, 1252

Sezona obrazem

Foto: Juliana Zash

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Foto: hcsparta.cz

Foto: hcsparta.cz

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: facebook.com/hcsparta

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: hcsparta.cz

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: hcsparta.cz

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: Facebook HC Sparta Praha

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz