Škarek o panu Jágrovi: Fandím mu, aby se vrátil. I díky němu hraju hokej

Jakub Škarek a Jaromír Jágr. | Foto: Jaroslav Legner, iSport.cz

Na svojí pomyslné brankářské houpačce se dostal dolů, šampionát dvacítek mu nevyšel. Jakub Škarek se ale za nic neschovává a maká, aby byl zase v plné síle. Evidentně mu prospělo angažmá v Litoměřicích, kde solidní měsíc vyšperkoval výhrou nad Kladnem s Jaromírem Jágrem.

Nový fanshop

„Řekl mi, že hezký. To mě potěšilo,“ culí se mladý gólman, jenž se po chvilce zase vrací do reprezentační zbroje. V Hradci Králové bude hájit klec české devatenáctky na turnaji pěti zemí, kemp zahájil jen den po dosud nejcennějším vítězství v dresu Litoměřic.

Jaký to byl zážitek, chytat v Kladně proti legendě?
Byl to super zážitek. Proti takovému hráči nehrajete každý den. Byl to speciální zápas asi nejen pro mě, ale i pro celé Kladno a pro moje spoluhráče. Já jsem si ho osobně moc užil. Ze začátku jsem měl trochu nervy, jaký pan Jágr bude. Hrál výborně, ale my jsme naštěstí hráli skvěle z obrany a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.

Měl jste tedy v hlavě, že proti vám bude stát?
Úplně jsem se na něj přímo nesoustředil. Věděl jsem, že tam je dalších dvacet hráčů, kteří mě můžou ohrozit. Ale bylo mi jasné, že na něj musím dávat pozor, protože jakmile by dostal jenom trošku prostoru, má kvality na to, aby tu šanci proměnil. Věděli to i kluci a v našem obranném pásmu hráli výborně, defakto je k ničemu moc nepouštěli. Když už, tak třeba v oslabeních, ale jinak toho moc neměli.

„Fandím mu, aby překonal rekord Gordieho Howea v počtu zápasů. Abychom měli to prvenství.“

Měl proti vám Jágr nějaké nebezpečné střely?
Říkali, že měl pět střel... Já vím tak o dvou, že byl mezi kruhy. Jednou mě trefil do betonu, podruhé už si to moc nepamatuju. Přišlo mi, že to spíš připravoval spoluhráčům. Když mohl, tak ještě nahrál, a vystřelil někdo jiný. Kdyby vystřelil víckrát, možná by mu tam něco padlo. Ale naštěstí nestřílel a góla nedal.

Jít do zápasu s Jágrem v sestavě ale musí být pro Kladno psychicky těžší, naopak soupeř má v tomhle výhodu. Předpokládám, že i vy jste se vyhecovali daleko víc.
Určitě. Proti takovému hráči se chce každý předvést, i proti takovému týmu. Osobně si myslím, že Kladnu jako přednímu týmu se proti těm ze spodku tabulky může hrát hůř. My jsme ti outsideři. Spíš se počítalo s výhrou Kladna a my jsme je překvapili. Určitě to pro nás bylo jednodušší než pro ně, protože oni museli potvrdit roli favorita. Nastoupili jsme na ně už v první třetině, vedli jsme 2:0, a to možná rozhodlo zápas. Protože to rozhodně nečekali.

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Když jste si podávali ruce, řekl vám Jágr něco?
Že hezký. To mě potěšilo (usmívá se). Vypadal, že je naštvaný. Já se mu nedivím, prohrát domácí zápas takhle, to by byl naštvaný každý hokejista. Osobně mu držím palce, aby se dal dohromady ze zdravotních problémů a třeba ještě v téhle sezoně se vrátil do Calgary a ukázal jim to tam. Fandím mu, aby překonal rekord Gordieho Howea v počtu zápasů. Abychom měli to prvenství.

Myslíte, že je to reálné?
Já tomu věřím! Nejsem on, abych věděl, jak na tom zdravotně je. Ale už odmala mu strašně fandím, on byl jedním z důvodů, proč jsem začal hrát hokej. Začínal jsem v útoku, takže jsem chtěl být Jágr. Pak jsem teda přešel na Haška (směje se). A myslím, že nejsem sám, že tady každý hokejista chce být jako Jágr. Je to velká ikona českého hokeje. A nejen českého.

Teď už nebudeme mluvit o něm, ale o vás. Jak se vám v Litoměřicích zatím chytá?
Já jsem tam spokojený. Máme výborné trenéry i trenéra gólmanů, hodně spolu pracujeme na ledě i na suchu. Dostávám tam hodně příležitostí v zápasech, jsem jenom rád, že nesedím na střídačce a můžu chytat. Každý zápas je pro mě velká škola, byť je to „jenom“ WSM Liga oproti extralize. Myslím, že ten rozdíl není obrovský.

„Začínal jsem v útoku, takže jsem chtěl být Jágr. Pak jsem teda přešel na Haška. A myslím, že nejsem sám, že tady každý hokejista chce být jako Jágr.“

Jak jste ale bral to přeřazení z Jihlavy? Když vám řekli: Jdete dolů.
Samozřejmě mě to trošku mrzelo, není to nic příjemného. Ale na druhou stranu jsem si říkal, že to bude nová zkušenost, že budu mít příležitost spolupracovat s novými trenéry. Myslím, že byl od Jihlavy dobrý krok, že mi ty střídavé starty vyřídili. Řekl bych, že jsem za ten měsíc udělal určitý pokrok, a to nejen v chytání. Hodnotím to jenom pozitivně.

Potřeboval jste si po mistrovství světa zvednout sebevědomí?
To si myslím, že ani ne. Já jsem takový, že si tyhle věci tolik neberu. Určitě mě mrzelo, že můj výkon nebyl úplně optimální. Byly na mě určité ambice a nezachytal jsem tak, jak jsem si představoval. Ale měl jsem čisté svědomí, že jsem tam v každém zápase nechal maximum a připravil se na to nejlíp, jak jsem mohl. Bohužel každý den není posvícení a nevyšlo to. Ještě mám šanci příští rok.

Jste typ gólmana, který dovede neúspěch hodit za hlavu?
Určitě. Psychika je u gólmana důležitá a myslím, že s tímhle problémy nemám. Ale nebylo pro mě lehké tam jet a vracet se takhle zklamaný ze svého výkonu. Jinak týmový výsledek byl parádní, po téhle stránce jsem spokojený, byť se nám zápas o třetí místo úplně nepovedl. Čtvrté místo je teď asi maximum.

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Jihlava pak provedla brankářskou rošádu, vás nahradil právě Josef Kořenář, parťák z dvacítek. A zdá se, že jim to pomohlo. Nemyslím to špatně vůči vám, ale dostali nový impuls a Kořenář chytl šanci za pačesy...
Jo, to chytl. Chytá tam dobře. Třeba si kluci taky řeknou, že je tam nový gólman, tak dobře brání... Ale přiznám se, že jsem zápasy moc neviděl a úplně nevím, jak vypadaly. Spíš jsem jenom po onlajnech vždycky sledoval výsledky. Ale možná je to pro tým takové okysličení. Ta výměna byla dobrým krokem a teď chytáme oba.

Zvládne podle vás ještě Jihlava utéct z barážových pozic?
Věřím tomu. Partu tam máme, nebo mají, dobrou. Kluci si určitě ještě hrábnou. Zbývají tři zápasy a pak play out, takže budou mít dost šancí, aby s tabulkou zamíchali. Věřím, že baráž ještě odvrátí.

„Doufám, že na to třeba navážeme, a pak hlavně příští sezonu. Bylo by super udělat zase nějaký takový úspěch pro český nároďák.“

Co ale čeká vás? Až se vrátíte z turnaje, Litoměřicím budou zbývat poslední dva zápasy. A potom?
To nevím. Záleží, co mi řeknou v Jihlavě, jak se domluví s Litoměřicemi. Budu tam, kde mi řeknou. Uvidíme, jak to vymyslí.

Teď se chystáte na další reprezentační akci, turnaj devatenáctky. Jak se těšíte?
Určitě se těším. Tvoří se nový tým do dvaceti let na příští rok, takže je tady skoro to nejlepší, co náš ročník nabízí. Rozhodně to bude dobrý turnaj. Máme tady výborné soupeře, Švédsko, Finsko, to pro nás bude skvělá zkouška. Doufám, že ukážeme, co v nás je. Do každého zápasu dáme všechno a uvidíme, jak to dopadne.

Znovu jste se v týmu sešli s Václavem Varaďou. Naskočily hned vzpomínky na zlatý Memoriál Ivana Hlinky?
No, ten turnaj se jen tak nezapomene. To byl velký zážitek pro všechny. Doufám, že na to třeba navážeme, a pak hlavně příští sezonu. Bylo by super udělat zase nějaký takový úspěch pro český nároďák.

Je dobře, že hrajete doma? Budete se spoléhat i na fanoušky?
Já doufám, že nás přijdou podpořit. Mně osobně třeba cestování ani nevadí a bylo by mi celkem jedno, kdybychom hráli v Kanadě, ve Švédsku... Ale určitě je příjemné, že se hraje tady v Česku, že nemusíme nikam jezdit a můžeme mít domácí podporu fanoušků.

Teď je ještě brzo říct, jak to budete mít v brankářské dvojici s Kristiánem Kolářem, viďte?
To ještě nevíme, ale trenéři nám to určitě řeknou s dostatečným předstihem. Uvidíme, jak to vymyslí. Já budu připravený na každý zápas, abych odevzdal maximum. Budu se snažit chytit každý puk, to je to jediné, co můžu dělat. A nerozptylovat se nějakými blbostmi.

Jaké máte v té konkurenci týmové ambice?
Určitě bychom chtěli turnaj vyhrát. S tím do něj půjdeme a budeme se to snažit naplnit. Švédové a Finové budou výborní, ať přijedou s čímkoli. Tyhle zápasy nás hodně prověří. A se Švýcary a Němci to určitě taky nebude lehké, protože hokej v těchhle zemích se strašně zvedá.

Jsou pro vás jako pro brankáře papírově slabší soupeři nepříjemní?
Já se připravuju na každý zápas stejně. Ale líp se mi chytá proti těm silnějším týmům, přece jenom jsou trochu hokejovější. Tyhle týmy třeba nemají tolik šancí a pak jedou dvakrát za třetinu ujedou. V tom jsou ty zápasy míň příjemné. Ale jak říkám, na každý zápas jsem připravený stejně a do každého jdu naplno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz